Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Podłoże BWS w krewetkarium hodowlanym

Jaką warstwę zastosowac?

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

Podłoże BWS w krewetkarium hodowlanym

Post autor: karol89 »

Witam wszystkich czytających ten temat.
Ponieważ na dniach planuję wystartować 3 zbiorniki w których mają zamieszkać krewetki zwracam się z pytaniem do hodowców tych stworzeń z pytaniem.
Dysponuję 5 kg podłoża bws - czyli worek. Akwaria mają powierzchnię dna 30cm x 30 cm. W związku z powyższym czy tego podłoża wystarczy? Akwaria mają być ściśle pod hodowlę i nie będą w nich rosły praktycznie żadne rośliny w podłożu. Same mchy. Woda RO + wszelakie uzdatniacze i minerały potrzebne dla danych krewetek. Czy przy niewielkiej warstwie podłoża utrzyma ono swoje właściwości?
Dodam jeszcze że oczywiście będą to krewetki crystal red/black.

Dzięki za sugestie.
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

No za duża warstwa to to nie wyjdzie, ale ja bym to jako takie minimum dawał, mam po prostu nieco więcej niz to co ci wyjdzie
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: karol89 »

Dzięki crusta, trochę mnie pocieszyłeś. Na internetowych kalkulatorach podłoży policzyłem sobie że warstwa jaka powstanie po wsypaniu 5l podłoża na takie akwaria będzie równa 2 cm. Mam nadzieję, że to wystarczy.

Wrzucać pod to podłoże torf granulowany tak jak pod Ade Amazonię?
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Ja różne rzeczy wrzucam, pamiętaj że im ta warstwa jest mniejsza tym ryzyko wypłynięcia jest większe
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
karol89
Posty: 61
Rejestracja: 23 gru 2012, 23:26
Imię: Karol
Lokalizacja: Radom
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: karol89 »

Z torfem raz mi się tak zdażyło że kilka granulek wypłynęło do powierzchni ale to chyba dla tego że podczas nasypywania podłoża uniósł się do wierzchniej warstwy. Jak coś wypłynie to wyłapię siteczkiem. A może przed wysypaniem torfu namoczyć go w wodzie żeby nie parł do góry?
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

Wg mnie powinno wystarczyć, sam mam ok. 2-3 cm od pół roku i nic się nie dzieje, torf w jednym z baniaczków też wylazł, ale nic niepokojącego nie zauważyłem. Miałem 8kg podłoża, które wystarczyło na powierzchnię 50x30 i 40x25, co daje 0,25 m2, wyszło jak na moje oko dość grubo i zostało mi ponad 1kg, Ty masz 0,27 m2 niewiele więcej ale podłoża troszkę mniej.
crusta pisze:No za duża warstwa to to nie wyjdzie, ale ja bym to jako takie minimum dawał

minimum, ale powinno wystarczyć...

Problemem mogą być dodatki pod podłoże w proszkach (pewnie będziesz je dawał). Mój pomysł na to jest taki, żeby z przodu akwarium dać mniej podłoża i nie rozsypywać za dużo dodatków, za to na tył więcej podłoża i dodatków.

Nawiasem mówiąc podłoże BWS utrzymuje troszkę niżej ph w porównaniu do Ady, więc z torfem ostrożnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”