Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rio [125] Pomoc w doborze obsady.

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
przejot
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2019, 22:15
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: Rio 125l
Płeć:
Wiek: 37

Rio [125] Pomoc w doborze obsady.

Post autor: przejot »

Cześć!
Jestem nowy na forum, więc wypadało by się przywitać. Mam na imię Przemek i jestem z Przemyśla.

Startuję z zestawem Juwela Rio 125. Mam pewien plan odnośnie obsady, ale z braku doświadczenia ciężko mi dobrać przede wszystkim ilość ryb jaka może się znajdować w zbiorniku. Chciałbym na pewno neony czerwone, pielęgniczki ramireza ewentualnie kakadu zamiast ramireza i kiryski / otoski. Czy taka obsada ma szansę współgrać? Jeśli tak to w jakiej ilości sztuk? Będę wdzięczny za pomoc.

Niżej foto mojego 4 dniowego zbiornika:
Obrazek
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Mam tez rio 125 i bardzopodobna obsadę do proponowanej przez ciebie.
Bardzo fajna aranżacja.
Ja wywaliłem ten filtr wewnętrzny, zajmuje bardzo dużo miejsca.
U mnie jest 5 kiryskow spirzowych, powinno być pięć otosków ale w gąszczu żądło je widuje. Pozatym są około 10 galaxy, piękna i ciekawa rybka, wielkości neona i z 8 gupików endlera które chyba wylecą, fajne ale mi jakoś nie pasują, za dużo gatunków jak dla mnie.
Ja mam krewetki, jest dość dużo, jak będziesz miał pielegniczki to krewetki odpadają.
Mam tez ślimaki te pożądane i raczej mniej
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

przejot, witamy na forum.
Ja obsadę w takim baniaku widział bym tak:
- Zamiast neona czerwonego dał bym neona innesa. Jest mniejszy i ładniej będzie się prezentował w takim litrażu- 15 szt. (lub bystrzyka amandy).
- Parka pielęgniczki borelli (ewentualnie para ramirez lub harem kakadu 1+2).
- Na dno żeby było ładnie i nie tłoczno dał bym 6-8 szt. kiryska pigmeja. Rybki bardzo fajnie się zachowują i pływają również w toni. To taki kompromis pomiędzy kiryskami i otoskami.
przejot
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2019, 22:15
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: Rio 125l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: przejot »

Dzięki za odpowiedź, faktycznie ładne masz to rio ;).
mazmaciek pisze: Bardzo fajna aranżacja.
Dzięki, trochę "przypadkowa" bo nie przewidziałem tego, że mi korzenie pofruną do góry, więc dopiero po zalaniu przycisnąłem je kamieniami. Ale myślę, że jak na pierwsze akwarium nie jest źle.
mazmaciek pisze: Ja wywaliłem ten filtr wewnętrzny, zajmuje bardzo dużo miejsca.
No u mnie filtr zostaje, właśnie dlatego wybrałem zestaw juwela bo podoba mi się jak wszystko jest tak "pochowane". Ale kto wie w przyszłości może zmienię zdanie.

Gupiki odpadają, ale cała reszta obsady jest warta uwagi a szczególnie galaxy. Chciałbym krewetki, ale skoro przy pielęgniczkach nie przetrwają to będę musiał odpuścić krewetki. A jak się mają galaxy do neonów? Domyślam się, że muszę pomiędzy nimi wybrać. Na tą chwilę myślę, że 15 sztuk galaxy + kakadu 1+2 i na dno 6-8 szt. kiryska pigmeja jak doradził K2.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

15 galaxy będzie za dużo, ona wcale taka mała nie jest, 10 wystarczy, a poza tym nie jest tania
będziesz musiał jeszcze pomyśleć o jakichś zjadaczach glonów, może ampularie albo helmety.
Moim zdaniem Pigmejki będą za małe, znikną w gęstwinie jak to się rozrośnie
Łukasz
Mecenas
Posty: 231
Rejestracja: 26 wrz 2011, 18:26
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Sokołów Małopolski
Akwarium: 300l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Łukasz »

Neon Czerwony x15szt., kirys Sterbai x7, pielęgniczka Ramireza x2, zbrojnik l-201 x2. Temperatura wody 26C.
Łukasz
przejot
Posty: 3
Rejestracja: 17 mar 2019, 22:15
Imię: Przemysław
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: Rio 125l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: przejot »

Mały up bo pojawiła się obsada i glony ;). Ostatecznie padło na 15 sztuk Neona Innesa, kakadu 1+2 i Kiryski Albino 7 sztuk, trochę ze względu na cenę i na to, że są tak brzydkie, ale mi się podobają (kontrastują z czarnym podłożem). Walka z glonami trwa mniej więcej o 2 tygodni. Pogrzebałem trochę w podłożu i mam plagę okrzemek, krasnorostów. Wszystkie roślinki w sumie rosną prawidłowo przynajmniej na moje oko, z wyjątkiem parvuli. To już moja druga próba (kupione z 2 różnych źródeł) i nadal porażka. Po tygodniu żółknie jedna sadzonka i z każdym dniem po kolei reszta, co daje efekt jak na foto. Ale nie poddaję się, pierwsze akwarium nie może być idealne, a błędy to naturalna kolej rzeczy.

Obrazek
Rybka
Posty: 95
Rejestracja: 27 lut 2019, 17:48
Imię: Igor
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Płeć:

Post autor: Rybka »

przejot pisze: Mały up bo pojawiła się obsada i glony ;) . Ostatecznie padło na 15 sztuk Neona Innesa, kakadu 1+2 i Kiryski Albino 7 sztuk, trochę ze względu na cenę i na to, że są tak brzydkie, ale mi się podobają (kontrastują z czarnym podłożem). Walka z glonami trwa mniej więcej o 2 tygodni. Pogrzebałem trochę w podłożu i mam plagę okrzemek, krasnorostów. Wszystkie roślinki w sumie rosną prawidłowo przynajmniej na moje oko, z wyjątkiem parvuli. To już moja druga próba (kupione z 2 różnych źródeł) i nadal porażka. Po tygodniu żółknie jedna sadzonka i z każdym dniem po kolei reszta, co daje efekt jak na foto. Ale nie poddaję się, pierwsze akwarium nie może być idealne, a błędy to naturalna kolej rzeczy.
Dobry wybór. Ja mam kiryska albino i jest bardzo fajny. Kakadu to też bardzo ładne rybki. Neon Innesa też fajny. Poleciłbym ci też:
-kiryska czarnego
-kiryska spiżowego
-bystrzyka Amandy
-danio pręgowane
-gupika Endlera.
Te dwa ostatnie mogą nie być idealne do tego wystroju, ale są idealne do tego litrażu.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Paluvara na start potrzebuje bardzo mocnego światła stąd pewno twoje problemy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”