Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Postrzępione płetwy bojownika

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Postrzępione płetwy bojownika

Post autor: qntek »

Mam problem z bojownikiem. Jest u mnie od dwóch tygodni i do tej pory cieszył się dobrym apetytem i kondycją, w akwarium było go pełno. W tej chwili zrobił się osowiały i przebywa bardzo długo w jednym miejscu, najczęściej w górnym narożniku akwarium, apetyt może mniejszy ale jest.
Od tygodnia zmagam się z ospą w baniaku, zaaplikowałem green ichtio zooleka w proporcjach podanym przez producenta. Zauważyłem, że na bojowniku pojawiły się ze dwie kropki, ale jest coś jeszcze, bo to powiedzmy że przy ospie mnie nie dziwi. Otóż jego płetwy są jakieś takie "wymięte", a w dodatku robią się białe i postrzępione. W zbiorniku jedyną rybą, która może zrobić jakąś krzywdę bojownikowi jest samiec ramirezki, ale nie zauważyłem między nimi żadnych spięć.
Poniżej zamieszczam zdjęcia bojownika, bardzo proszę o poradę. Czy te zmiany w zachowaniu ryby i wyglądzie płetw wynikają z inwazji orzęskiem, a może jest to coś jeszcze?

Obrazek

Obrazek

Zmiany na bojowniku obserwuję od dwóch dni i z każdą chwilą jest gorzej. Ospę mam od pięciu dni. Ospa utrzymuje się na chorych (tych pierwotnie chorych) rybach natomiast cała reszta obsady nie zdradza oznak zmian chorobowych.
Dzisiaj podmieniłem 50% wody i zamierzam zastosować Costaforte.
Bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Zoolek, tropical, sera wszystko jedno co zastosujesz to i tak to samo. Póki co wstrzymaj się z tym i utrzymuj tęperature na poziomie 28C. Podaj parametry wody.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Posiadam tylko test ph - 7,5.
Temperatura 28.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

I ten parametr mnie najbardziej interesował, za wysoko. Najprawdopodobnej też wodę masz dość twardą ale to zostawmy bo jak nie masz RO nic nie poradzisz. Wracając do sedna czyli odczynu. Woda alkaliczna raczej nie pasuje tym rybką a przy chorobach momentalnie się to uwidacznia na płetwach. Zadbaj o to by w wodzie było nieco garbników, to pomorze. Znaczy wrzuć do akwarum odrobinkę liści dębu, buka, grabu lub ketapangu albo szyszki olchy. Możesz też kupić specjalny wkład torfowy do filtru lub zakupić jakiś wyciąg z ketapangu.

[ Dodano: 2014-12-27, 20:32 ]
A co poza bojownikiem i ramirezami tam pływa?
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

W zbioniku posiadam:
- neony inesa
- kirysy spiżowe i pstre
- bojownik
- pielęgnice ramireza

Z rana wybiorę się do lasu w poszukiwaniu szyszek olchy. Czy gdybym miał problem z ich namierzeniem to zamiast szyszek nadała by się kora dębu? Pod domem rośnie mi młody dąb, ale gałązka była by świeża. Z liśćmi teraz z racji pory roku trochę cienko, chyba że mogą być takie ususzone.

A co z ospą? Leki napuściłem 5 dni temu i nie widzę żadnej poprawy, wręcz nową wysypkę.
Dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

To mają być właśnie takie martwe suche liście ale pozbieraj te które zostały na drzewie, z ziemi odradzam.

Pytałem o resztę obsady żeby sprawdzić czy możesz podnieść tęperature, i niestety nie z racji neonów. Ospą się nie przejmuj to żadna choroba. Sam u siebie notuje ją sporadycznie ostatnio chyba 3 lata temu i gdy wystąpi nie używam żadnych leków a tylko podnoszę temperature do maksimum dla najdelikatniejszego pod tym względem gatunku.
A tobie je odradzam gdyż leki te pogarszają sytuację z tlenem, która jest nie wesoła z racji wysokiej temperatury i tego że garbniki też dołożą tu swoje trzy grosze.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
qntek
Posty: 42
Rejestracja: 09 paź 2014, 0:36
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Krosno
Akwarium: 170x55x60
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: qntek »

Bojownik odszedł dzisiaj rano.
W akwarium umieściłem liście dębu a na allegro zamówiłem sobie szyszki olchy,
Czy jesteś pewien swojej diagnozy? Tutaj piszą o przedziale ph 6-8. Idąc takim tokiem myślenia odczyn wody w moim akwarium jest w górnych granicach każdego z gatunków jakie posiadam. Jednak tylko bojownik "rozpuszczał się", a reszta ryb jest pełna życia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”