Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jak przygotowujecie wodę dla krewetek

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Jak przygotowujecie wodę dla krewetek

Post autor: ToryBcia »

No właśnie na rynku specyfików tysiące. Producenci zalecają a jaka prawda?
Może ja sam jakieś błędy popełniam ?! A może dowiem się jak zrobić dla innych odmian
A może temat się przyda początkującym co zakupić (podstawy) a co później(jako extra dodatki)
Więc wodą do podmian z czym mieszacie jakie ilości itd.
Za dodatki w proszku przyjmiemy łyżkę mosury na litry (np pół łyżki na 30 litrów) płynne ml na litry(np 5 ml na 30 litrów)
I oczywiście woda pod jakie krewetki
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Obecnie stopniowo przechodze z mixu RO/kranovita 15/5 na czyste RO, zrobie jeszcze dwie podmiany mixem 17,5+2,5 a potem juz tylko czyste RO. tak czy siak leje mineralizator dla krewetek az do uzyskania gh 6 producent podaje jeden klik z dozownika=2niemce na 4Lwody.
daman0629
Posty: 102
Rejestracja: 05 lut 2013, 13:44
Imię: Damian
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: daman0629 »

Ja w zbiorniku 45 l obsada crystale ,taiwany podmianke robie raz w tygodniu, podmieniam 8 l wody ro i dodaje do niej:
Mosura Mineral Plus Ultra (dodaje tyle aby uzyskać gh 5-6)
Mosura Rich Water 2 płaskie łyżeczki
Mosura Shizhen 2 płaskie łyżeczki
Mosura BT9 ok.1/4 płaskiej łyżeczki
Shrimp Nature - Ekstra Biel 1 płaska łyżeczka
Shrimp Nature Montmorillonit 1 płaska łyżeczka

Z tym że tych dwóch ostatnich specyfików nie jestem pewny czy nie daje ich za mało.Może ktoś sie jeszcze wypowie kto ich używa.
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

U mnie woda RO, podmiana 20-30% mineral plus ultra mosury, do tego zawsze shizhen i zazwyczaj bt9, rich water i OSMP lub montmorillonit, oprócz tego troszkę Vigor, Gravidas i Shield.

daman0629, według moich wyliczeń RW, BT9 i Shizhen a także OSMP wychodzi 1/4 łyżeczki na 5l więc chyba przesadzasz.

Montmorillonit to minerał, którego nie powinno się podawać za dużo, ja po jego dodaniu mierzę przewodność, która lekko rośnie, daję pół łyżeczki na 20l.

A kto mi jeszcze powie, czy mając pod podłożem Rich Water, OSMP/Montmorillonit, BT9 i Shizhen trzeba od pierwszej podmiany je podawać?

Shizhen to wiem, że tak czy siak, ale reszta?
daman0629
Posty: 102
Rejestracja: 05 lut 2013, 13:44
Imię: Damian
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: daman0629 »

Ale to chodzi o ilość podmienianej wody czy o ilość wody w baniaku?
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

każdy preparat przeliczasz na ilość wody do podmiany, nie dosypujesz za każdym razem dawki dla 45l, tylko ilość dostosowaną do wielkości podmiany

BT9 wyszło mi 1/20 łyżeczki na 5l (tutaj mogę się mylić, może to było 1/8, ale na pewno mniej o połowę niż resztę)
daman0629
Posty: 102
Rejestracja: 05 lut 2013, 13:44
Imię: Damian
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: daman0629 »

W takim razie stopniowo będę uszczuplał dawkę do odpowiedniej. Dzięki Szymel89
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Super widać że można wspólnie wyłapać swoje niedociągnięcia.
Ja przygotowuję 15 litrów na 3 akwaria. Doję do tego na GH Mosura Mineral 6 ml co daje przewodność 260(dziś mierzyłem) OSMP RW,BT9 Shinzen każdego po koło pół łyżeczki.
Dodatkowo przy podmianie karmię BWS Vital, Crismon,Stuot.
Mosura ME koło 1ml na 15 litrów.

Generalnie kiedyś wyczytałem że jeżeli się da pod podłoże dodatki to po pół roku należy do słupa dodawać. Ja jednak dodaję mniejsze ilości cały czas.
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
stan_shrimps
Mecenas
Posty: 466
Rejestracja: 17 lut 2010, 15:24
Imię: Stanisław
Lokalizacja: Łętownia
Akwarium: 82 x 30 l
Płeć:
Wiek: 58
Kontakt:

Post autor: stan_shrimps »

ToryBcia pisze:Doję do tego na GH Mosura Mineral 6 ml co daje przewodność 260
rozcieńczałeś ;)
Ja robię wodę do ok. 200us, czasem 180 i troszkę (też nie zawsze) podnoszę przewodność TDS up, do tego dodaję OSMP lub Montmorylonit (pół łyżeczki/20l), daje mi to max 240 us, w akwariach mam ok. 300. Dodam, że nie dolewam ubytku czystym RO, dlatego troszkę niższe parametry wody do podmiany.

ja troszkę odpusciłem ilość Rich Water ze względu na dużą ilość małżoraczków, myślałem że działa (mniej RW=mniej małżoraczków), jednak podłoże padło ;)

nasz forumowy kolega wypowiadał się na podobny temat na innym forum, dla zainteresowanych: http://www.shrimp.pl/viewtopic.php?f=57&t=636

a co do obliczania ilości minerałów itd przy podmianach to troszkę to uzasadnię: spuszczamy jakąś ilość wody, wraz z nią minerały i inne specyfiki w niej rozpuszczone, ale mamy też parowanie (paruje czyste H2O), więc to też się kumuluje, dlatego sypiemy tyle ile producent zaleca a nawet mniej (przynajmniej ja tak robię).
ToryBcia pisze:Generalnie kiedyś wyczytałem że jeżeli się da pod podłoże dodatki to po pół roku należy do słupa dodawać. Ja jednak dodaję mniejsze ilości cały czas.
wydaje mi się, że będę podobnie robił, jest to bardzo rozsądne rozwiązanie ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”