Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Czy ryby mogą zjeść ślimaka helenkę ?

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Czy ryby mogą zjeść ślimaka helenkę ?

Post autor: spartiata89 »

Witam mam problem odnośnie zatoczek mam ich mnóstwo kupiłem 4 helenki na 112l żęby zobaczyć czy zastopują rozmnażanie zatoczek i wynikł inny problem a dokładnie nie widzę moich helenek w akwarium czy ryby mogą zjeść helenki ?

Z ryb dennych posiadam
2x kiryski albinosy
2x kosiarki
1x glonojad zbrojnik
Awatar użytkownika
Fatty
Posty: 825
Rejestracja: 08 sty 2012, 14:07
Imię: Lidiu
Lokalizacja: Kolbusia
Akwarium: cztyrdziści pinć!
Płeć:

Post autor: Fatty »

Podejrzewam, że Helenki się zakopały ;) Jak zgłodnieją to będzie wielkie przebudzenie :P

Nawet jak moja Helenka była w azie obżartucha to i tak jakoś rzadko ja widywałam.
Łączę w sobie 2 najlepsze cechy.
Gust nastolatki i budżet osoby dorosłej.
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

oby się zakopały :) bo po zatoczkach widzę duże postępy chodź mało kiedy widziałem helenki w akcji aż teraz nagle znikły i się obawiałem że coś mogło je po prostu zjeść ... :P
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ja tylko raz widziałem Helene w akcji jak pożerała sporego świderka. Tak to też nie widuję. One chowają się w kamieniach, a najczęściej to się po prostu zakopują.
Awatar użytkownika
Cichy
Posty: 1264
Rejestracja: 15 gru 2009, 0:39
Imię: Karol
Lokalizacja: Jasło / Rzeszów
Akwarium: 33l, 43l OW, 72l
Płeć:
Wiek: 33
Kontakt:

Post autor: Cichy »

spartiata89, zapewne się zakopały :)

Opowiem Ci natomiast historyjkę, która dotyczy mojego przypadku z tymi ślimakami.

Zakupy roślin na Allegro, na forach zawsze wiążą się z ryzykiem przyniesienia sobie małych współlokatorów (zatoczków i innych ślimaków), które niekoniecznie są mile widziane. Dlatego od kogoś z forum nabyłem 10 sztuk :) Na początku wydawało mi się to sporo, ale stwierdziłem, że mam 3 zbiorniki, w każdym jakaś tam ilość zatoczków jest - będę przeławiał. Wpuściłem więc do największego zbiornika (80l) 10 Helen. Na początku widziałem pojedyncze sztuki, ale wiadomo - człowiek nie rozróżni czy widzi ciągle tego samego ślimaka, czy nie. Zatoczki zniknęły i stwierdziłem, że pasuje przełowić parę sztuk do mniejszych zbiorników, żeby i tam posprzątały. Problem był jednak taki, że za nic w świecie nie mogłem znaleźć żadnego ze ślimaków. Czekałem i czekałem, aż zbiegł mi się w czasie restart tego zbiornika. Wyciągnąłem z niego wszystko, łącznie z podłożem. Ten, kto wpadł na pomysł płukania Amazonii New (tak, wiem nie robi się tego, ale oni nie znają moich magicznych sztuczek :D) wie, że jest to praca syzyfowa. Po lekkim przepłukaniu przecedziłem granulat na sicie i ku mojemu zdziwieniu liczba znalezionych Helenek wynosiła - 0, tak okrągłe zero. Nie wiem, gdzie podziały się wszystkie zjadacze ślimaków, ale na pewno nie było ich w podłożu. W akwarium raczej też nie. Zdechły? Wątpliwe, bo przecież znalazłbym przynajmniej same muszle. Zagadka nierozwiązana do dziś:)
Obrazek
Markiz

Post autor: Markiz »

