Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przyducha? Choroba bez objawow?

Rybcie systematycznie padają...

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Przyducha? Choroba bez objawow?

Post autor: marlowe »

W 240L mam 20 Razborek Galaxy, 10 Neonów Innesa, 5 Otosków, 1 Zbrojnik, 3+1pielęgniczek Kakadu i 6-10 krewetek. 2 filtry kubełkowe, jeden z watą, drugi węgiel aktywne, ceramika, zeloit, wata. Ostatnie parametry moje z wczoraj:
K=40
po4=2
no3=40
Fe=0,3
Gh=9
Ph=6,8
kh=7

Od tygodnia padło 7 Razborek, 1 neon, 1 samiczka Kakadu i właśnie na moich oczach, a właściwie za plecami dogorywa druga samiczka Kakadu.

Pewnie temat pozostanie bez odpowiedzi, bo objawów zero, śnięte rybcie są wybarwione, bez żadnych wybałuszonych oczu, kształt normalny, zero oznak choroby a jednak padają w oczach

Początkowo obwiniałem przyduchę bo stosuje co2, a rybki tuż przed śmiercią pływały jak pijane pod taflą wody. Ale gaz znacznie zmniejszyłem, tafla faluje. Mało tego jak taka rybka już jest pod taflą to zdążyłem ją wyłowić i przenieść do akwarium bez co2 i tam pływała ładnie z 4 godziny ale i tak padła. Teraz tą samiczkę Kakadu jeszcze żyjącą też przesadziłem do akwarium bez co2, ale czuje że to nie pomoże :(

Tak więc jak mówię temat skomplikowany i można gdybać co jest przyczyną...
Na pewno nie stężenia nawozów bo mam takie od lat a problem zaczął się od niedawna.
Może przyducha jednak? Ale chyba nie skoro inne wrażliwe rybki (krewetki i zbrojniki) żyją

Pewnie może też być jakieś chorubsko bez objawów bo z 2 tygodnie temu kupiłem malutki razborki galaxy, może one coś przyciągneły ze sobą....
Awatar użytkownika
Karola
Mecenas
Posty: 252
Rejestracja: 03 maja 2012, 6:21
Imię: Karolina
Lokalizacja: Niechobrz
Akwarium: 112
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: Karola »

A od kiedy masz założone akwarium? Zarośnięte? Jak z podmianami? Ile, jak często i czym karmisz? Może tutaj tkwi szkopuł?
Boże! Spraw, żeby się chciało tak, jak mi się nie chce!
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Brakuje mi tu 2 istotnych parametrów; NO2 i NH3/NH4. Jak dla mnie PO4 jest ciut wysokie, delikatnie bym zbił.
Nie ma jednostki chorobowej bez symptomów, zresztą opusane zachowanie ryb to już objaw.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

nh4=0,05
no2=0,05

podmiany co tydzień 50%

dziś mierzyłem tlen w wodzie, wyszła najwyższa skala 10mg/l a indykator już niebieski, także co2 jak na lekarstwo

dziś dokładnie oglądałem pielęgniczke która padła, naprawdę zero oznak choroby. Następna już pływa przy tafli, tej zrobie zdjęcie to zobaczycie swoim okiem, może ktoś coś wymyśli

Jeszcze do głowy mi przyszło że może to wina żywej larwy ochotki, kupuje i podaje 2 razy w tygodniu, tylko zywą. Trochę się czyta różne opinie że może ona coś wywołuje, sam juz nie wiem...

Ryby karmię 1 raz dziennie, w tym w piątki w ogóle
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

NH4 do zniesienia, NO2 za wysokie ni powinno go wogóle być. Prawdopodobnie tu leży przyczyna. Były może ostatnio jakieś awarie filtracji lub dłuższe przerwy w jej działaniu powyżej 20 min?
Ochotki istotnie nie polecam.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

Metronidazol tabletki 250mg

dawkowanie 1 tabletka na 25l wody najlepiej na noc

kuracja 1 tydzień po tygodniu podmiana 70%

drugi tydzień to samo

podmiana 50%

nie karm więcej ochotką
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

mirekkon pisze:Metronidazol tabletki 250mg
ten lek jest na receptę czy bez?

