Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Krewetkarium dla tajwanow

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
monyka
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2013, 17:10
Imię: Monika
Lokalizacja: Stargard/Berlin
Płeć:

Krewetkarium dla tajwanow

Post autor: monyka »

Witam serdecznie i gratuluje swietnego forum :)

Obecnie posiadam krewetkarium ktore zamieszkuja Red Cherry wspolnie ze slimakami ale planuje zalozyc dodatkowe krewetkarium w ktorym bede hodowac tajwany na poczatek beda to hybrydy F1/R1,jak wiadomo tajwany to calkiem inna "bajka" dlatego mam kilka pytan i bede wdzieczna za odpowiedzi.Dodam jeszcze ze krewtkowe szalenstwo dopadlo mnie w tym roku wiec nie mam zbyt duzego doswiadczenia w tym temacie.

1.Jakie podloze lepsze bedzie dla tajwanow -
Ebi Gold czy Shirakura Red Bee Sand,czy trzeba je plukac ( bo na opakowaniu pisze ze nie)
czy musi byc koniecznie az 4 cm w akwarium i po jakim czasie trzeba je wymienic ?

2.Planuje zakupic dodatki Mosury BT-9 i Mineral Plus ale jest tego duzo wiecej ( 10 produktow do wyboru ) i nie mam pojecia co jeszcze dodatkowo zakupic,bo z drugiej strony nie chce tez przeholowac.I czy jesli przy podmianach wody beda dodawane dodatki Mosury to czy musza byc tez w krewetkarium skalki mineralne ? jesli tak to jakie beda najlepsze ?

3.Wiadomo ze liscie Ketapangu sa tez chyba niezbedne,moje Redki je uwielbiaja ale tez sa liscie debu,bananowca,szyszki olchy,sztabki cynamonowe itd...troche tego duzo :) co najlepiej dodac dla tajwanow ?

4.Jak czesto i czym karmiecie swoje tajwany ? Ja Redki karmie codziennie,kupuje gotowe paleczki o roznych smakach,gotuje warzywa,czasami daje gotowy granulat dla krewetek,ale u mnie wszystko znika blyskawicznie bo reszte wyjadaja slimaki to nie mam obaw ze czegos dam za duzo :) a czytalam ze krewetek nie trzeba karmic codziennie ?

5.Jakie testy do wody waszym zdaniem sa najbardziej dokladne ? na dzien dzisiejszy uzywam kropelkowych firmy Tetra ale czy sa dobre ?

Dodam jeszcze ze krewetkarium bedzie w standardowym akwarium 54l z gotowym oswietleniem,do tego grzalka,kupiony gotowy filtr hamburski,woda Ro i oczywiscie korzenie i mchy.

W trakcie zakladania tego krewetkarium i w pozniejszym czasie planuje robic zdjecia dlatego ten post tutaj napisalam,mam nadzieje ze nie popelnilam bledu,jesli tak to prosze o przeniesienie do innego dzialu.

Bede wdzieczna za pomoc.

[ Komentarz dodany przez: Dżoena: 2013-05-26, 16:50 ]
Temat przeniesiony do odpowiedniego działu. Dżoena
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

1. Jak dla mnie to BWS jest najlepszy i niedrogi. Na 54 litry 5 kg styknie. Większość hodowców po roku robi restart bez względu jakiego podłoża aktywnego używają.

2. O minerlaizacji tutaj: http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=18603
Co do skałki to raczej niezbędna, ewentualnie kulki mineralizujące zamiast niej.

3. Ketapang rzeczywiscie potrzebny, reszta według uznania. Nie są to duże koszty.

4. Ostatnio kilku hodowców polecało mi robić jeden dzień przerwy w tygodniu. W całej masie pokarmów na uznanie zasługuje lini Shrimp Nature.

5. Ile testów i użytkowników tyle opinii. W zasadzie jak już akwarium wystartowane to potrzebny będzie tylko GH i ewentualnie KH dla sprawdzenia czy filtr dobrze chodzi.

