Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pytania dotyczące kreweci RC

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: .M4j4. »

Witam, niedawno zaczełam z akwarystyką, dopiero się uczę i przyjmę każdą opinię. :>
A więc mam do was kilka pytań, od dwóch tygodni posiadam 7 krewetek RC i 3 kiryski karłowate (planuję dokupić im kilka kolegów, by było im razniej :P ) w akwa 13l, bardzo chciałabym się doczekać małych kreweci, jednak muszę się pewnie uzbroić w cierpliwość, bo tak jak pisałam, mam je zaledwie 2 tygodnie. Mam jedynie obawy dotyczące parametrów wody.
ph - 7.8
gh - >7 >125 (mam test z jbl i nie wiem jak interpretować ten zapis)
kh - 6
no3 - 10
no2 - 0
ci - 0
temp. - 26 stopni
powinnam coś obniżyć, czy podwyższyć? Jeśli tak, proszę napiszcie jak :)
Może jeszcze parę szczegółów dotyczących akwa.
Przedwczoraj robiłam mini restart (zmiana podłoża i aranżacji) jednak 70% wody dałam starej oraz włączyłam filtr którego już używałam, więc po kilku godzinach wpuściłam krewetki i kiryski.
Podmianki wody robię co półtorej tygodnia ,podmieniam ok. 30-40%, a woda stoi 3 dni.
W akwarium jest 1 korzeń oraz 1 kamień, zapodział się też mech, który dostałam w gratisie w zoologicznym :mrgreen: , ale planuję dokupić jeszcze z jedną czy dwie gałęzatkę kulistą, wyczytałam że krewecie w niej lubują :P
Dokarmiam je pałeczkami Caridina nano sticks z Tropica'a, jednak planuję jeszcze dokupić jakąś przekąskę dla nich. :>
Wczoraj znalazłam jedną wylinkę, może wszystko idzie w dobrym kierunku?
Wracając do tematu młodych, kilka krewetek ma siodełko, a 2 mają już wyprodukowane jajeczka, jednak jeszcze nie zapłodnione :( .
Mam jeszcze pytanie o filtr, posiadam filtr wewnętrzny z takim 'kranikiem' i gąbką, jednak kiedyś odłączył mi się on od prądu, a wtedy zauważyłam że krewecie stały się odrobinę bardziej aktywne, zaczeły zasuwać w kolumnie wody, więc mam wątpliwości, czy mój filtr ma odpowiednią cyrkulację. Aktualnie ustawiłam na bąbelki powietrza z poruszaniem się tafli wody, ale zastanawiam się czy kreweciom nie żyło by się lepiej, gdybym ustawiła filtr tak, by tylko poruszał taflą. Nie chcę testować na nich, więc może wy mi poradzicie?
Chciałabym zapewnić moim kreweciom i kiryskom jak najlepsze warunki do egzystencji, więc jestem otwarta na porady, jak im je załatwić :D
Pozdrawiam
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
Ziemiojad
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2020, 22:03
Płeć:

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: Ziemiojad »

Witaj, 13 litrów to jest strasznie małe akwarium. Może się skusisz chociaż na 25?
Krewetki lubią jak ich jest dużo.
Kirsyki też. A nie wyobrażam sobie żeby miały gdzie pływać.
Możesz napisać jaki masz wymiar dna akwarium?

Co zmienić? Na pewno temperatura, jest za wysoka. Krewetki trzymałem w nieogrzewanym akwarium w 20 stopniach i mnozyly się szaleńczo.
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: mazmaciek »

Dla krewetek 13 litrów wystarczy, ja miałem w dwu litrowym akwarium bez grzałki, filtra i światła, akwarium stało na oknie i się mnożyły. Dla kirysków 13 litrów będzie o wiele za mało.
Do jedzenia możesz dawać im sparzone liście pokrzywy, orzecha włoskiego, sałaty, buraczka ćwikłowego albo groszek zielony, brokuł, kalafior i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy, poczytaj w internatach
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: .M4j4. »

Ziemiojad pisze:
31 maja 2021, 14:07
Witaj, 13 litrów to jest strasznie małe akwarium. Może się skusisz chociaż na 25?
Krewetki lubią jak ich jest dużo.
Kirsyki też. A nie wyobrażam sobie żeby miały gdzie pływać.
Możesz napisać jaki masz wymiar dna akwarium?

