Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Długowąs żabi (clarias batrachus)

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Rybka
Posty: 95
Rejestracja: 27 lut 2019, 17:48
Imię: Igor
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Płeć:

Długowąs żabi (clarias batrachus)

Post autor: Rybka »

Witam! Mam pewnego suma który jest clariasem. Mam takie pytania:
1.czy może być z ostronosem (mam) i sumem indyjskim?
2.czym najlepiej go karmić?
3.jakie kryjówki są dla niego najlepsze?
Proszę podzielić się swoimi doświadczeniami. Wiem że ma kolce, jest duży, jest żarłoczny i je małe rybki.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Miałem go kiedyś. Bardzo dawno temu. Bardzo szybko rośnie do dość sporych rozmiarów i jest ogromnie zarloczny. Zaczepia inne ryby i rzeczywiście ma kolec. Dość sprawnie porusza się po lądzie i nie polecam łapać gołymi rękami (ja odwiedziłem sor). Generalnie ryba do ogromnego akwarium (1000l) i to z rybami dużymi pielegnice np pawiookie.

Karmienie to najlapej karmą dla ryb do oczek wodnych. I jakimiś duzymi robalami typu dzdzownica sądzę że i swierszem nie pogardzi
Rybka
Posty: 95
Rejestracja: 27 lut 2019, 17:48
Imię: Igor
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Płeć:

Post autor: Rybka »

MariooT pisze:Miałem go kiedyś. Bardzo dawno temu. Bardzo szybko rośnie do dość sporych rozmiarów i jest ogromnie zarloczny. Zaczepia inne ryby i rzeczywiście ma kolec. Dość sprawnie porusza się po lądzie i nie polecam łapać gołymi rękami (ja odwiedziłem sor). Generalnie ryba do ogromnego akwarium (1000l) i to z rybami dużymi pielegnice np pawiookie.

Karmienie to najlapej karmą dla ryb do oczek wodnych. I jakimiś duzymi robalami typu dzdzownica sądzę że i swierszem nie pogardzi
Ostronos i sum indyjski są mniej - więcej wielkości p.pawiookiej. Dużymi robalami nie będę karmić (są z lądu i mogą przenieść coś złego). A takie pokarmy:welsi gran, carnivore, ochotka, wodzeń, daphnia i ichtio vit?
Z tym 1000 litrów to przesada (nawet aqua drago pisze mniejszą minimalną pojemność). Dzięki za odpowiedz.
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

W 450 litrach urosły mi coś około pół metrowe :) trzy sztuki miałem, z tego co na studiach mi próbowali wcisnąć w mózgownice to trzymane są w zbiornikach typu mauser 1000l w ilościach takich że więcej ryb jest niż wody. Tyle że to na papu tak je męczą. Mięso rzeczywiście dobre, wiem bo próbowałem :) A co do ostronosa to zależy jaki gatunek i jaka wielkość aby jako jedzenie dla nich nie skończył. Ja je karmiłem granulatem dla pstrągów, pamiętam że przyrosty miały okropne, rosły jak na drożdżach :) dopiero gdy mierzyły około 30 cm to tempo wzrostu zmalało.

[ Dodano: 2019-03-02, 14:09 ]
Co do kryjówek to pamiętam że lubiły siedzieć pod korzeniami, ale prawdę mówiąc to nie były jakoś bardzo strachliwe, i często powoli pływały po całym zbiorniku.Mówię o clarias batrachus ale z tego co się orientuję to wszystkie gatunki clariasów tak mają.
Rybka
Posty: 95
Rejestracja: 27 lut 2019, 17:48
Imię: Igor
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Płeć:

Post autor: Rybka »

milo pisze:W 450 litrach urosły mi coś około pół metrowe :) trzy sztuki miałem, z tego co na studiach mi próbowali wcisnąć w mózgownice to trzymane są w zbiornikach typu mauser 1000l w ilościach takich że więcej ryb jest niż wody. Tyle że to na papu tak je męczą. Mięso rzeczywiście dobre, wiem bo próbowałem :) A co do ostronosa to zależy jaki gatunek i jaka wielkość aby jako jedzenie dla nich nie skończył. Ja je karmiłem granulatem dla pstrągów, pamiętam że przyrosty miały okropne, rosły jak na drożdżach :) dopiero gdy mierzyły około 30 cm to tempo wzrostu zmalało.

