Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

kwarantanna roślin w celu wytępienia ślimaków i jaj

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

Piotrek123
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:25
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: SłodkoWodne 700 L
Płeć:
Wiek: 50

kwarantanna roślin w celu wytępienia ślimaków i jaj

Post autor: Piotrek123 »

Witam Wszystkich ! Przed posadzeniem roślin chcę zrobić im kwarantannę aby nie przywlec do akwarium ślimaków i ich jaj . Jaki skuteczny środek chemiczny mogę użyć w tym celu ? Proszę o pomoc ! Pozdrawiam !
Piotrek123
Markiz

Post autor: Markiz »

Gdzies tam pisałem-60% roztwór nadmanganianu potasu podać 1mL na 3 Litry trzymac z 3-4h - glony tez spali :P
Piotrek123
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:25
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: SłodkoWodne 700 L
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: Piotrek123 »

Markiz pisze:Gdzies tam pisałem-60% roztwór nadmanganianu potasu podać 1mL na 3 Litry trzymac z 3-4h - glony tez spali :P
Ja mam nadmanganian potasu w tabletkach 100mg .Jak go zastosować i czy to zniszczy jaja ślimaków ?
Piotrek123
Markiz

Post autor: Markiz »

U mnie (niestety przez błąd logiczny bo zastosowałem teoretyczne stężenie zamiast praktycznego i kolor mi się zgadzał :P ) wybił wszystko - zatoczki, skalary, kiryski, kładki zatoczków-w sumie nie wiem jakim cudem przeżyła jedna ampularia która urosła na skorupie 2 cm i złożyła 8 kładek i 6 kirysków brązowych(brunatnych albo jakich tam bo już się gubię w nazwach)

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.ph ... ight=kmno4
przeanalizuj mój błąd i użyj tak jak potrzebujesz :)
aquatika
Firma
Posty: 222
Rejestracja: 13 paź 2009, 19:53
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: aquatika »

Jeszcze siarczan miedzi wytępi glony i ślimaki ale polecam tylko w akwarium kwarantannowym, nie polecam w akwarium docelowym z podłożem a już na pewno nie ze skorupiakami.
Sklep ON-Line www.aquatika.pl
Sklep ON-Line www.karpiekoi.eu - oczko wodne
Stacjonarnie na Reymonta 12 w Rzeszowie
Czynne: Pn-Pt 9.00-17.30
Sob. 10.00-14.00
Awatar użytkownika
BartekZ
Posty: 70
Rejestracja: 25 gru 2011, 21:21
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław, Rzeszów
Akwarium: 2x20l krewetkaria
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: BartekZ »

Zakładałem kiedyś taki temat. Według mnie najlepiej zorganizować sobie jakiś mały zbiornik, do którego można przenieść rośliny (wystarczy 5 litrowe nawet). Ja wolę nie ryzykować. :P
Niektórzy stosują jeszcze kwasek cytrynowy, ale musiałby się wypowiedzieć na ten temat ktoś bardziej kumaty :mrgreen:
Markiz

Post autor: Markiz »

BartekZ, to jest święta racja-zbiornik musi być oddzielny. W sumie to nawet nie musi być akwa - jeśli tylko rośliny się zmieszczą może być wiaderko czy beczułka na deszczówkę.

Albo wyciągnąć żyjątka z głównego zbiornika i tam wysterylizować cały zbiornik, po czym spuścić wodę i nalać świeżej. Wtedy mamy gwarancje że w cholerę pójdą wszelkie pasożyty i mikroorganizmy (byłem w szoku jak wszystko dziadostwo uciekało pod powierzchnie i nie miałem pojęcia że w zbiorniku tyle tego siedzi) a potem hyc świeża woda i nawet jak coś roztworu nadmanganianu z woda w podłożu zostanie to już takie śladowe ilości nie zabiją rybek.

Co by nie było nadmanganian po wypadku stosuje regularnie dodając do obsady nowe ryby i rosliny i póki co jestem zadowolony z efektów :)
Piotrek123
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:25
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: SłodkoWodne 700 L
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: Piotrek123 »

"Przed posadzeniem roślin chcę zrobić im kwarantannę"- Jak napisałem w temacie to będzie kwarantanna w osobnym zbiorniku przed posadzeniem tylko chodzi mi o jak najbardziej skuteczny środek .
Piotrek123
Awatar użytkownika
BartekZ
Posty: 70
Rejestracja: 25 gru 2011, 21:21
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław, Rzeszów
Akwarium: 2x20l krewetkaria
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: BartekZ »

Ciekaw jestem, czy kwasek cytrynowy pozbędzie się ślimaków i innych robali.
Bo na glony działa, to wiem.
Awatar użytkownika
Sebastian1995
Mecenas
Posty: 545
Rejestracja: 02 lut 2010, 15:08
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Jarosław
Akwarium: 375L :)
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Sebastian1995 »

BartekZ, moje roślinki tez moczę czasami w kwasku, ale nie zauważyłem by zabijał on ślimaki. No chyba że za słabe stężenie jak dla nich :P
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Przy stężeniu 20g kwasku/2 litry wody wybije jaja ślimaków na pewno , padnie też większość ślimaków już wykształconych . Rośliny które wytrzymują taką kąpiel w czasie 2 godzin to anubiasy , mikrozoria , hediotis salzmani , bacopa karolińska,bolbitis heudelotii i kilka innych "twardych roślin" Inne mogą zostać poparzone tak mocnym roztworem - jedne z najbardziej wrażliwych są ludwigie.
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Markiz

Post autor: Markiz »

Łoren pisze: Inne mogą zostać poparzone tak mocnym roztworem - jedne z najbardziej wrażliwych są ludwigie.
To już takie rozwiązanie na ryzyk-fizyk bo jednak zielsko zielsku nierówne a w dodatku twoje tryskające zdrowiem pewnie miały kondyche dobrą. Kwasek odradzam.
Awatar użytkownika
BartekZ
Posty: 70
Rejestracja: 25 gru 2011, 21:21
Imię: Bartek
Lokalizacja: Jarosław, Rzeszów
Akwarium: 2x20l krewetkaria
Płeć:
Wiek: 27

Post autor: BartekZ »

A nie ma czegoś słabszego od nadmanganianu żeby nie wybiło mchów i małych roślin?
Markiz

Post autor: Markiz »

czytaj uważnie bo mnie zaraz trafi-kwasek wypala-czy ja napisałem że nadmanganian ci mchy spali??pisałem że diabli glony wezmą - człowiek się produkuje a tu czytać do licha nie umieją :wściekły:
Piotrek123
Posty: 103
Rejestracja: 02 sty 2012, 18:25
Imię: Piotr
Lokalizacja: Przeworsk
Akwarium: SłodkoWodne 700 L
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: Piotrek123 »

No właśnie a jak działa nadmanganian potasu na ślimaki i jaja?

[ Dodano: 2013-02-13, 20:42 ]
"No właśnie a jak działa nadmanganian potasu na ślimaki i jaja?" Chyba się źle wyraziłem na ślimaki to już pisaliście ale chodzi mi jak na jaja ślimaków ?
Piotrek123
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”