Poczekaj jeszcze na wypowiedź Crusty ;)
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Jako że Szymel89, zmotywował do odpowiedzi a wcześniej temat przeglądnąłem na telefonie to i pasuje się wypowiedzieć :D
Szymel89 pisze:Poczekaj jeszcze na wypowiedź Crusty
1. Co do podłoża to ja także bym się skłaniał do BWS, cenowo nie wychodzi źle a coraz więcej osób przenosi się na to podłoże. Nie jest także konieczna warstwa podłoża aż 4cm, wystarczy sporo mniej, podłoże ma nam paramety utrzymywać a nie je tworzyć.

2. Skałkę bym umieścił (ja używam BWS - bo to mam i także to polecam klientom, nie dlatego że to mam ale dlatego bo to się u mnie sprawdza), co do wielkości skałki to już musiałabyś podać jakieś wymiary akwarium to wielkość byśmy dobrali, sądze że piszesz o 60x30x30cm także do takiego akwarium dałbym minimum 100gram skałki, kulki mineralne także wskazane.
Co do produktów o jakich piszesz, ja bym to jeszcze rozszerzył sobie ale takie minimum masz.
Przy czym zaznaczam że piszesz o tym że docelowo w zbiorniku mają się znalesć Tawian Bee także czy tu już na starcie trzeba oszczędzać.....

3. Ketapang - bardzo wskazany, reszta o której piszesz także się przydaje ale priorytet to ten ketapang jak dla mnie.

4. Krewetek nie musisz karmić codziennie, warto co jakiś czas zrobić przerwę, wtedy wyjedzą trochę tego co gdzieś tam zalega.

5. Testy jak już to tylko kropelkowe, co do firm to ju co kto woli, ja w ostatnim czasie przenoszę się na JBla

6. polecam także i odwiedzenie mojego tematu w podpisie niżej, można zobaczyć jak u mnie się poszczególne produkty i krewetki sprawdzają :D
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
monyka
Posty: 2
Rejestracja: 19 maja 2013, 17:10
Imię: Monika
Lokalizacja: Stargard/Berlin
Płeć:

Post autor: monyka »

Dziekuje bardzo za szybkie odpowiedzi :)

Konrad przegladalam wczesniej Twoje posty,regal super,krewetki cudowne...poprostu jestem pelna podziwu,wlasnie z Twoich postow sie dowiedzialam o dodatkach Mosury i innych praktycznych rzeczach:)

Jesli chodzi o akwarium to tak jak napisales wymiary standardowe 60X30X30,na start planuje zakupic hybrydy taiwanow F1/R1 jak napisales Taiwan Bee,wiadomo na poczatku moge popelnic jakis bledy a wtedy strata nie bedzie az tak bolesna,tym bardziej ze na aukcjach internetowych hodowcy pisza ze trzymaja te hybrydy w wodzie o parametrach GH 6, KH 0 i pH 6 co troche mnie przeraza,i mam nadzieje ze aktywne podloze pomoze osiagnac takie parametry,bo wode mam dosyc twarda:(

Konrad mozesz mi jeszcze podpowiedziec jakie produkty Mosury do BT-9 i Mineral Plus Ty bys dokupil?

Nie wiem czy bede w stanie zakupic podloze BWS,mieszkam w chwili obecnej w Berlinie i przegladajac forum czesto szukalam juz jakis produktow i poprostu ich nie ma :(
dodatkowym problem dla mnie jest to ze niemiecki znam srednio,a niemiecki w wydaniu akwarystycznym to praktycznie wcale:(

Dlatego wymienilam te dwa podloza bo poprostu ide do sklepu i je kupuje,moge jeszcze zamowic przez internet podloze ktorego Ty uzywasz ADA Aqua Soil - New Amazonia,tylko sie zastanawiam jakie badzie najlepsze dla hybryd a pozniej tajwanow.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Ja obecnie przerzucam się na BWS, ale ADA też nie jest zła. generalnie wysyłka czy w Polsce czy do Niemiec nie powinna być problemem.
Co do dodatków, ja używam kilku linii w zależności od tego w jakich zbiornikach no ale jeśli chodzi o Mosurę to: Shizhen, BT9, Rich Water, Old See Mud Powder, ME no i co do mineralizacji może to być właśnie Mosura Mineral Plus.
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”