Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Hybrydy - Taiwan Bee + Crystal - wszystko na ten temat

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Hybrydy - Taiwan Bee + Crystal - wszystko na ten temat

Post autor: crusta »

Ponieważ coraz częściej pojawiają się pytania co do Hybryd jak i wiele osób nie do końca rozumie to czym tak naprawdę jest hybryda to postaram się to może w skrócie przedstawić.

Ponieważ krewetki Taiwan Bee cieszą się dość dużą popularnością, niestety ich wymagania są nieco wyższe niż to jest w przypadku krewetek Crystal to i ich cena póki co może odstraszać, na dzień dzisiejszy za krewetki te płacimy 100-500zł a za nowe formu np Pinto jeszcze więcej, oczywiście są sposoby aby uzyskać także i taniej takie krewetki. Zamiast stada Taiwan Bee można zakupić hybrydy, są to krewetki jakie są skutkiem skojarzenia ze sobą krewetki Taiwan Bee i krewetki będącej Crystalem, z takiej krzyżówki uztskamy właśnie hybrydy.


Hybryda zawsze będzie hybryda, nie bedzie totolotkiem, hybryda powstaje z krzyżówki krewetki Taiwan Bee z inną krewetką np z Crystalem, wtedy potomstwo to będą tylko i wyłącznie krewetki o wyglądzie Crystala a o genotypie który umożliwia uzyskanie Taiwana w późniejeszym pokoleniu.
Takze w tym przypadku nie ma totolotka

Można także do krzyżówki wziaść Hybrydę, taką jak ta uzyskana w F1 w poprzednim przypadku i skrzyżować są z Taiwan Bee, wtedy uzyskamy część potomstwa która będzie taiwanem a część która będzie hybrydą, nie ma innej mozliwość.
Także w tym przypadku nie ma także totolotka

Kolejny sposób na uzyskanie Taiwana to to kiedy do krzyżówki bierzemy dwie hybrydy takie jak te uzyskane w przypadku 1 i 2, wtedy potomstwo to będą taiwan bee (w teorii 25%) Hybrydy (w teorii 50%) zwykłe crystale bez genu na Taiwan bee (25%) także po odrzuceniu z tego tych krewetek co do których możemu mieć pewność ze wielmy czym są (chodzi o Taiwan Bee) pozostaje nam grupka krewetek z których nie można odróznić tego które sa hybrydami a kóre nie.
Także to jest ten totolotek....

Kolejny sposób to skojarzenie ze soba hybrydy i Crystala, wtedy 50% potomstwa jakie uzyskamy to bedą hybrydy a 50% to będą zwykłe Crystale, tutaj już totolotek jest ogromny, szansa że kupujemy hybrydy jest jak 1:2 a pewnie nawet i mniejsza.....



Zapraszam do dyskusji na temat hybryd
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

No to teraz przynajmniej mamy temat " naświetlony "

Dobra robota crusta, Panie crusta,
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Temat jak i pierwszy poas traktuje jako rozwojowy, może jak czasem sie przeczyta to co jest wyżej a co na kazdej stronie poświęconej krewetkom pisze to bedzie mniej przypadków ze ktoś kupił niby to hybrydy które są tylko niby hybrydami
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Mozna wiedziec w jakich cenach sa takie krewetki z ostatniego akapitu o totolotku? Chetnie bym takie wlasnie kupil kiedys. :)
carpe diem ;]
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

crusta pisze:Kolejny sposób to skojarzenie ze soba hybrydy i Crystala, wtedy 50% potomstwa jakie uzyskamy to bedą hybrydy a 50% to będą zwykłe Crystale, tutaj już totolotek jest ogromny, szansa że kupujemy hybrydy jest jak 1:2 a pewnie nawet i mniejsza.....
Rozumiem że o to ci chodzi, ten temat to nie jest giełda i jakoś cięzko tutaj pisać o cenach bo jest to kwestia która zapewne za jakiś czas ulegnie zmianie, no i ciężko jakoś tą kwestię wycenić, osobiście za ceny godziwe przjąłbym ceny w jakiej sprzedawane są krewetki takiej klasy nie będące hybrydami, no może z delikatym haczykiem w góre.

Uważam Tomaszu ze juz lepiej byłoby zainwestować w hybrydy bo i cena nie byłaby wiele wyzsza a mozliwość uzyskania Taiwan Bee znacznie wyższa
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
polak.krk
Posty: 1181
Rejestracja: 13 lut 2012, 22:08
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków - Tas-Sliema
Płeć:

Post autor: polak.krk »

