Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

zdychanie ryb...

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Poldek
Posty: 16
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:38
Imię: Kamil
Lokalizacja: Rzeszów

zdychanie ryb...

Post autor: Poldek »

Witam mam pytanie.
Obsada to 10 danio już 4
kirysy spiżowe 5 już 4
2 piskorki zdrowiutkie
2 żałobniczki zdrowiutkie
zbrojnik albinos zdrowy
i krewetki amano
Przez jakiś czas zdychają mi rybki danio i zaczęły kirysy woda podmieniana co tydzień jakieś 20% na odstaną (przez tydzień) bez żadnej chemii. Nie nawożę niczym ponieważ mam plastikowe rośliny + 1 gałęzatka.Ozdoby lawa oraz bambus - myślałem że może to jest jego przyczyna??Całodobowa dostawa tlenu przez filtr. światło 15W. Temperatura 24/25C parametrów wody nie znam. Rybki te które zdychają bez żadnych oznak chorobowych na ciele. To jest właśnie dziwne. Jedna miała wzdęty brzuch. danio i kirys. Akwarium ma 60 L 30x30x70
Ostatnio zmieniony 28 sty 2010, 10:17 przez Poldek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

przydało by się z parametrów chodź ph,
jak długo zbiornik stoi ??

ty pewnie nie wiesz ale ja jestem szczególnie uczulony na sztuczne "ozdoby" w akwa które nie zdobią tylko szpecą, i od razu ode mnie coś takiego:
-wywal sztuczne wszystko i dawaj żywe rośliny
-jako te prawdziwe ozdoby to kamienie, korzenie, łupki kokosa

P.S
wody wystarczy jak 24h postoi nie musi być tydzień (nawet nie wskazane)
Tylko żywe zioło :D
Poldek
Posty: 16
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:38
Imię: Kamil
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Poldek »

Zbiornik przed zarybieniem stał dość długo jakieś 2 miesiące. Co do wody to ph około 7/7.5 ozdoby bambus, kokos, lawa nie wiem pewne ale wydaje mi sie że przed zdychaniem ryb mają one wzdęte brzuchy.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

no to raczej będzie ten wzdęty brzuch coś miał do rzeczy bo reszta wydaje się być w porządku.

P.S
Zdychanie :)

edita
a nie przekarmiasz ?? ile dajesz i co jaki czas
ph mógł by być mniejsze tak około 7 lepiej by im było.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

wzdęte brzuszki mogą wskazywać na:
złe karmienie np. za dużo mięcha, przekarmianie
zatrucie

polecałbym najpierw sprawdzić parametry wody azotyny/azotany
woda po tygodniu bez ruchu światła itd, może bardziej zaszkodzić niż pomóc

jeśli nie karmisz starym pokarmem, wyłącznie ochotką (mrożoną czy żywą), jeśli nie ma widocznych oznak chorobowych to popraw jakość wody jakiś uzdatniacz, witaminki i jak kolega wyżej wspomniał wymień silikon i plastik na żywe rośliny...
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Poldek
Posty: 16
Rejestracja: 07 gru 2009, 16:38
Imię: Kamil
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Poldek »

przeczytałem że można by zrobić np 3 dniową głodówkę i wtedy zaobserwować zmiany. Karmie pokarmem suchym ichtio-vit/bio-vit/tetra-rubin.
Dziękuje za wyrozumiałość i opanowanie a nie nakazy wyrzucania wszystkiego i wymiany całej obsady jak to ma miejsce na ogólnopolskim forum. Wielkie dzięki!!
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Poldek pisze:Dziękuje za wyrozumiałość i opanowanie a nie nakazy wyrzucania wszystkiego i wymiany całej obsady jak to ma miejsce na ogólnopolskim forum. Wielkie dzięki!!

też tego nie lubię każdy przecież kiedyś zaczynał :)
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
SDD
Administracja
Posty: 3001
Rejestracja: 21 lis 2009, 12:23
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Sędziszów Małopolski
Akwarium: Ogólne w LT
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: SDD »

Poldek, mógłbyś spróbować też urozmaicić dietę swoim rybkom np. poprzez podawanie pokarmów mrożonych tj. artemi czy wodzienia.
Tylko ZERO tolerancji pozwala na funkcjonowanie forum, zgłaszaj przyciskiem Obrazek posty łamiące regulamin!

I'm not crazy, my reality is just different than yours...
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Objawy raczej wskazują na przejedzenie. To niestety typowa dolegliwość ryb u początkujących akwarystów. Po prostu chcą zrobić dobrze rybkom (skoro głodne) i w ten sposób robią im źle. Rzeczywiście po czymś takim zaleca się głodówki. Niektórzy nawet stosują regularnie głodówkę w jednym dniu tygodnia.
Z aktualnymi rybkami parametry wody nie są dla ciebie istotne. Praktycznie każda kranówka się nadaje (no chyba, że masz ze studni). Uwaga taka jak podana wcześniej. Zbyt długi okres "odstawania" wody może zaszkodzić rybom. W takiej wodzie potrafią się lęgnąć np. cyjanobakterie wydzielające trucizny do wody (ale objawów zatrucia u ciebie raczej nie ma). Przy wymianie 20% wody (czyli ok. 15 l) wystarczy dosłownie 8-10 godzin na odstanie a 24 to już idealnie. Nie ma co wydłużać.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”