Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Krewetkarium, jak zacząć?

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
dr_ed
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2009, 17:38
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Krewetkarium, jak zacząć?

Post autor: dr_ed »

Witam. Mam pytanie ? Mam w planach założyć krewetkarium i nie mam pojęcia jakie rośliny powinny się znaleźć w takim akwarium. I jakie krewetki są godne uwagi. Prosił bym o porady. Pozdrawiam :D

Powód edycji: literówki i ortografia - Krystian

zmiana tytułu + podział wątku. Dalsza część: http://rzefa.podforak.ayz.pl/viewtopic.php?t=915 - zulix
Ostatnio zmieniony 07 sie 2009, 10:25 przez dr_ed, łącznie zmieniany 3 razy.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Witam.

Dobrymi roślinami do krewetkarium są różnego rodzaju rośliny drobnolistne, mchy i wątrobowce. Ja polecał bym mchy, ponieważ są łatwe w "uprawie" nie wymagają dużego oświetlenia i nawożenia, z takich mchów na początek to mogły być: Java Moss, Taiwan Moss, Weeping Moss, Gałęzatka i Wgłębka. Wiele mchów można znaleźć na allegro i w sklepach internetowych. Godnymi uwagi krewetkami na początek są krewetki Fire Red (sam je mam w swoim krewetkarium), są one odpowiednie dla początkującego "krewetkomaniaka" ponieważ nie są zbyt wymagające co do warunków w akwarium ;) . Drugim gatunkiem są krewetki Babuli lub White Pearl zwane inaczej WP.

Jakie wymiary krewetkarium planujesz?

Życzę powodzenia.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2008, 17:30 przez Krystian, łącznie zmieniany 1 raz.
dr_ed
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2009, 17:38
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: dr_ed »

Mam stare akwarium 60x30x30 Wydaje mi się trochę duże ale trzeba wykorzystywać co się ma :P i czy oświetlenie fabryczne w pokrywie wystarczy czy trzeba coś pomajsterkować :cisza:


Powód edycji: ortografia
Ostatnio zmieniony 21 gru 2008, 17:34 przez dr_ed, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Akwarium jest w porządku. Możesz je wymyć wrzącą wodą by pozbyć się bakterii, różnych zarodników itp. żyjątek. Tylko uważaj przy takim wyparzaniu, by się nie poparzyć i by akwarium nie popękało, bo różnie lubi się dziać, mi ostatnio pękło 15l, ale dlatego że niechcący wylałem na nie wodę do podmiany :zalamany: . Oświetlenie jeśli by były same mchy mogło by zostać, lecz gdybyś chciał jakieś roślinki musiał byś dodać jeszcze jedną świetlówkę, albo 8 watową, albo jeszcze jedną 15 watową. Wtedy oświetlenie było by odpowiednie dla roślin.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2008, 17:37 przez Krystian, łącznie zmieniany 1 raz.
dr_ed
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2009, 17:38
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: dr_ed »

Jeszcze raz ja. W kwestii technicznej, jaki filterek zainstalować ? Kaskada czy mały kubełek, wewnętrzne filtry odpadają. Ponieważ w moim 250l miałem Fluval 4plus i z moich krewetek zrobił KOKTAJL KREWETKOWY :zalamany: Czy konieczna jest grzałka? Jaka temperaturę powinna mieć woda w krewetkarium?

PS. My RZESZOWIAKI powinniśmy utworzyć swoje CIEKAWE FORUM :ok:
:super: " W KUPIE SIŁA " :super:


Powód edycji: literówki i ortografia
Ostatnio zmieniony 21 gru 2008, 17:45 przez dr_ed, łącznie zmieniany 1 raz.
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Obydwa filtry są dobri do krewetkarium. To już zależy tylko i wyłącznie od ciebie jaki wybierzesz. Filtru kubełkowe są znacznie droższe niż kaskady, ale mają za to większą pojemność filtracyjną. Ja używam w moim krewetkarium 30l filtra HBL-301 chyba najtańszy filtr kaskadowy zapłaciłem za niego 30zł + wysyłka. Jest to najmniejszy model, są jeszcze większe do większych zbiorników. Mi ten filtr bardzo się podoba i skutecznie czyści wodę z zabrudzeń. Wlot takiego filtra można dodatkowo osłonić pończochą lub gąbką filtracyjną (można takie nabyć za 3zł z otworem pośrodku :hyhy: ) by nie wciągało krewetek. Dodatkowo taka kaskada tworzy ruch na powierzchni wody dzięki czemu ją dotlenia i w pewnym stopniu likwiduje tz. "kożuch" z powierzchni :rotfl: .

Grzałka jak najbardziej jest konieczna, najbardziej w zimie, bo jeśli w lecie ktoś ma dość ciepło w mieszkaniu (tak jak ja) to woda się ogrzeje sama. Temperatura wody powinna być w granicach od 24 stopni do 29. Ja staram się utrzymywać temperaturę 27 stopni.
dr_ed pisze:PS. My RZESZOWIAKI powinnismy utworzyc swoje CIEKAWE FORUM :ok:
:super: " W KUPIE SILA " :super:
Co racja to racja, należy Ci się koronacja :P
Ostatnio zmieniony 21 gru 2008, 17:46 przez Krystian, łącznie zmieniany 1 raz.
dr_ed
Posty: 10
Rejestracja: 12 gru 2009, 17:38
Imię: Marcin
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: dr_ed »

Co dawac do jedzenia Kreweciom ;)
Krystian
Posty: 540
Rejestracja: 23 paź 2009, 18:04
Imię: Krystian
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Krystian »

Ja karmiłem swoje krewecie pure z zielonego groszku, z dodatkami różnych warzyw mi. marchwi.
Przepis:

Zielony groszek
Warzywka (jak kto lubi)
Spirulina (Tropical w moim wypadku)

Groszek i warzywa miksujemy na pure, do przygotowanego pure dodajemy spirulinę i formujemy to w małe kuleczki lub jak kto woli w prostokąty i zostawiamy aż to wszystko ładnie nam wyschnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”