Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Larwa ochotki

Zalety i wady larwy ochotki dla naszych ryb

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
kali555
Posty: 577
Rejestracja: 02 sie 2011, 5:18
Imię: Bartek
Lokalizacja: Łańcut
Akwarium: 126l.
Płeć:
Wiek: 38

Larwa ochotki

Post autor: kali555 »

Witam Wszystkich
Jak u Was ma się sprawa z karmieniem larwą ochotki? Ogólnie wiadomo, że jest bardzo dobrym źródłem białka. Ale też czytałem, że dla niektórych ryb może być szkodliwa ze względu na swój otwór gębowy, którym to może podrażniać ich układ pokarmowy. Ale to bardziej w przypadku żywej ochotki.
I jak się ma sprawa z trawieniem białka przy temp. niższej niż 30C. Czytałem gdzieś, że nie jest wtedy dobrze trawione przez ryby.
Może to bezpodstawne wątpliwości ale co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Ochotka jest bardzo dobrym, pożywnym pokarmem lecz również najbardziej chorobotwórczym. Jest to duży problem jeśli karmimy żywą ochotką, a nawet i mrożona może mieć jakieś świństwo w sobie . Ochotka nie nadaje do skarmiania młodych ryb ponieważ ostatni z jej segmentów jest chitynowym kolcem i może poranić przewód pokarmowy ryby.
Niestety ale dawno nie karmiłem swoich ryb ochotką dlatego nic więcej nie mogę napisać.
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Karmie regularnie i dużo
-ochotka żywa
-żywym tubifexem ,
-a także wazonkowcem

Ilości jakie skarmiałem to 1 kg na tydzień dwóch pierwszych pokarmów razem wziętych, w fazie wzrostu ryb do około 1 roku . Teraz podaje ok 0.5 kg na 2 tygodnie samej ochotki , tubifexu nie opłaca mi się brać , za dużo go się zmarnuje - nie zdążam skarmiać.
Wybarwienie ryb nieosiągalne dla innych pokarmów , tempo wzrostu również, nabieranie masy - tylko z żywym pokarmem.
Z żywych karmiłem : grindal, dżdżownica kalifornijska, muszki owocówki , oczlik , czarny komar, szklarka.
Większość z ogólnego obrotu w kraju , część sam hoduje.

Przez nie mała 2 lata - żadna ryba nie odczuła dyskomfortu jakiegokolwiek z tego tytułu , nie mówiąc o mitach krążących tu i tam.


Żywy pokarm jest najlepszym pokarmem , nie kiśnie, nie psuje wody, nie zalega w kątach niedostępnych , a ryby nie przepuszczą takiej okazji.
Tyle że firmom produkującym pokarmy w innej formie - nie po drodze z żywym ;)

Z sytuacji dziwnych - rozmnożył mi się tubifex i ochotka się przepoczwarzyła :podwójnie widzę: ;)
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

tylko trzeba mieć pewne źródło takiego pokarmu
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Giełda Łódź ;)
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Tomek, a pochwal się jakie ryby tym karmisz
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

adams2121, Ładne rybska :)
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: ToryBcia »

Kiedyś bardzo dużo karmiłem ochotką bo była łatwiej dostępna- teraz ciężko.
Natomiast kiedyś pracowałem na wytwórni mas bitumicznych i była taka mała dziura w ziemi(oczywiście chowana przed kontrolami ) gzie zlewały się odpady... deszcz, ropa, odpady bitumu i całego syfu z mycia sprzętów. Moim zdziwieniem było kiedy na dnie zobaczyłem masę ochotki która ta żyła.

Więc może te legendy właśnie z tego iż potrafi przystosować się do takich warunków, więc kwestia jakie źródło.
Kwestią wysokiej zawartości tłuszczu(kiedyś czytałem że jet właśnie zła pod tym względem) itd nie wypowiadam się bo się nie znam :)
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

kasztan pisze:adams2121, Ładne rybska :)
Różnie mówią - kwestia gustu.
Moja żadna zasługa - jestem karmicielem i czyścicielem .
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

adams2121, byłeś pewnie również nabywcą wiec i twoja w tym zasługa ;), rybska fajne.
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Ja karmię ochotką, ale rzadko. Właśnie z tego powodu że nie mam pewności skąd była " brana ". W większości przypadków pozyskiwana jest z "wód" nie najwyższej jakości. Z drugiej strony widziałem ryby regularnie karmione rurecznikiem i wygląda na to że im to nie szkodziło. Żywy pokarm ma tę przewagę, że rybcie jedząc go wchłaniają również treść pokarmową "żarełka" którą ciężko podrobić w pokarmach sztucznych.(Podobna historia z eskimosami, którzy zjadają na surowo treść żołądków roślinożerców aby uzupełnić dietę opartą na mięsie. Na studiach pamiętam mieliśmy wykłady o rybich drapieżnikach, gdzie właśnie było mówione o tym jak ważna jest treść pokarmowa ofiar, i co dzięki temu dzieje się w organizmach drapieżników. W skrócie okazało się że szczupaki karmione stricte mięsem miały mniejsze przyrosty niż te karmione rybami "roślinożernymi".
adams2121
Posty: 262
Rejestracja: 28 sie 2015, 12:17
Imię: Tomasz
Lokalizacja: white stok
Płeć:

Post autor: adams2121 »

Jakaś równowaga musi być .
Do zestawu mają paletę warzyw , pokarmy roślinne - Vitalis , nf, tropical , glopex , astra . Bateria pokarmów mrożonych - lacznie z pokarmami warzywnymi , mixy dyskowe bez mięsa zwierząt stałocieplnych .

Ja dużo karmie , często , po prostu .
A ryby jedzą.
Awatar użytkownika
XerX
Administracja
Posty: 2292
Rejestracja: 14 sie 2013, 15:46
Imię: Piotr
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250l + 42l
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: XerX »

adams2121 pisze: bez mięsa zwierząt stałocieplnych .
Brawo TY :brawo: :tak:
charta non erubescit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”