Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

ryby zachorowały po wpuszczeniu nowych osobnikow...

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
litwus
Posty: 22
Rejestracja: 08 maja 2014, 11:06
Imię: norbert
Lokalizacja: jasło
Płeć:

ryby zachorowały po wpuszczeniu nowych osobnikow...

Post autor: litwus »

witam, jak w temacie, 2 dni po wpuszczeniu nowych osobnikow zachorowalo mi czesc ryb. kupiłem 7 rodostomusów, wczesniej mialem 3 wiec chcialem zobic im grupke, niestety uchowało sie tylko 2 narazie lub jeszcze zdrowe osobniki...
Odizolowane osobniki nic nie jedzą.
ryby wpuszczałem w taki sposób, że pierwsze worek na 15 min do zbiornika, pozniej dolalem pół szklanki wody z akwa, odczekałem około 15 min , znów dolalem poł szklanki odczekałem jakies 20 min i delikanie je wpusciłem.
niestety nie mam zdjecia rodostomusa bo wzystkie chore osobniki wylowiłem i usunąlem ale mam przyklad z innej rybki, na rodostomusach wygladalo to identycznie.
przebieg choroby wyglada mniej wiecej tak ze najpiew pojawia sie taki bialy nalot na koncu pletwy, sa one postrzepione i z czasem przesuwa sie to wgląb ogona noi pozniej rybka słabnie i pada.
zdjecie : Obrazek

troche o zbiorniku:
200l
oswietlenie 2x 39w
filtr zewnetrzny hw 303a + filtr wewnetrzny fluval u2
grzalka 150w temperatura ustawiona na 24 st
naworzenie: bimbrownia
pokarm: tetra min, tetra min pro crisp, tropical spirulina, tetrawafer mix , mrozonki artemie.
ryby karmie 1 dziennie wieczorem, 1 dzien w tygodniu glodowka, zawsze tetrawafer dla kirysow i zbrojnikow i do tego w kazdy dzien co innego z wyzej wymienionych.

Dodam, że wczesniej zdażyło mi sie już że ryby na to choowały ale udało mi sie sprawe opanować eliminacją chorych osobnikow jak tylko zaczely pojawiać się jakieś objawy..

Prosze o pomoc co to może byc i jaką zastosować profilaktykę bądź leczenie.
Pozdrawiam
cypeks
Posty: 38
Rejestracja: 06 cze 2015, 20:07
Imię: Cyprian
Lokalizacja: Kowalów
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: cypeks »

Czy biały nalot jest "włochaty"? Poczytaj o pleśniawce i porównaj objawy.
litwus
Posty: 22
Rejestracja: 08 maja 2014, 11:06
Imię: norbert
Lokalizacja: jasło
Płeć:

Post autor: litwus »

Wlochaty napewno nie był...
cypeks
Posty: 38
Rejestracja: 06 cze 2015, 20:07
Imię: Cyprian
Lokalizacja: Kowalów
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: cypeks »

Trudno coś doradzić bez porządnego zdjęcia a jeszcze lepiej bez oględzin bezpośrednich. Jeżeli objawy nie pasują do pleśniawki, to poczytaj o martwicy płetw i daj znać czy to pasuje. Właściwa diagnoza choroby to już 60% sukcesu.
litwus
Posty: 22
Rejestracja: 08 maja 2014, 11:06
Imię: norbert
Lokalizacja: jasło
Płeć:

Post autor: litwus »

Na ten moment niestety albo i na szczęście nie mam innej foty bo sytuacja się ustabilizowala po eliminacji chorych osobnikow...
cypeks
Posty: 38
Rejestracja: 06 cze 2015, 20:07
Imię: Cyprian
Lokalizacja: Kowalów
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: cypeks »

Pilnuj czystości w zbiorniku, zrób sporą podmianę z odmulaniem na odstaną wodę, żeby nie było zbyt dużego skoku temp. Jeżeli tego nie robisz regularnie, to rób rybom raz w tygodniu 1-dniową głodówkę - to poprawia ich kondycję i karm nie za dużo pokarmami dobrej klasy i urozmaicaj im dietę - dzięki takim zabiegom masz szansę uniknąć reemisji choroby. Jeżeli masz taką możliwość, to dla nowych ryb i roślin przeprowadzaj kwarantanne - min. tydzień, a najlepiej 2-3 tygodnie.
Awatar użytkownika
kuba4410
Posty: 666
Rejestracja: 06 kwie 2013, 17:24
Imię: Kuba
Lokalizacja: Mielec/Kraków
Akwarium: [63] Gupiki i Galaxy
Płeć:

Post autor: kuba4410 »

Mogło to być przez konflikt kultur bakterii znajdujących się na ciałach ryb czy coś takiego. Gdzieś o tym niedawno wyczytałem ;)
litwus
Posty: 22
Rejestracja: 08 maja 2014, 11:06
Imię: norbert
Lokalizacja: jasło
Płeć:

Post autor: litwus »

Tak, podmiana się zbliża. Drugi zbiornik będę zakładać na dniach i wtedy będzie on służył do kwarantanny nowych i odchowywania młodych :) jedno dniowa glodowke stosuje. cypeks, a czemu piszesz by nie karmić za.dużo pokarmem dobrej klasy? taka roznorodnosc pokarmów jaka stosuje to za mało ?
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

litwus, chodzi o to że ryby karmione za dużo, a do tego nieurozmaiconym pokarmem mogą popadać w tzw. otłuszczenie narządów wewnętrznych.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
cypeks
Posty: 38
Rejestracja: 06 cze 2015, 20:07
Imię: Cyprian
Lokalizacja: Kowalów
Akwarium: 240l
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: cypeks »

Pokarmu należy sypać w takiej ilości, żeby ryby zjadały go w przeciągu 2-3 minut i nie częściej niż 2 razy dziennie - dotyczy to oczywiście ryb dorosłych. Narybek najlepiej karmić w małych dawkach 5 razy dziennie.

Jeden, czy dwa rodzaje pokarmu to za mało. Ja karmię następująco moje skalary i rhodostomusy.

Tydzień karmienia wygląda następująco:
- dwa dni w tygodniu mrożonka lub pokarm żywy, nieraz sypnę odrobinę jakiś szybkotonących granulek ze spiruliną żeby kirysy też pojadły.
- dwa dni granulki Hikari Cihlid + płatki mieszane Tetra i/lub Tropical
- dwa dni pokarm roślinny ze spiruliną - płatki + granulki
- jeden dzień głodówki - dzień podmianki wody

Jak miałem zbrojniki to dodatkowo od czasu do czasu dostawały jakieś sparzone warzywko do poskrobania.

Dzięki takiej diecie ryby mają się w dobrej kondycji i nie borykam się z żadnymi chorobami.
litwus
Posty: 22
Rejestracja: 08 maja 2014, 11:06
Imię: norbert
Lokalizacja: jasło
Płeć:

Post autor: litwus »

ok panowie, dzięki za rady :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”