Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Zbrojnik pospolity czy niebieski?

Identyfikacja

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Zbrojnik pospolity czy niebieski?

Post autor: csm-101 »

Chciałbym się dowiedzieć czy to zbrojnik pospolity czy niebieski? Jakie rozmiary akwarium dla tego gatunku? Dzięki za pomoc.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Zbrojnik pospolity to to samo co niebieski. Dokładna nazwa to Ancistrus sp. Akwarium hm ciężka sprawa. Dorasta do 12-14 cm. Wielkość w dużej mierze zależy od wielkości zbiornika (w zbyt małym zbiorniku karłowacieją). Ten ze zdjęcia to maluszek spokojnie w 50l może być jakiś czas :D
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Dzięki za odpowiedź. Jak w takim razie rozumieć informacje na stronach o tematyce akwarystyki, które podają nazwę Ancistrus sp. którego określają pospolitym i Ancistrus dolichopterus czyli niebieski? Źródła te rozróżniają 2 różne formy zbrojnika.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ancistrus dolichopterus to L183. Twój bez obrazy nigdy tak piekny nie będzie.
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

W każdym opracowaniu jakie znalazłem zbrojnik niebieski występuje pod nazwą łacińską Ancistrus dolichopterus. Kiedy kupowałem rybę taką nazwę właśnie przedstawił mi sprzedawca. Im więcej czytam tym mniej jasne to się staje. Zbrojnik niebieski i pospolity to to samo czy zupełnie inne ryby?
Jakie są różnice pomiędzy nimi? Przeszukałem cały internet i nie znalazłem opisu?

Dociekam ponieważ najbardziej zależy mi na warunkach w akwarium dla dorosłego osobnika konkretnej odmiany taką jaką mam w akwarium. Chciałbym też dokupić drugą sztukę żeby była parka.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ten na zdjęciu to Pospolity kundelek. Możesz mu kupić blond laskę albino lub takiego jak on. Problem będzie taki że nie rozpoznać płci dopóki rogi nie wyrosną
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Czyli dobrze wywnioskowałem że to samiec. Po czym poznałeś że to kundelek? Taka informacja przyda się na przyszłość.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

To o lasce to było przyszłościowo. W tej chwili trudno określić płeć. Będzie widać po roku jak zaczną bądź nie rosnąć rogi. Dlaczego to jest kundelek. Bo zawiera geny różnych gatunków i wychodzi taki jak twój czarny lub w wersji albino. Zbrojniki które mają swoje nazwy muszą spełniać pewne warunki. Poczytaj np o l066 l046. Poogladaj warto.
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Dzięki za pomoc. Informacje bardzo się przydały. Trochę zastanawiające jest że różne źródła podają różne długości akwarium w którym można trzymać te ryby. Np w książce "Atlas Ryb Akwariowych" M. Prusińskiej mowa już o akwarium 60 cm dla pary. Jak na rybę o długości 12 cm to zaskakująca wartość.
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

Ja tam się nie chce spierać ale prawdziwy Zbrojniki Niebieski to właśnie Dolichopterus L183. Ten ze zdjęcia kolegi wyżej to jakby to nazwać pospolity Kundelek.
Fotka niżej prawdziwy Zbrojnik Niebieski czyli Dolichopterus L183
Obrazek
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Nie ma powodu do sporu. Chciałem tylko określić jaką rybę mam w akwarium . Jest to najładniejsza rybka z dostępnych na rynku bo moja xd . A tak na poważnie - nie szukałem nie wiadomo jakiego gatunku, chciałem tylko stworzyć jak najlepsze warunki bytowe na podstawie wyczytanych informacji, nic więcej. Dzięki za odpowiedzi.

Póki co wygląda to tak:
Obrazek

Wiem że mieczyki i kosiarka muszą zmienić akwarium bo dostałem je w prezencie niestety a ryby mają już swoje rozmiary. Kiedy korzonki zatoną i znikną z nich przyssawki i będzie można kombinować dalej.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nikt tu się nie spiera. Dziękuję Darek nie miałem czasu zweryfikować l183. Akwarium piękne. Twój zbrojsek będzie potrzebował tylko jakichś skrytek. Załatw mu groty lub włóż pcv
csm-101
Posty: 13
Rejestracja: 20 maja 2020, 13:43
Imię: csm-101
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: csm-101 »

Dzięki za odpowiedzi. Myślę że spore szczeliny pomiędzy korzeniami (bo jest tu kilka korzeni mimo że nie wygląda) oraz to że nie są dosuniete do tylnej szyby zastępuje póki co groty na razie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”