Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Otosek - białe plamy na grzbiecie?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Otosek - białe plamy na grzbiecie?

Post autor: CHAPEK »

Hej

Klika dni temu kupiłem i wpuściłem do akwarium 3 otoski. Zauważyłem na grzbiecie jednego białe plamy. Nie mam doświadczenia żeby stwierdzić czy to choroba, czy ten typ tak po prostu ma. Proszę o pomoc w diagnozie i ewentualną radę co do leczenia. Poza plamami brak jakichkolwiek oznak choroby, ryba ruchliwa, żeruje normalnie. U pozostałej obsady nie zauważyłem niczego niepokojącego.

Fotki poniżej
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Z góry dzięki za pomoc!


Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 14:48 przez CHAPEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Na pewno "ten typ tak nie ma". I jest to choroba, więcej napisał bym może gdybyś dostosował się do regulaminu i skorzystał z naszej wgrywarki. A tak pisząc z telefonu nie mam możliwości powiększenia zdjęcia by się lepiej przyjrzeć.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Fakt nie podałem opisu zbiornika, czy parametrów wody, z uwagi na to, iż rybka najprawdopodobniej trafiła w takim stanie z zoologa.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Dzięki za link. Już wcześniej się z nim zapoznałem. Podejrzewam na pierwszy rzut oka pleśniawkę lub flexibakteriozę, ale nie mam na tyle doświadczenia żeby ocenić która to choroba. Może ktoś bardziej doświadczony jest w stanie ocenić na podstawie zdjęć z czym mam do czynienia??
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

Odseparuj rybkę.
Takie zdjecia, ze tylko plamki na grzbiecie widac, zrób fotki rybki z kazdej strony i tak jak pisał Wisłok wklej przez forumowa wgrywajkę.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Rzeczywiście nic nie widać na tych zdjęciach, równie dobrze może być to jakieś uszkodzenie "mechaniczne". Daj wyraźniejsze fotki :)
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Postaram się jutro zrobić jakieś lepsze zdjęcia jeśli się uda. Na moje oko zmiany skórne wydają się mieć strukturę bawełnianych strzępków, stąd w pierwszej kolejności pomyślałem, że to pleśniawka, a później, że to jednak może być też flexibakterioza, choć wykluczyć uszkodzenia mechanicznego też nie mogę...

Chciałbym jednak już działać i zacząć od kąpieli w soli (15g na 1l - 15minut) kilka razy dziennie. Rybie zdrowej lub z uszkodzeniem mechanicznym nie powinno chyba zaszkodzić??(nie licząc związanego z tym stresu)
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Poniżej kolejne fotki. Co o tym myślicie?

Obrazek

Obrazek

Akwa 54l zalane w maju
Obsada: 8x neon innesa, 2x pielęgniczka ramireza, 3x otosek, 1xkosiarka, 4x krewetki Amano
Roślinność: Hygrophila polisperma, Echinodorus compacta, Bacopa monnieri, Hydrocotyle tripartita sp. Japan, Echinodorus tennelus
Nawożenie: brak,, w podłożu substrat JBL Florapol, podłoże żwir bazaltowy
Temperatura: 25
Pokarm: Aquael Actimin, Dafnie suszone, Tropical Biovit, Tropical Spirulina super forte, czerwone larwy komarów suszone, larwy ochotki liofilizowane.
Podawanie: na przemian jeden raz dziennie, mała porcja zjadana do 1 minuty, jeden dzień w tygodniu głodówka.
Podmiany: 20% raz na dwa tygodnie
Filtracja: Aquael Pat mini
Parametry wody: PH 7, KH 7, GH 10, NO3 0
Otosek świeży z zoologa, już zakupiony prawdopodobnie w takim stanie
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Temat do zamknięcia. Zastosowana kuracja pomogła. Przebarwienia skóry ustąpiły
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

CHAPEK pisze:Temat do zamknięcia. Zastosowana kuracja pomogła. Przebarwienia skóry ustąpiły
Może opisz kuracje. B o tematu nikt nie zamyka.
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Kuracja jak wyżej wspominałem, to jest kąpiele w soli (około 15g soli na 1L przez 15 do 30 minut) trzy razy dziennie. Ze względu na wyjazd miałem okazję stosować tylko przez 3 dni, a nie 7 jak jest to zalecane, ale pomogło. Trzeciego dnia zmiany skórne jeszcze były widoczne, ale jakby przybladły, a w drugim dniu po zakończeniu kuracji już ich nie było.

