Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kirysek i jego płetwy brzuszne

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Kirysek i jego płetwy brzuszne

Post autor: tomeksup »

Zauważyłem, że mój kirys leży na grzbiecie. Wyłowiłem do pudełka po lodach. Dałem 50/50 kranówy i wody z akwarium żeby w razie czego rozcieńczyć ewentualne trucizny.
Kirys ma jakby skrzywioną jedną płetwę brzuszną, drugą nie porusza. Ta skrzywiona przylega ściśle do ciała. Jak go poruszam to reaguje. Pokarmu nie pobiera. Inne ryby są ok.

Woda
ph=7,6
co2 optymalne
kh=6
gh=12
wiem kh, ph i co2 optymalne nie pasuje wzgl. siebie
fe 0,3
po4 >1,0mg/l
Nh4 =0,5 --> nawożę NH4no3
W podłożu bazalt. Pozostałe 6 kirysków jest ok


Czy to uraz mechaniczny czy choroba ?
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Z opisu wynika, że uraz mechaniczny. Też kiedyś któryś z moich kirysów tak miał, przez kilka dni nie jadł chyba, ale później się zrosło tylko płetwę miał krzywą, a dożył do starości. Ja go nie wyławiałem z ogólnego, poobserwuj go jeszcze i na twoim miejscu bym go wpuścił z powrotem , ale sprawdź czy innych objawów chorób nie ma. Jest jeszcze możliwe że coś wykopał, bo z tego co pamiętam to masz akwarium na ziemi, a tam nigdy nie wiadomo co się może kryć.
Awatar użytkownika
tomeksup
Posty: 959
Rejestracja: 06 kwie 2013, 15:02
Imię: Tomek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Akwarium: 128l
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: tomeksup »

Miałem go całą noc w pudełku. Rano żył. Woda zaczynała śmierdzieć więc ręką wrzuciłem do ogólnego. Jego jedna płetwa była zwinięta i krzywa, przy podbrzuszu. Druga odstająca jak patyk i sztywna.

[ Dodano: 2014-05-15, 21:50 ]
Znalazłem zaciukanego kirysa. Pewnie przez inne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”