Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wysyp Snow whitów

Snow white

Nasze doświadczenie i obserwacje z różnymi zwierzakami.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Crystal
Posty: 101
Rejestracja: 25 lip 2010, 18:42
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Wysyp Snow whitów

Post autor: Crystal »

Przedstawiam kilka zdjęć moich Snow whitów. Z nudów zacżałem liczyć młode ale przy setce zrezygnowałem. :) Mam nadzieje stworzyć z tego kilka łądnych stad.
Bardzo mi siępodoba zwłaszcza ten jeden z czekoladowymi pasami. Jeśli ktoś wie jak utrwalić tę cechę to moze mi podpowie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - SDD
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 7:50 przez Crystal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

Crystal pisze:ale przy setce zrezygnowałem
:podwójnie widzę:
aruux
Posty: 240
Rejestracja: 19 sty 2011, 15:56
Imię: Arkadiusz
Lokalizacja: Trzciana
Akwarium: 22l raczkarium
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: aruux »

Ładne przedszkole masz :P
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Crystal pisze:Bardzo mi siępodoba zwłaszcza ten jeden z czekoladowymi pasami. Jeśli ktoś wie jak utrwalić tę cechę to moze mi podpowie
nie mam pojęcia :) ale powiem, że fantastycznie wygląda ;)
Awatar użytkownika
Crystal
Posty: 101
Rejestracja: 25 lip 2010, 18:42
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Crystal »

Moze na szpinaku jak będą to zrobię zdjecie jak ich więcej wyłazi
Obrazek
Awatar użytkownika
KuMaK
Posty: 337
Rejestracja: 29 lis 2009, 11:41
Imię: Rafał Maciaszek
Lokalizacja: Warszawa, Konstancin
Płeć:
Wiek: 31
Kontakt:

Post autor: KuMaK »

Crystal pisze:Jeśli ktoś wie jak utrwalić tę cechę to moze mi podpowie.
Da radę na podstawie 'teorii podpigmentu'.

Z tym, że proste to nie będzie, ale można uzyskiwać dowolne tego typu pasy. Potrzebujesz jednak do tego odpowiednich krewetek.

Najważniejszą będzie Full Rili (krewetka posiadająca białe siodełko, przeźroczysta - nie mogąca się odbarwiać 'biała', nie posiadająca pigmentu poza pigmentem paska grzbietowego, czyli białego pigmentu), drugą bienka, crystal, tiger, czy jakies TiBee ktore uzyskałbyś.

Fotka www.novina.pl

Na pierwszy rzut oka - white pearl, ale to Caridina cf. cantonensis, zasada powstawania jednak taka sama, ale w jaki sposób powstają?

Postaram się to napisać tak by każdy mógł zrozumieć (w razie niejasności, proszę pytać):

Krewetka dysponuje:
-pigmentem podstawowym (Czerń/czerwień/niebieski/rdzawy(i odcienie rdzy) w przypadku utrwalonych odmian Caridina cf. cantonensis)
-pigmentem paska grzbietowego (Biały pigment)
-podpigmentem (czyli ubarwieniem pancerzyka)

Wykorzystam fotki lwicy79, które zaprezentowała na krewetki.org


Każdy wie jak wygląda bienka, ma ona zarysowana pasy, na których powstaje biały pigment ściągany z wody i pigment podstawowy w tym przypadku czerń.

W świecie krewetek istnieje coś takiego, co ostatnio znane jest jako krewetka Rili, chodzi o to, że z miotów tych krewetek wychodzą krewetki z losowo ułozonymi pasami pigmentu podstawowego i pasami gdzie nie ma tego pigmentu. W tych miejscach widać podpigment, który może być przeźroczysty lub moze posiadać kolor (jeśli ktoś zainteresowany tym dlaczego tak jest odpowiem).
Przez kilka pokoleń w zależności od tego jak hodowana była krewetka pigment podstawowy całkowicie 'odpadnie' od krewetki. Istnieje wiele sposobów powstawania Rili i różnie wygląda to na różnych krewetkach bo wszystko zalezy od hodowli.

Po pewnym czasie mamy już ustabilizowane krewetki tzw. Full Rili, które charakteryzują się:
- białym siodełkiem
- ubarwieniem pancerzyka białym nie mogącym się odbarwić np na niebiesko czy żółto
- brakiem pigmentu podstawowego
- z miotu takich krewetek powstają tylko takie krewetki (nie ma powrotu do wcześniejszych odmian)

Takimi znanymi Full Rili są:
Neocaridina heteropoda "Full Rili"
Neocaridina heteropoda var. white "White Pearl" (Zhangjiajie)
Caridina cf. cantonensis "Weibe biene" (Zaprezentowana wcześniej fotka noviny)

Powstawanie Full Rili czyli stabilizacji podpigmentu nie ma wpływu na pigment paska grzbietowego (jego rozpad/scalanie) i pozostaje na polach na krewetce takich na jakich była.

Zabierzmy teraz pigment wcześniej pokazanej bience:

To jest właśnie przykład powstawania Rili, następnie krewetka utraci calkowicie pozostałosci czerni. Będzie przeźroczysta, zostanie na niej tylko biel.
Ważną uwagą jest to że biel ta nie bedzie ulegała przebarwieniom np nie bedzie żółkła.
Wiąże się to właśnie z ustabilizowanym podpigmentem.
_______________________________

Tworzysz Bienke która bedzie miała ciekawe ułożenie bieli, następnie krzyzujesz z full rili (przy czym musisz uwazac by pola bieli z full rili nie rozwaliły Ci miejsc na pigmencie tej bienki tzn zeby sie nie pokrywały wzajemnie).

Krewetkę stabilizujesz zebys miał full rili.

Otrzymujesz taką krewetke jak pokazales tylko nie żółtą, a białą.

Ciebie jednak jak napisales nie interesuje krewetka z podpigmentem ustabilizowanym, tylko z takimi pasami 'zlotymi'.

_______________________

Krzyzujac tą co napisałem z dowolnym goldenem by nadać złote ubarwienie pancerzyka nie sprawdzi się na dłuższą metę. Krewetka z ustabilizowanym podpigmentem bedzie osłabiała podpigment tej drugiej (np. red cherry mix white pearl otrzymujemy coraz bledsze krewetki, w koncu calkowicie przezroczyste i to są wlasnie full rili).

Im więcej krewetka ma pigmentu (podstawowego) tym latwiej jej zachowac podpigment jaki został jej nadany.
Twoja krewetka nie ma tego pigmentu, co trzeba.

Żeby takie otrzymywać musiałbyś stale dorzucać krewetki ze złotym podpigmentem do tego co ja napisałem.

Dalej musiałbyś wyjąć jedną z tego stadka i skrzyzować z silnym goldenem (intensywny utrwalony złoty podpigment), spróbować wyciągnąć krewetkę z rili, która caly czas dąży do ustabilizowania podpigmentu.
Gdybyś taką uzyskał miałbyś w miarę utrwaloną odmianę.

[ Dodano: 2011-03-19, 20:45 ]
Chętnych zapraszam do dyskusji na ten temat :)

Usunięto martwe linki do obrazów - SDD
Ostatnio zmieniony 12 paź 2015, 17:30 przez KuMaK, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Rafał Maciaszek
[center]Kumak Wie Lepiej ![/center]
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skorupiaki, mięczaki i inne zwierzaki”