Co ciekawe zastosowałem zwykłą sól kuchenną i to jodowaną, a jedynym środkiem ostrożności było zastosowanie soli ze świeżo otwartego opakowania (żeby uniknąć zanieczyszczeń, które mogłyby się dostać po otwarciu).

Wiem, że opinie co do soli jodowanej są podzielone, jedni ją odradzają, inni mówią o nieszkodliwym wpływie tego dodatku - u mnie nie było żadnych negatywnych oznak.

Poczytałem przy okazji o metodach leczenia różnych chorób ryb. Sól ma szerokie zastosowanie, zresztą tak jak i wiele innych preparatów, które znajdziemy często w domowej apteczce, czy w pobliskiej aptece.

Na forum jest dostępny wykaz leków i chorób, ja natomiast znalazłem ciekawy wykaz zastosowań preparatów, które często znajdują się w domu. Pozwolę sobie przytoczyć, może komuś się przyda, zwłaszcza w przypadku jeśli jeszcze nie zdiagnozował choroby
1. SÓL KUCHENNA (chlorek sodu - NaCl). Nie tylko wzbogaci wodę w ważne mikroelementy i jod, których w akwariach słodkowodnych często brakuje, ale ponadto korzystnie wpłynie na klarowność wody i pomoże zabić niebezpieczne bakterie i pasożyty. Pielęgnuje płetwy i ciało ryb w czasie rekonwalescencji po pleśniawkach. Pomoże w leczeniu takich chorób, jak ichtiofitrioza (ospa rybia) czy saproleginoza i innych chorób grzybiczych. Jest to chyba najbezpieczniejszy domowy lek. Można z niego sporządzić kilka różnych kąpieli:

a) wzbogacenie wody w akwarium słodkowodnym i w przypadku ryb zamieszkujących wody słonawe: dodaj 5g (1 łyżeczka do herbaty) soli kuchennej na każde 10-50l wody i proporcjonalnie do podmian wody.

b) kąpiel ochronna krótkotrwała i podnosząca zdrowie ryb (poza zbiornikiem ogólnym): kąp rybki przez 20min. w roztworze 2-5g soli na każdy litr wody.

c) kąpiel lecznicza (w zbiorniku ogólnym): dodaj do akwarium 5g soli na każde 5-10l wody.

d) kąpiel lecznicza krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 15g soli kuchennej. Kąpiel powinna trwać 20min. Można sporządzać ją codziennie.

2. JODYNA (roztwór wodny jodu - płyn lugola - jodan potasu - KJO). Jest to jeden z silniejszych leków, które bywają niebezpieczne w przypadku przedawkowania. Jeżeli dawkujemy ją odpowiednio do litrażu akwarium, na pewno wyjdzie to na zdrowie rybkom. Jest w stanie całkowicie wyleczyć: saprolegniozę, ichtiofitriozę, childonellozę, tetraonchozę i wiele innych chorób. Jodyna wykazuje silne właściwości kwasowe. Nie zapominaj o tym w przypadku stosowania dużej dawki. Tak, jak sól kuchenna ma wiele zastosowań.

a) wzbogacenie wody w jod: dodaj kilkanaście kropli jodyny do akwarium.

b) odkażenie wybroczyn na ciele dużych ryb: przygotuj roztwór jodyny i wody w proporcjach 1:3. Trzymając dużą rybę na wilgotnej gazie, przelej roztworem jej wybroczyny i włóż do akwarium. Nie stosuj jodyny w okolicach skrzeli i oczu ryby! Można powtarzać zabieg codziennie.

c) kąpiel w akwarium ogólnym: dodaj 10-15ml jodyny na każde 100l wody. Kąpiel powinna trwać 7-14 dni.

d) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 1ml jodyny. Kąpiel nie może trwać dłużej, niż 15-20min. lub 10-15min. w przypadku ryb bardzo osłabionych. Należy powtarzać ją co drugi dzień aż do wyleczenia.


