Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pielęgniczka Ramireza ( mikrogeophagus ramirezi )

Nasze doświadczenia z konkretnymi gatunkami ryb, tu również pytamy o obsadę.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Pielęgniczka Ramireza ( mikrogeophagus ramirezi )

Post autor: Tomasz »

Witam wiele osób ma problem z rozpoznaniem płci i rozmnażaniem tego gatunku więc postanowiłem przybliżyć postać tej rybki. Wszystkie wiadomości jak i zdjęcie pochodzą z książki Huberta Zientka "Rozmnażanie ryb w akwarium". Informacje te mają charakter poglądowy, w żadnym przypadku komercyjny. Zachęcam do zakupu tej, jakże ciekawej i pouczającej książki.

"W przypadku tego gatunku oboje rodziców opiekują się ikrą. Samca ramirezy możemy rozpoznać po drugim, trzecim i czwartym promieniu płetwy grzbietowej tworzącej długie piórka. Samicę natomiast mają pełniejsze partie brzuszne i zdobi je intensywnie wiśniowa plama. Niekiedy bierze się pod uwagę także mniej swoiste cechy takie jak np. czarną plamkę na boku ciała pod płetwą grzbietową, która u samca jest podłużna i większa, a u samicy okrągła i mniejsza." Oczywiście występują odstępstwa od tych cech widoczne na zdjęciu:

Obrazek


zdjęcie przedstawia samicę P. Ramireza
*zdjęcie zeskanowane z książki Huberta Zientka "Rozmnażanie ryb w akwarium"

"Po osiągnięciu 4-5 miesięcy życia zaczynają się dobierać w parę, tocząc niegroźne i bardzo widowiskowe przepychanki między samcami. W ich wyniku ustalane są rewiry lęgowe. Utrzymanie młodej gromadki tych ryb jest najlepszym sposobem na swobodne dobranie się par hodowlanych. Jeśli ma się odbyć kojarzenie tarlaków "na siłę" najlepiej aby był to starszy samiec z młodszą samicą. Ryby te nie powinny przystępować do tarła przed ukończeniem 6-7 miesiąca życia i nie powinny być to osobniki spokrewnione (następuje spadek płodności i żywotności potomstwa).
Stymulująco na podjęcie tarła wpływają obfitsze niż zwykle podmiany na świeżą lecz odstaną wodę, miękką i zwykle chłodniejszą o 1-2 st. C. Dla jednej pary wystarcza zbiornik (tarliskowy) 40-50 litrów, wypełniony wodą na wysokość 20-25 cm. Dno należy pokryć1,5-2 cm warstwą drobnego piasku. Jako wyposażenie wystarczają 1-2 płaskie kamienie, położone na boku gliniana doniczka lub dachówka. Oświetlenie najlepiej naturalne, jeśli stosujemy oświetlenie sztuczne to bardzo stonowane, nigdy zbyt intensywne. Temperatura wody 27-28 st C, miękka (poniżej 5 st n) i kwaśna (5,5 - 6,5 ph). Im jej twardość i kwasowość są większe, tym mniejsza jest liczba wylęgłych larw. Do wody można dodać szyszki olchowe, liście dębu (wybieramy te pozostałe na drzewie przez zimę aż do wiosny następnego roku) lub migdałecznika morskiego.
Po złożeniu ikry zbiornik tarliskowy powinien być jeszcze bardziej zacieniony (szary papier, karton) gdyż zbyt jaskrawe światło szkodzi zarodkom. Aby jednak rodzice nie zjedli ikry zaleca się ustawienie przy akwarium słabego (8-15 W) źródła światła (lampka), które powinno być zapalone także w nocy."

Zawarte informacje są wybiórcze - polecam przeczytanie wszystkich informacji zawartych w książce na temat rozmnażania P. Ramireza.

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 15:53 przez Tomasz, łącznie zmieniany 1 raz.
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

artykuł bardzo fajny i napewno przydatny....
chyba musze odłożyć trochę kasy i zainwestowac w taką książeczke...
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

również polecam, na internecie jest pełno informacji ale w tej książce są wg mnie bardziej wartościowe i przede wszystkim skupione w jednym miejscu poparte doświadczeniem autora.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
texel
Posty: 361
Rejestracja: 19 paź 2009, 21:41
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100 + 60
Płeć:

Post autor: texel »

odnośnie dymorfizmu płciowego ramirezek to tutaj jest ciekawy wątek:

http://fishaliciousfish.blogspot.com/20 ... erman.html
Obrazek

Panie Boże, o niewiele cię proszę, ale chciałbym, żeby wszystko, co mi dasz, było najwyższej jakości.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ja zawsze patrzę na czarną plamkę pod płetwą grzbietową. Samiczka ma na tejże plamce takie niebiesko-turkusowo-błyszczące cętki, których to samiec nie ma. Dodatkową wskazówką jest różowy brzuszek samiczki. Poza tym, samiczki mają błyszczące cętki pod płetwą grzbietową (ale to jest widoczne w dobrym oświetleniu i gdy rybki mają odpowiednią wodę i nie są w stresie).
berkov
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2010, 20:29
Imię: Albert
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: berkov »

a jak rozpoznac płec o "dzieci" ? mam bardzo młodą rybkę i nie mam pojęcia co to jest
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

berkov pisze:a jak rozpoznac płec o "dzieci" ?
Tu niestety może być problem. Bardzo młode osobniki nie mają jeszcze wykształconych cech płciowych.
berkov
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2010, 20:29
Imię: Albert
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: berkov »

no własnie ;/ zaraz załaduje fotke i cała nadzieja w Was.
Obrazek

[ Dodano: 2010-12-21, 13:11 ]
sorry za mało apetyczne zdjęcie ale cóż :P
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Moim skromnym zdaniem będzie to samiczka.
berkov
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2010, 20:29
Imię: Albert
Lokalizacja: Dębica
Akwarium: 112l
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: berkov »

a wnioskujesz po ? ( to tak zebym sam wiedział)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Obrazek

Turkusowe centki na czarnej plamce

Lekko różowy brzuszek. Samiec nigdy takiego nie ma.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Też mi podaje na samiczkę ale... raczej samiczka
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Tbg
Posty: 47
Rejestracja: 08 maja 2010, 13:41
Imię: Siarczek
Lokalizacja: Tbg
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Tbg »

Mam pytanie odnośnie SAMICY pielęgniczki Ramireza. Zwykła odmiana, żadna welonowa czy mutacyjna :P Jak będzie się jej żyć z pielęgniczką boliwijską samcem? One się w ogóle krzyżują? Czy to tak jakbym kupił samicę gupika i samca mieczyka? Mam 2 samce boliwijskie i się zastanawiam jaką Panią dobrać bo z samicami problem w sklepie :/
kubrak
Posty: 52
Rejestracja: 07 sie 2011, 11:18
Imię: Kuba
Lokalizacja: Sanok
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: kubrak »

Podepnę się pod temat
a co myślicie o ramirezach odmiana electric blue i odmianie gold czym one różnią się od wild??(oczywiście oprócz koloru, np. jakieś inne rozmiary czy coś?)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

kubrak pisze:co myślicie o ramirezach odmiana electric blue i odmianie gold
Ja myślę, że te pierwsze mi się podobają, a te drugie "tak o" ;)
Jeśli chodzi o rozmiary, to jest to samo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ryby w akwarium”