[ Dodano: 2019-03-02, 14:09 ]
Co do kryjówek to pamiętam że lubiły siedzieć pod korzeniami, ale prawdę mówiąc to nie były jakoś bardzo strachliwe, i często powoli pływały po całym zbiorniku.Mówię o clarias batrachus ale z tego co się orientuję to wszystkie gatunki clariasów tak mają.
Duże osobniki :mrgreen: Ja karmię mrożoną stynką - rybą. Ostronos to długonos ciernisty, ale kupiony był jako armatus. Ostronosy mają kolce na grzbecie. Mój z kryjówek ma statek (wcześniej był labeo, ale teraz labeo siedzi za roślinami, więc clarias się tam chowa). Mój to batrachus. Co do zjadania innych ryb niestety się przekonałem. Zjadł gupika i odgryzł płetwę ogonową danio :(
milo
Posty: 120
Rejestracja: 05 wrz 2012, 15:19
Imię: Miłosz
Lokalizacja: Straszydle
Akwarium: 20L 60L 200L
Płeć:
Wiek: 48

Post autor: milo »

Wszystko co zmieści mu się do pyska zostanie potraktowane jako jedzenie, to jedna z tych ryb które są bardzo proste do wykarmienia :) Swoją drogą to był niezły widok jak za pomocą wąsów namierzały rybkę do zjedzenia :) U mnie żyły z pielęgnicami salvini i nigdy nie widziałem ataków na nie, to wręcz pielęgnice dostawały szału jak szły do tarła. O dziwo potrafiły wyprowadzić młode z takimi potworami w akwarium. Pamiętaj że batrachusy nie lubią ostrego światła, miejsca gdzie mają półmrok najbardziej im odpowiadają. Strasznie przekopywały dno, wręcz orały piasek za pomocą głów :) Jaki masz duży zbiornik jeśli można zapytać? Z fosilisem może dochodzić do sprzeczek, choć różnie to bywa. Jak zobaczysz walki to lepiej zrezygnuj z jednego bo będą się niepotrzebnie ranić.
Rybka
Posty: 95
Rejestracja: 27 lut 2019, 17:48
Imię: Igor
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Płeć:

Post autor: Rybka »

milo pisze:Wszystko co zmieści mu się do pyska zostanie potraktowane jako jedzenie, to jedna z tych ryb które są bardzo proste do wykarmienia :) Swoją drogą to był niezły widok jak za pomocą wąsów namierzały rybkę do zjedzenia :) U mnie żyły z pielęgnicami salvini i nigdy nie widziałem ataków na nie, to wręcz pielęgnice dostawały szału jak szły do tarła. O dziwo potrafiły wyprowadzić młode z takimi potworami w akwarium. Pamiętaj że batrachusy nie lubią ostrego światła, miejsca gdzie mają półmrok najbardziej im odpowiadają. Strasznie przekopywały dno, wręcz orały piasek za pomocą głów :) Jaki masz duży zbiornik jeśli można zapytać? Z fosilisem może dochodzić do sprzeczek, choć różnie to bywa. Jak zobaczysz walki to lepiej zrezygnuj z jednego bo będą się niepotrzebnie ranić.
Fajnie że jedzą właściwie wszystko. Atak faktycznie był spektakularny. Gdy miał gupika w pyszku otworzył go jak wąż. Z pielęgnicami nie zamierzam trzymać. Światło jest zepsute i nie działa :/ U mnie też bardzo przekopuje dno. Ja wielkości zbiornika nie liczyłem. Ludzie trzymają clariasy z fosylisami i nie ma walk. Jakby co z fosylisa mogę zrezygnować, natomiast clarias zostaje. Teraz jest on, ostronos, sumy rekinie, parka gurami i labeo. Nie ma razbor, danio, gupików - mogły zostać zjedzone, więc zostały przeniesione.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

A jakie są wymiary tego akwarium? Jeśli to nie tajemnica oczywiście :)
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Rybka, może jakaś fotka rybki?? :mrgreen:
Rybka
Posty: 95
Rejestracja: 27 lut 2019, 17:48
Imię: Igor
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Płeć:

Post autor: Rybka »

kuba4410 pisze: A jakie są wymiary tego akwarium? Jeśli to nie tajemnica oczywiście :)
Jeszcze nie mierzyłem.
Obsada będzie jeszcze zmieniona.
Rybka, może jakaś fotka rybki?? :mrgreen:
https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5D1FF238
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Rybka, Proszę o wgrywanie zdjęć przez naszą wgrywajkę http://podforak.rzeszow.pl/upload.php
Dzięki :)
Rybka
Posty: 95
Rejestracja: 27 lut 2019, 17:48
Imię: Igor
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Płeć:

Post autor: Rybka »

Ok. Co do suma:mój sum miał na oko 5 - 7 cm. Gdy go zmierzyłem okazał się 2 razy większy.

Do Kasztan:przecież wiadomo co to za sum, więc po co zdjęcia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”