Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Ślimak Neritina Zebra

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
romandorian
Posty: 26
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:34
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Jawiszowice (Małopolska)
Akwarium: 112 l
Płeć:
Wiek: 39

Ślimak Neritina Zebra

Post autor: romandorian »

Pytanie do osób , które miały doczynienia z owym ślimakiem.
*Czy zjada rośliny ? Bo czytając literaturę internetową spotkałem się z różnymi wykluczającymi się opiniami (?)
*Czy prawdą jest to iż składa niezliczone liczby , trudno usuwalnych jaj ? (?)
*Czy woda o PH max 7 , wachająca się w granicach 6,8 do 7,2 , będzie dla niej odpowiednia ? (Zasadniczo żyje w biotopach afrykańskich)(?)
*Czy dobrym pomysłem było by umieszczenie jej za tłem strukturalnym wewnętrznym w celu usuwania (konsumpcji) przez nią różnego rodzaju organicznych zanieczyszczeń(?)
BART
Awatar użytkownika
pelasia4444
Posty: 110
Rejestracja: 03 sie 2013, 19:34
Imię: Betty
Lokalizacja: Podkarpacie/Krosno/Zręcin
Akwarium: 30 l i 126 l
Płeć:

Post autor: pelasia4444 »

Mam te ślimaki od 1,5 miesiąca. Kupiłam 4, ale 1 z niewyjaśnionych przyczyn zdechł. Z tego co o nich czytałam a przede wszystkim zaobserwowałam u siebie:
*roślin nie zjadają moje - tego jestem pewna,
*nie znalazłam u siebie ani jednego jajeczka, też o tym czytałam i bacznie obserwowałam każdy biały punkt w akwa (zawsze okazywało się że to kamyczek zabłąkany a nie jajo),
*parametrów nie mierzę, moje żyją na tzw. kranówce,
* nie wiem czy to dobre rozwiązanie, bo faktem jest że zżera glony jak kombajn ale jak się naje to i kupe robi, więc jedne zanieczyszczenia pewnie by zjadł ale i od siebie sporo pozostawił ;)

A tak od siebie dodam, że one buszują mi po akwa jak szalone, bardzo dobrze czyszczą glony widać to w szczególności na korzeniach po ich przejściu. I to jest ich jedno z najulubieńszych miejsc. A że ja miałam w zamyśle zrobić mini las to właśnie i z tego względu je zakupiłam.

Nie wiem gdzie żyją tak w naturze. Ale wiem że do rozmnażania potrzebują słonej wody. Także w słodkowodnym nie grozi ich plaga.

Ogólnie baaaaaardzo je polecam, ale czy za tło je wkładać to nie wiem...
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Składają dużą liczbę trudno usuwalnych jaj. Przynajmniej moje.
Awatar użytkownika
romandorian
Posty: 26
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:34
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Jawiszowice (Małopolska)
Akwarium: 112 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: romandorian »

A jakie macie parametry wody koedzy i koleżanki ? Być może w środowiskach zbliżonych do naturalnego bije te jaja w dużej ilości :)
BART
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

Ja mam je w malawce. Ostatnio nie mierzyłem parametrów, ale PH powyżej 7,5 i twardości wysokie. U krewetek miałem ciut miększą wodę i jaj było mniej, ale w końcu helenka ją dopadła.
Awatar użytkownika
romandorian
Posty: 26
Rejestracja: 05 paź 2013, 12:34
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Jawiszowice (Małopolska)
Akwarium: 112 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: romandorian »

Czyli Biotop bardzo zbliżony do jej naturalnego siedliska , ciekawe jak się zachowują w środowiskach bardziej kwaśnych i miękich wodach. Być może jest zależność między składaniem dużej ilości jaj a jej zbliżonym środowiskiem , ale to tylko domysły.
BART
Grandi
Posty: 87
Rejestracja: 14 maja 2013, 12:34
Imię: Mat
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Grandi »

romandorian pisze:Czyli Biotop bardzo zbliżony do jej naturalnego siedliska , ciekawe jak się zachowują w środowiskach bardziej kwaśnych i miękich wodach. Być może jest zależność między składaniem dużej ilości jaj a jej zbliżonym środowiskiem , ale to tylko domysły.
Raczej kiepsko, bo nie jest to środowisko odpowiednie dla ślimaków i ich muszli ;) U mnie neritina tylko pucuje ściany i podłoże w poszukiwaniu glonów. Nie podjada żadnych roślin.
98 l Malawi
Awatar użytkownika
pelasia4444
Posty: 110
Rejestracja: 03 sie 2013, 19:34
Imię: Betty
Lokalizacja: Podkarpacie/Krosno/Zręcin
Akwarium: 30 l i 126 l
Płeć:

Post autor: pelasia4444 »

Mała aktualizacja: moje neritiny wzięło na amory znoszą jaja gdzie popadnie. Faktycznie są trudne do usunięcia bo takie twarde.
Radua
Posty: 123
Rejestracja: 29 sty 2012, 9:59
Imię: Radosław
Lokalizacja: Przemyśl
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: Radua »

Mi się wydaje, że one to przede wszystkim glony wsuwają. Nie zauważyłem, żeby u mnie czepiały się starych liści, pozostałości pokarmów itp. A i trzeba uważać, bo niekiedy lubią sobie wycieczki poza akwarium robić :P Mi tak kiedyś wyszła na spacer i się ususzyła :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”