Poczekam jeszcze trochę, bo troche mnie przeraża fakt uzycia 10 tabletek tego leku....

ochotke kupuje od faceta z hodowli własnej, myslisz że taka jej forma też może byc szkodliwa?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Z własnej hodowli... nie wierze w takie cuda, tym bardziej jeśli ma ją przez cały rok.
Ostrożnie z tym metronidazolem, takich antybiotyków nie używa się od tak. lepiej delikatniej np. popularnym CMF choć i to nie wydaje mi się konieczne. Co ma paść i tak padnie. Zainwestuj w szczepy bakteri by polepszyć obieg azotu.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

lek jest na receptę, ale jak powiesz że masz akwarium to może Pani farmaceutka Ci wyda

ja kupowałem sporo tego tak że mnie w aptece wszyscy na zmianach znali :) nie było kłopotu

możesz dać 7-8 tabletek zamiast 10 lub połowę dawki, testowałem na paletkach lek jest 100% bezpieczny

a i tak nie masz nic do stracenia oprócz reszty obsady

w związku z dużym azotem, zrób przed kuracją podmianę 50% i nie karm częściej niż raz na dwa dni podczas kuracji (tylko suchy pokarm)

czy ochotkę płuczesz przed podaniem czy wlewasz razem z resztkami wody w której ochotka przebywa???

pozdrawiam
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

no właśnie to nie jest taka ochotka jak w zoologach bywa, że w wodzie i torebkach, tylko facet ma ja w duzym pojemniku, wody tam prawie w ogóle nie ma, tylko troszeczkę żeby wilgotne larwy były, są duże, czerwone, więc tam za bardzo nie ma z czego płukać

teraz jestem w pracy, ale podjade zaraz do domu sprawdzić czy cos padło, jak tak to spróbuję z tym lekiem
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

z niepłukaną ochotką można nanieść masę syfu i wcale się nie dziwię że masz takie wysokie azoty w tym wypadku
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

A jeszcze jedno, co polecasz i czy w ogóle z żywych?
Ja podaje płatki, granulki, mrożonki a z zywych tylko tą ochotkę
może odpuścić sobie w ogóle żywe "robaszki" ?
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Ale metronidazol wybije całą porzyteczną florę bakteryjną i NO2 jeszcze bardziej zacznie wariować. Uzasadnienie miał by przy plackach czy innych problematycznych gatunkach. Sam mimo że jestem technikiem weterynari i wiem co i jak nigdy go nie zastosowałem i tak raczej zostanie.
ps. to co opisujesz to nie hodowla tylko magazyn.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
mirekkon
Posty: 1270
Rejestracja: 26 wrz 2011, 10:09
Imię: Mirek
Lokalizacja: Przemyśl
Akwarium: www.mirekkon.pl
Płeć:
Wiek: 50
Kontakt:

Post autor: mirekkon »

może odpuścić - nie wiem

a czy mrożonki wrzucasz od razu czy rozmrażasz? jeśli rozmrażasz to wlewasz pewnie z wodą lub jej resztkami? - to następnie źródło wysokiego azotu
Wykonam każdy sterownik na zamówienie, akwarystyka, terrarystyka, hydroponika, wiwarium, orchidarium, pieczarkarnia i wiele innych według Waszego pomysłu. Wal śmiało na maila mirekkon@wp.pl
marlowe
Posty: 172
Rejestracja: 26 paź 2014, 22:50
Imię: marcin
Lokalizacja: łódź
Płeć:

Post autor: marlowe »

Dzięki Panowie za rady.
Mrożonki rozmrażam i mieszam w kubeczku z woda akwariową i sru do akwa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”