A ja z innej beczki...
Były Helenki-nie ma helenek, po Helenkach i cudownym zniknięciu Zatoczków radośnie obserwowałem zbiornik Azjatycki który zasiedlają m.in. Brzanki Sumatrzańskie i Odeskie....
Kupiłem tez na podchowanie Tylomelanie co by podchować do krewetkariów - aż tu znalazłem pierwszą pusta muszle Tylomelanii - w ciągu 4 tygodni Brzanki wytłukły i wyjadły wszystkie ślimaki.
Myślałem że przypadek ale wrzuciłem dla eksperymentu rośliny od kolegi z Zatoczkami i kilka młodych Ampularii - okazało się że tylko skorupki zostały :roll:
Pielęgnice typu Heros tez ślimakom nie zostawiają żadnej szansy - obecnie kilka Zatoczków szwenda się tylko po 2 krewetkariach :P
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Jeszcze mam podejrzenie wobec pary skalarów, skalary składają mi regularnie ikre na liściach której ani nie ruszam bo i tak po nocy znika i tak myślę że może helenki dobierały się do ikry i skalary po prostu je zlikwidowały...
Marekt16
Mecenas
Posty: 298
Rejestracja: 06 paź 2012, 20:22
Imię: Marek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 162L i 20L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Marekt16 »

Ja do swojego akwarium wrzuciłem 12 helenek i szczerze to po wrzuceniu, już nigdy nie widziałem wszystkich 12 razem, maksymalnie udało mi się 9 wypatrzeć jakieś parę miesięcy po wrzuceniu, i to tylko dlatego, że rybka mi padła i wszystkie do niej zmierzały z całego akwarium :)
Mam też skalary, ale nigdy nie widziałem, żeby próbowały dobierać się do helenek, oczywiście jak kierowały się do ikry, to strącały je, ale zjeść nie jadły.

Ja też nie miałem tego szczęścia żeby zobaczyć helenkę w akcji :(
marcin358
Posty: 40
Rejestracja: 14 sie 2012, 18:11
Imię: marcin
Lokalizacja: stalowa wola
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: marcin358 »

A u mnie helenke skonsumowała ampularia,obserwowałem całą akcje i uwierzyć nie mogłem.Ampularia wyciągneła helenke z muszli i po godzinie było po posiłku a mi piękna muszelka helenki została,miał ktoś z was coś takiego?
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Moje helenki na 100 % żyją ostatnio widziałem 2 jak konsumowały zatoczki więc chyba robią jak to opisała Fatty ;) i w końcu zobaczyłem w jaki sposób dobierają się do zatoczek i robią to w podobny sposób jak kolega wyżej opisał jak ampularia zjadła helenke :)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 684
Rejestracja: 04 sty 2012, 17:55
Imię: Aneta
Lokalizacja: Brzozów
Akwarium: 63l
Płeć:
Wiek: 30

Post autor: Aneta »

marcin358, u mnie na odwrót. Ja raz zaobserwowałam jak helenki wtryniły ampulę, ale to była akcja zorganizowana ;)

Nie mam pojęcia co ci mogło je zjeść, gdybyś miał bocje, to można by je podejrzewać ;) Ja bym rzuciła jeszcze cień podejrzenia na skalary, ale na razie bez obaw, pewno się gdzieś pochowały, poczekaj kilka dni, może wylezą ;)
Pozdrawiam,
Aneta
Awatar użytkownika
Fatty
Posty: 825
Rejestracja: 08 sty 2012, 14:07
Imię: Lidiu
Lokalizacja: Kolbusia
Akwarium: cztyrdziści pinć!
Płeć:

Post autor: Fatty »

Zaobserwowałam, że helenki dzielą ślimaki na smaczne i smaczniejsze - przytuliki były tak rozkoszne w smaku, że tylko się skorupki walały... zatoczki już tak nie podchodzą :P
Łączę w sobie 2 najlepsze cechy.
Gust nastolatki i budżet osoby dorosłej.
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

helenki żyją i mają się dobrze ostatnio udało mi się wypatrzeć wszystkie 4 :) siedzą po prostu pochowane w podłożu albo w liściach :)
spartiata89
Posty: 211
Rejestracja: 21 sty 2013, 20:13
Imię: Mati
Lokalizacja: Kańczuga
Akwarium: 48L->112L->200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: spartiata89 »

Witam forumowicze no i stało się teraz mam wylęg ale helenek :) od tamtej pory mam już w akwarium 36 sztuki (odławiane do kotnika) ale ile jeszcze jest w samym akwarium nie mam pojęcia ale raz na dwa dni udaje się zauważyć malutkie nowe ślimaki więc chyba zacznę tym handlować :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”