Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Wytrzeszcz oka u rybki.

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Wytrzeszcz oka u rybki.

Post autor: alkarn »

Siemka miałem taki przypadek u brzany neon miała wytrzeszcz oka a potem jej wypadło i zdechła :( po 2 dniach, a dzisiaj zauważyłem ze tak się stało u rodostomuska i co tu zrobić żeby mu nie wypadło. :cry:
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Wrzuć fotke. Widziałem raz rybe która miała "wytrzeszcz", ale było to uszkodzenie mechaniczne i ładnie sie zagoiło. Spróbuj dodać troche soli do wody.
Ostatnio zmieniony 12 paź 2009, 14:28 przez Zaku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

kolego jakiej soli dodać tylko zeby mi resztej obsady nie wytruło
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

Oczywiście sól akwaryjną, ja mam firmy ANIMALS 30g (w RCMB po 1 zł, w Aquatice po 2). Opis: "Sól kamienna z mikro i makroelementami. Poprawia mikroklimat w akwarium, działa bakteriobójczo i bakteriostatycznie. Stosować zawartość torebki na 120L wody".

Dawkowanie trochę za duże, ale 5-10g na 100L może być. Jeśli woda jest lekko zasolona to ryba nie musi się pozbywać nadmiaru wody z organizmu, która wnika do niej na zasadzie osmozy. Z kolei ryby słonowodne muszą pić wodę żeby się nie nie odwodnić (wode wyciąga z nich sól morska, ale zasolenie wody morskiej wynosi 35ppm - 35g na 10L wody). Dlatego uważam że mała ilość soli rybkom słodkowodnym może tylko pomóc.
Markiz

Post autor: Markiz »

Jak dobrze pamiętam to powoduje jakiś pasożyt-ryba wygląda strasznie :(

Sugerowałbym usunąć zakażony osobnik...
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

nie wiem czy przy takich objawach nie stosuje się jakiegoś bactopuru direct z Sery, tak mi się coś plącze koło główki
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Zaku
Posty: 1581
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:39
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: Zaku »

bactopur direct nie ma w sprzedaży od ponad roku, weszła w życie ustawa zakazująca sprzedaż antybiotyków bez recepty. Chodziłem po aptekach i prosiłem ale nic to nie dało, najlepiej rozpuścić swoje tabletki antybakteryjne, bo rybie choroby nie miały styczności nawet z penicyliną więc na pewno zadziała, pytanie tylko ile dać żeby nie przesadzić.

Bez znajomego weterynarza który wypisze recepte za darmo nie opłaci sie leczyć. Zwykły bactopur jest w 100% skuteczny na bakteryjne zapalenie skóry - sąsiad przez 2 miechy tylko karmił rybki (wole tego nie pamiętać) i ropniejące rany dało sie tym wyleczyć, ale w innych przypadkach pleśń, dziwne zachowanie nie pomogło (u nowych nabytków) po dodaniu tego środka umierały w kwarantannie w ciągu 3 dni.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Witam kolego więc tak miałem to samo i u mnie codziennie padały 2-3 sztuki (temat założyłem na kilku forach) przez jakieś 2 miechy te same objawy co u Ciebie. I jakiś stary akwarysta (hodowca ) wzioł mi rybke zdechła pod mikroskop i coś oglądał i powiedział mi tak: Zwir wygotować filtr zdezynfekować ryby do kibela rośliny też. Co mnie bardzo ucieszyło :( Jakaś niewyleczalna bakteria. Czyli zobić restart na nowwym życiu. Ale tak siedze i czytałem w necie i kupiłem sobie bactopur direct oraz profilaktyczny odkażalnik zooleaka(nic do stracenia nie miałem ) i przez pierwsze 2 tygodnie odkażalnik do akwa potem 1,5 dawki directu po tygodniu 1 dawke directu. P kuracji directem znów odkażalnik. I jak narazie około 6 miesiący żadna sztuka z powodu choroby nie padła.
Ale ten sposób to sam sobie wymyśliłem i nie biore za niego odpowiedzialności u mnie pomogło ale co będzie u Ciebie tego nie wiem. Podczas mojej kuracji zdechło jeszcze 5 sztuk neona (wydaje mi się że były słabe) ale reszta przeżyła.

Pamiętaj że bactopur direct niszy wszystkie baterie w akwa te dobre i te złe :)
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

bo dostałem od Mirka rodostomusy dzisiaj i jak przyniosłem je do domku i wpuściłem to zobaczyłem ze jeden ma wytrzeszcz oka i się obawiam o resztę obsady.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

alkarn pisze:bo dostałem od Mirka rodostomusy dzisiaj i jak przyniosłem je do domku i wpuściłem to zobaczyłem ze jeden ma wytrzeszcz oka i się obawiam o resztę obsady.
Proponuje go odizolować od reszty. Będzie to bezpieczne dla reszty
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Miałem rodostomusa z wytrzeszczem oka (już takiego kupiłem), ale mu samo przeszło. Ale to pewnie nic groźnego, bo nigdy nic się nie działo w akwarium. Najlepiej odłów rybkę i ją lecz w kwarantannie, bo w głównym wybijesz całą florę bakteryjną, a jak nie pomoże, to kibelek.
W sumie to nigdy nie miałem żadnej choroby w "sześćdziesiątce", więc nie mam pojęcia skąd się coś takiego może brać.

Wytrzeszcz oka z tego co czytałem może być skutkiem nawet otarcia (uszkodzenie mechaniczne) i myślę, że to jest od tego, bo jak już pisałem rybki mam od ponad roku i jeśli by były tp zmiany chorobowe, to już dawno wybiło by mi całą obsadę. Nie dał bym Ci rybki przewlekle chorej.
Ostatnio zmieniony 13 paź 2009, 10:39 przez Mirro, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

ja nie mam pretensje o rybki tylko chce je teraz wyleczyć bo chce ją uratować i żeby była zdrowa. bo pływa w ławicy i je tylko mi to oczko wadzi bo nie chce żeby się męczyła
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rogalik »

Ja miałem taki problem i doczytałem, że powoduje to pasożyt, którego zwalczyć można nadmanganianem potasu przy temperaturze 28 stopni. Chorą rybkę należy usunąć, szanse wyzdrowienia są praktycznie zerowe, a zmniejsza się ryzyko zarażenia innych rybek.
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

siemka dzisiaj po podmiance wody ok 40 - 60l zauważyłem przed chwilka ze jednej z samic gupika na oku sie robi jak pleśniawka i nie wiem czy to wytrzesz oka będzie później. Usunąć osobnika z akwa. i po usunięciu coś dodać do akwa. odkażającego :cry:
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

zmętnienie oka u ryby lub galaretowate narośla świadczą o złej jakości wody zbadaj wartości ph tww two, skoryguj parametry i użyj uniwersalnego odkażalnika. Wszyscy piszą o bactopurze direct - zazwyczaj działa i jest skuteczny ale jest wiele środków zastępujących bactopur direct. Niestety jesteśmy jedynym krajem UE gdzie preparaty wycofano ze sprzedaży i nie mamy rozgraniczenia pomiędzy rybami (karpiowatymi) ozdobnymi a konsumpcyjnymi.
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”