Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Neritina Zebra,Red Onion, Tiger - clithon corona, diadema

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Neritina Zebra,Red Onion, Tiger - clithon corona, diadema

Post autor: CHAPEK »

Hej

Pytanie pierwsze czy te różne odmiany Neritiny (Zebra, Red Onion, Tiger) krzyżują się ze sobą?

Druga sprawa - w niektórych źródłach do rodzaju neritina zaliczane są ślimaki clithon corona i diadema. Czy te clithony krzyżują się z wyżej wymienionymi? I czym się różni clithon corona od clithon diadema?

Z góry dzieki za info!
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Nie słyszałem żeby ktokolwiek rozmnażał neritinie mimo ze w każdym akwarium w jakim przychodzi im żyć składaja jaja . obstawiam że wszystkie pochodza z odłowu więc to srednio istotne czy sie krzyzuja czy nie raczej ich nie rozmnozysz choc ofc nie wykluczam też opcji że Tobie sie uda :)
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Raczej nie jest to odłów, a jeśli już to żadko można takie ślimaczki dostać i w wyższych cenach niż te kilka zł za sztukę. Mięczaki te są dwuśrodowiskowe czyli rozmnażają się w wodach słonych, i hodowla ich wymaga właśnie zasolenia wody na czas rozmnażania by ikra się rozwinęła. Czyli tak jak u np. krewetek amano. W amatorskiej hodowli niewiele osób się w to bawi.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Mi w zasadzie chodzi o zapobieganie rozmnażaniu. Czytałem, że są to ślimaki rozdzielnopłciowe i pytam w kontekście tego, czy przykładowo samiec Zebra jest w stanie zapłodnić samicę Red Onion i czy w związku z tym samica zacznie np. sadzić jajkami (które jak wiadomo sprawiają trudności w ich usuwaniu). Chyba, że jest to niezależne i samica tak czy siak składa jajka bez względu na to czy w środowisku znajduje się samiec??
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Jest to niezależne, u mnie 2 panienki składały je na wyścigi.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

No ja mam jedną panienkę, ale jajka składała jedynie w pierwszych tygodniach od wpuszczenia do zbiornika i od maja jaj nie składała. Jest to jedyny ślimak w zbiorniku, więc myślałem, że być może wynika to z braku obecności osobnika męskiego.
Jak to jest u Was?? Zauważyliście jakąś zależność jeśli chodzi o składanie jaj przez Neritine??
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”