3. WODA UTLENIONA (nadtlenek wodoru - H2O2). Jest bardzo bezpieczna. Nie tylko odkaża wodę, ale również może uzupełnić poziom tlenu, np. w czasie przewozu ryb.

a) czasowe dotlenianie wody w czasie przeprowadzki rybek: na każdy 1l wody dodaj 1-2ml wody utlenionej. Można to powtórzyć po kilku godzinach.

b) kąpiel odkażająca w zbiorniku ogólnym: dodaj 50ml wody utlenionej na 100l wody. Powtórz to po kilku dniach przy użyciu połowy dawki.

c) kąpiel krótkotrwała (poza akwarium ogólnym): na każdy 1l wody dodaj 5ml wody utlenionej. Kąp przez pół godziny. Kąp codziennie lub co drugi dzień.

d) odkażanie wybroczyn na ciele ryb: połóż rybę na mokrej gazie i polej wodą wymieszaną z wodą utlenioną w proporcjach 2:1. Powtarzaj to codziennie.

4. KALI (nadmanganian potasu - KMnO4). Jest bezpieczny tylko pod warunkiem, że stosuje się go w odpowiednich ilościach. Z tym będzie problem, bo "odpowiednia" ilość, to w tym przypadku ilość bardzo mała. Nie polecam robienia tzw. kąpieli krótkotrwałych. Można przeliczyć, że na każde 5-10l wody w akwarium ogólnym potrzeba jednego kryształka nadmanganianu potasu. Jest to środek o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie akwarystycznej. Sprawdzi się w leczeniu pasożytów zewnętrznych, skrzelowy i przy chorobach bakteryjnych i grzybiczych.

5. PASTA CYNKOWA (tlenek cynku 25% - ZnO 25%). Jest bardzo bezpieczna, ale nie rozpuszcza się w wodzie, więc może posłużyć jedynie do zabezpieczania chorych miejsc w przypadku dużych ryb. Po położeniu ryby na mokrej gazie należy wacikiem osuszyć chore miejsce i delikatnie nasmarować je dużą ilości pasty cynkowej. Do mokrych łusek pasta nie będzie przylegała.

6. MAŚCI ANTYBIOTYKOWE. Ludziom służą do leczenia zakażeń skóry. Rybom - bardzo podobnie. Wyleczą pleśniawkę i wiele chorób. Należy jedynie posmarować zainfekowane miejsca na małej powierzchni skóry ryby.

7. ISTOTNA TEMPERATURA WODY. W okresie chorób nie należy zapomnieć o podwyższeniu temperatury. W przypadku ryb zimnowodnych - do około 26*C, a tropikalnych - aż do 30*C. Temperatura zbliżona do 30*C często hamuje rozwój pasożytów, a nawet je zabija. Nie zabije natomiast ryb.
Awatar użytkownika
wisłok
Posty: 2259
Rejestracja: 15 gru 2012, 16:20
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Bratkowice( Chiny ludowe)
Akwarium: 232l Chińskie Rio
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: wisłok »

Czy możesz podać źródło tych informacji? Chciałbym je przeczytać w stanie "nie przetworzonym", gdyż mam do nich pewne zastrzeżenia ale wypowiem się szerzej dopiero gdy lepiej się rozeznam w temacie.
Jak to ocenić... czy to wogóle możliwe? Jeśli mam wybierać między złem a złem wole nie wybierać wcale.
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

CHAPEK pisze:znalazłem ciekawy wykaz zastosowań preparatów, które często znajdują się w domu.
Prosimy o podanie autora i linku do źródła tego tekstu aby nie łamać prawa autorskiego.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
CHAPEK
Posty: 91
Rejestracja: 14 sie 2015, 9:43
Imię: Piotr
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 96l / 54l / 25l /10l
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: CHAPEK »

Jest to wpis użytkownika z jakiegoś forum, które miałem okazję przeglądać przy przeszukiwaniu sieci w tym temacie. Wpis był sprzed kilku lat, autor niestety nieznany z racji tego, iż na chwilę obecną miał usunięte konto.

Linku nie mam, bo zawartość skopiowałem do pliku.
Ciężko przy takim źródle ocenić wartość merytoryczną, więc zapraszam do dyskusji.
Może ktoś bardziej biegły w temacie pokusi się o korekty/zmiany tekstu i stworzy na bazie tego zestawienie, które będzie umieszczone na forum.
Myślę, że tego typu zestawienie byłoby dobrą alternatywą czy uzupełnieniem dla preparatów oferowanych w sklepach, których jest tyle, że ciężko to ogarnąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”