Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Objaw początku jakiejś choroby ?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Objaw początku jakiejś choroby ?

Post autor: zadzior »

Witam.
Wczoraj wieczorem zauważyłem że u pięciu z sześciu moich skalarów ma postrzępioną końcówkę płetwy grzbietowej, tak jak na zdjęciu. Jeszcze dwa dni temu płetwy były w idealnym stanie. Poza tym nic złego się nie dzieje, ryby wyglądają na zdrowe i zachowują się normalnie, mają apetyt itd. Dwa dni temu wprowadziłem dwie żółte molinezje, ale nie zauważyłem by skubały skalary.

Nie chce czekać aż ewentualne choróbsko się rozwinie, dlatego pytam czy mam się czym martwić, czy to może być objaw początku jakiejś choroby czy po prostu skalary czasami tak mają ?

Obrazek
Awatar użytkownika
Greek
Posty: 1071
Rejestracja: 24 kwie 2015, 15:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków
Akwarium: 450-112-56-25-13
Płeć:
Wiek: 29

Post autor: Greek »

Oczywiście może to być początek martwicy płetw (charakterystyczne zmętnienie), ale również nic poważnego, niejednokrotnie widziałem coś takiego na płetwach zdrowych ryb.
zadzior pisze: Dwa dni temu wprowadziłem dwie żółte molinezje, ale nie zauważyłem by skubały skalary.
Wiadomo, mogły je podgryźć kiedy nie widziałeś - a molinezje lubią to robić :) Inna sprawa, że molinezje i skalary nie powinny pływać w jednym zbiorniku. Zwyczajnie przez ich odmienne wymagania.
Wiesz, generalnie przy odpowiednim stanie wody (np. azot) i odpowiednich parametrach (np. pH, twardość), ryby są w na tyle dobrej kondycji, że mimo nawet obecności w zbiorniku niebezpiecznych pasożytów czy pierwotniaków, ich organizmy po prostu sobie z nimi radzą i są zdrowe. W Twoim przypadku któryś z gatunków będzie tracił na takim połączeniu co może w przyszłości zwiększać szanse na zapadanie na choroby.
Azot masz w normie?
"Kto ma rację dzień wcześniej od innych, ten przez dobę uchodzi za idiotę." ~ Antoine de Rivarol

Gatunki ryb do kiepskiej kranówy
Awatar użytkownika
zadzior
Mecenas
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2014, 11:50
Imię: Maciej
Lokalizacja: Sanok
Akwarium: 300L
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: zadzior »

Dzięki za odpowiedź. Molinezje wprowadziłem by pomogły mi się uporać z nitkami które jeszcze mnie trochę gnębią. Teraz widzę że to była zbyt pochopna decyzja, pewnie je komuś oddam.

Właśnie jestem w trakcie pisania postu na temat mojego baniaka, który lada moment ukaże się w dziale akwaria roślinne i tam będzie wszystko opisane na temat mojego akwa łącznie z parametrami.

Liczę na dalszą Waszą pomoc w razie wu. ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”