Co zmienić? Na pewno temperatura, jest za wysoka. Krewetki trzymałem w nieogrzewanym akwarium w 20 stopniach i mnozyly się szaleńczo.
Wątpię czy uda mi się zmienić temperaturę, nie posiadam grzałki, 25-26 stopni to moja temperatura pokojowa, a ponieważ akwa stoi w sypialni, nie ma opcji 'wychłodzenia' pokoju. Dodatkowo krewetkom towarzyszy spokojny bojownik, ktory jest rybą ciepłolubną. Jednak 2 krewecie mają już jajeczka, więc myślę że będzie git.

Zastanawiam się właśnie czy nie przenieść kirysków do akwarium ogólnego, tylko nie wiem czy nie dokupić ich więcej i czy obsada będzie im pasować :?

A akwarium mam już te, więc jakoś je trzeba zagospodarować. Pochopny zakup początkującego akwarysty :>
Co do dna, jutro napiszę wymiary, dzis nie mam jak go sprawdzić :/
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: .M4j4. »

mazmaciek pisze:
31 maja 2021, 14:17
Dla krewetek 13 litrów wystarczy, ja miałem w dwu litrowym akwarium bez grzałki, filtra i światła, akwarium stało na oknie i się mnożyły. Dla kirysków 13 litrów będzie o wiele za mało.
Do jedzenia możesz dawać im sparzone liście pokrzywy, orzecha włoskiego, sałaty, buraczka ćwikłowego albo groszek zielony, brokuł, kalafior i pewnie jeszcze wiele innych rzeczy, poczytaj w internatach
Też sądzę że 13l kreweciom starczy. 2 krewecie już mają jajeczka, więc chyba idzie wszystko w dobrym kierunku.
Jednak dla kirysków karłowatych, czy też pigmej to już może być za mało faktycznie, więc prawdopodobnie przeniosę je do akwa ogólnego, tak jak już pisałam u góry, tylko że muszę dokończyć walkę z ospą w tych 60-70l :P
A co do jedzonka, orzech włoski brzmi kusząco, doinformuję się na ten temat :lol:

Tylko mam jeden problem, byłam na wyjezdzie, a gdy wrociłam woda żółto-brązowa :? Może od korzenia? Zrobiłam testy wody, wszystko w normie, tylko gh obniżone, zastanawia mnie to, może wy mi pomożecie?
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: mazmaciek »

Oczywiście ze korzeń może barwić wodę.
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: .M4j4. »

mazmaciek pisze:
09 cze 2021, 4:11
Oczywiście ze korzeń może barwić wodę.
to chyba go wyłowię i dam do osobnego wiaderka na kilka tygodni, by wypłukał się jeszcze trochę, Milej jak w akwa woda kryształ. :lol:
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: Goran »

Woda kryształ nie zawsze oznacza super wodę. Purigen klaruje wodę tak, że jej prawie nie widać:) ale nie ma w niej nic co potrzebują ryby i rośliny:)

Akwarium powinno być zadbane , ale nie sterylne:)
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: mazmaciek »

ja dodaję co tydzień szyszki olchy aby troszkę wodę zabarwić.
Miałem kiedyś akwarium w którym połowę miejsca zajmowały korzenie, woda była jak mocna herbata, krewetki RC okropnie się tam mnożyły, i były bardzo niskie twardości
bomalota
Posty: 1
Rejestracja: 11 mar 2022, 12:36
Imię: Bozena
Akwarium: 120 i 60

Re: Pytania dotyczące kreweci RC

Post autor: bomalota »

kochani krewetki mam od kilku lat, w jednym zbiorniku kilka gatunków ale wczoraj padły mi wszystkie red cherry, nie mam pojęcia co się stało, oczyściłam zbiornik ale bałam się wlać starą wodę więc są w nowej, co może być przyczyną zgonu moich krewetek, pozdrwiam :przykro mi: :płacz:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”