Dzieki i sorry za OT. :) Moze pogadam jeszcze z Kumakiem o tym. :) Moze, cos podpowie.
Jesli to zasmieca ten temat to mozna skasowac moje posty albo powycinac wedle uznania. :)
carpe diem ;]
michal.l
Posty: 54
Rejestracja: 09 sty 2011, 23:03
Imię: michał
Lokalizacja: myślenice
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: michal.l »

crusta, wszystko tu ładnie opisałeś tylko brakuje mi tu o "uczciwości" sprzedającego takowe krewetki których tak naprawdę nie rozpoznamy czym są ..
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

michal.l, Oczywiście nie w kwesti hybryd uczciwość sprzedawcy to podstawa, nie ma możliwości takiej że ta oto krewetka w tym oto akwarium to hybryda a ta nie, one się wyglądem nie róznią, czasem pisze ktoś że hybrydy mają bardziej intensywne kolory, bzdura.
Kolejna rzecz to to że jesli ktoś mówi że ma w zbiorniku Crystale i Taiwany, to trzeba podpytać co tak naprawdę ma, jeśli ma Taiwany i dodatkowo do tego dorzuca Crystale ale tylko samice to ok, wie co sprzedaje bo albo ma taiwany albo hybrydy, innej możliwości nie ma, tak samo jeśli ma crystale i dorzyca samice taiwana to też analogicznie ma Crystale i Hybrydy, ale tego nie rozróznisz.
Pojawia się często masa cwaniaków którzy szukają sposobu na to aby sie dorobić i często bezwiednie robią tak że kupują sobie "ze dwa Taiwany" i dorzucają do stada, czyli mają stado Crystala i kilka Taiwnów, i teraz skąd pewność z czym sie ta crystalka skrzyżowałą, nawet jeśli samców Taiwanów i Crystali jest po tyle samo to niestety ale większe prawdopodobieństwo że potomstwo będzie po samcu Crystal a nie Taiwan, z tego co u siebie obserwuja hodowcy samce Taiwan Bee są nieco bardziej ślamazarne jeśli chodzi o te sprawy niż samce Crystal, z czego to wynika, nie wiem.

Chciałbym także przypomnieć że chce ten pierwszy post uzupełnić o kilka danych także właśnie o te kwestie o których piszecie.

Niech ten temat to będzie dyskusja właśnie na temat hybryd, wszak jak tytuł sam mówi naszym zamiarem jest aby znalazło sie tytaj wszystko na ten temat
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Gosia74
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2013, 7:36
Imię: Gosia
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Gosia74 »

Witam, mam kilka pytań.
Czy Taiwany krzyżuje się z Snow White i czy uzyskane potomstwo również nazywamy hybrydami no i jak wyglądają. Jeżeli tak to czy jest tak jak z Crystalami że z młodych po takich hybrydach jest możliwość otrzymania Taiwana. No i jeszcze jedno pytanie. Krzyżując takie hybrydy (taiwan+snow white) z crystal red jaki jest procent otrzymywanego potomstwa ile czego teoretycznie oczywiście.
Chyba zrozumiale napisałam jeżeli nie to proszę mnie poprawić.
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Sprawa nie różni się tutaj od sytuacji kiedy krzyzyjemy Taiwany z Crystalem, także otrzymamy hybrydy które będą wyglądały jak crystal, snow white lub golden

W krzyżówce o która pytasz uzyskasz tylko crystale (bądź snow i golden) i hybrydy po około połowie. Jeśli te użyte do krzyżówki Crystale byłyby hybrydami to uzyskasz standardowo jak wyżej w poście około po 25zl% taiwanow i crystali, reszta to będą hybrydRuy
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Gosia74
Posty: 2
Rejestracja: 31 mar 2013, 7:36
Imię: Gosia
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:

Post autor: Gosia74 »

Panie Konradzie bardzo dziękuje za odpowiedz bardzo mi ona pomogła.
To mam jeszcze pytanie, czy z tajwanów uzyskanych z hybryd uzyska się same tajwany czy jakiś procent to będą maluszki z genami dziadków. Mi się wydaje że z pierwszego pokolenia to może i tak ale jak się ma sytuacja do następnych pokoleń. A chodzi mi oto że czy kupując tajwany np king kongi może być tak że wśród maluszków może się zdarzyć np jakiś red bee. Bo tajwanów z hybryd nie można rozpoznać tak mi sie wydaje przynajmniej
Pozdrawiam Gosia
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Sprzedawcy różne bajki opowiadają także i taka bajka była bodźcem aby ten temat powstał, z taiwanow zawsze uzyskamy taiwany
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7055
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Myślę że warto także odwiedzić temat mojego regału, dość dużo miejsca poświęcone jest tak także temu co w praktyce może wyjść z hybryd [>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
jaskier
Posty: 53
Rejestracja: 22 cze 2013, 16:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Tyczyn
Akwarium: 98 ogólniak
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: jaskier »

A jak wyglądać będzie potomstwo samca hybrydy(taiwan+crystal) i crystala? Jest jakieś prawdopodobieństwo uzyskania Taiwanów?
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Niestety nie ma takiego prawdopodobieństwa. Oczywiście jak wprowadzisz geny Taiwanów poprzez hybrydy do stada Crystali to w którymś pokoleniu, okazjonalnie mogą trafić się Taiwany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”