Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Padają mi krewedki Red Cherry :(

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Hylan
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2018, 22:20
Imię: Aśka
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Padają mi krewedki Red Cherry :(

Post autor: Hylan »

Witam, akwarium z krewetkami mam od marca. Zamieszkało w nim 10 krewetek, 6 samic i 4 samce. Na początku wszystko było ok. Rozmnażały mi się zdrowo, część przełożyłam więc do większego akwarium z rybami i ślimakami.
Pewnego dnia zauważyłam wypławka. Zrobiłam kilkudniową głodówkę i więcej go już nie zobaczyłam.
Natomiast ostatnio zauważyłam, że nie mam młodych kreweci. Nowych nie przybywa, a i te co już były zniknęły wszystkie, w dodatku ciągle padają mi dorosłe krewecie.
O co chodzi???

Parametry wody dobre:
NH3=0
NO2=0
NO3=20

zaraz zbadam jeszcze K, PO4 i Fe

Co się może dziać?
Czy może być to wina szyby, którą przyłożyłam akwarium, by koty mi wody z niego nie wypijały (?) Szyba nie przylega dokładnie, bo są kable, od grzałki i filtra.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3437
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: K2 »

Ryby być może je pozjadały.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Asiu.. wypławków nie zagłodzisz , krewetki będą głodować a wypławki będą na maluszki polować. Jeśli widziałaś jednego to oznacza że już są ich setki lub nawet tysiące niekoniecznie w rozmiarze który zdołasz od razu zauważyć . Tu pomoże jedynie prawidłowo przeprowadzona kuracja no planaria lub innym tego typu specyfikiem.
Krewetek nie zabija szyba nakrywowa zwłaszcza że nie przykrywa szczelnie akwarium wiec wymiana gazów następuje . Co do parametrów to dla twoich krewetek czyli RC ani Fe ani K ani P nie są istotne , GH, KH, PH i azot (który już zmierzyłaś) maja znaczenie choć nie tak duże jak ci się wydaje ..generalnie te krewetki świetnie czuja się w wodzie kranowej o ile nie zawiera chloru i miedzi. Podstawa do pochylenia sie nad twoim problemem jest szczegółowy opis akwarium co w nim jest i jak się nim zajmujesz i absolutny warunek to foto zbiornika
Hylan
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2018, 22:20
Imię: Aśka
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Post autor: Hylan »

Ryb nie ma, bo to krewetkarium.

Czyszczę, jak pozostałe baniaki co tydzień, wymieniając ok. 30% wody. Czyszczę szyby, filtr (filtr jak widać z pończochą, żeby nie wcięło kreweci ;)) odsysam syfy z piasku (jak są)
Woda jest miękka, niechlorowana.
Wstawiam zdjęcie zaraz po założeniu i obecnie. Specjalnie dla kreweci nie obcinam mchu, więc jest, tzw. artystyczny nieład ;)


Obrazek

Obrazek

[ Dodano: 2018-09-20, 21:00 ]
Hmm, no i nie wstawiło zdjęć :/

[ Dodano: 2018-09-20, 21:03 ]
No to inaczej :lol:

krewetkarium po założeniu

krewetkarium obecnie

[ Dodano: 2018-09-20, 21:10 ]
Jak widać na zdjęciu pustki są :(
No planaria chciałam kupić, ale u mnie w zoologicznym gość powiedział, że nie ma w hurtowni i nie sprowadzi. Polecił kupić na allegro. No, ale ja nie kupiłam, bo już nie widziałam tej białej gadziny. A teraz sama nie wiem...
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Tak jak Inc0, pisze. A później polecam kilka helenek wpuścić, będą zjadać wypławki. Ja miałem taki sam problem jak ty - zrobiłem restart, wywaliłem grubą warstwę podłoża, zastąpiłem ją cieniutką warstwą i wpuściłem helenki. Zdecydowanie widać efekty bo jest dużo maluchów. Jedyny minus tego zabiegu to to że musiałem wywalić rośliny sadzone w podłożu, ale coś za coś.
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

A nie udałoby się odkażanie roztworem nadmanganianem potasu? Używałam jeszcze siarczanu miedzi do dezynfekcji. Tylko wtedy restart zajął mi niemal tydzień, bo trzeba było rośliny solidnie, ale to solidnie wypłukać i wymoczyć
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja to już mogę z wypławek chyba doktorat robić :D. Jeśli już naprawdę chcesz sypać chemie to przyjrzyj sie preparatowi Z1 Bioprotector, minimalne straty w obsadzie działa wolniej ale bezpieczniejszy dla zwierząt. Jeśli jednak nie ma mieszkańców to No-Planaria i kabooom.
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

a ja bym koleżance poradził zrobić restart bo zaliczyc faila z rc to tzreba im stworzyc prawdziwa szkołe przetrwania wiec jesli bez no planarii ma byc to wyrzucić podłoże i rośliny a sprzęty odkazić i wymyć solidnie roztworem domestosa jakiegoś i zacząć raz jeszcze ale tym razem założyć krewetkarium jak w książkach piszą
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Te helenki to poważnie wplawki wcinaja? A krewetek nie ruszają? Ja ostatnimi czasy miałem poważny problem z tymi paskudnami w krewetkarium. Dlatego boję się dosadzania nowych roślin aby czegoś nie przywlec.

Objawy podobne brak młodych stare widywalem padnięte. Sądzę że większy wyplawek może zabić dorosła krewetek. Problem był tak duży że zlikwidowalem krewetkarium całkowicie.

Ostatnio sądzę że udało mi się ich pozbyć i w zasadzie nie wiem z jakiej przyczyny możliwe są dwie.
Pierwsza to moczylem rośliny w kwasku cytrynowym. A druga i bardziej prawdopodobna to ta, że rośliny przez dłuższy czas były w akwa ogólnym ze skalarami. W zasadzie odkąd mam skalary to w akwa ogólnym również nie ma wyplawkow wcześniej to zawsze przy podmiance było ich we wiadrze sporo.

Obecnie pseudo mini krewetkarium z kilkoma krewetami stało od wczesnej wiosny do początku września na parapecie i bez grzałki wygód nawet czasem karmienia przez dłuższy czas a krewetek wylowilem ok 50 sztuk więc sądzę że u Ciebie może to właśnie problem tkwi w wyplawkach.
Hylan
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2018, 22:20
Imię: Aśka
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Post autor: Hylan »

Dzięki za odpowiedzi.

kasztan czy to muszą być helenki, czy mogą być inne ślimaki? Mam helmety, świderki i zatoczki.

pawprz kupiłam właśnie na allegro to Z-1, w akwarium ostała mi się tylko jedna krewetka. W dodatku zauważyłam długie różowawe coś. Czy wypławki bywają różowe, czy to znowu coś innego?

Inc0 czyli co jest źle? Bo nie mam książki...
Mam za to RC jeszcze w dwóch akwariach i nie zauważyłam braków w obsadzie. Mam również Amanki i one również wszystkie żyją.
Krewetkarium jest najmłodsze bo tylko półroczne, a problem zaczął się teraz i dlatego pytam, co może być przyczyną. O wszystkie swoje akwaria dbam jednakowo, a tylko w tym jednym pada mi obsada.
Awatar użytkownika
kasztan
Administracja
Posty: 1596
Rejestracja: 28 gru 2012, 14:36
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 480 l
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: kasztan »

Helenki są mięsożerne, żywią się innymi ślimakami, jeśli ich nie ma wyłapią wypławki. U mnie wyżarły wszystkie i teraz muszę im "sypać" świderki :)
Hylan
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2018, 22:20
Imię: Aśka
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Post autor: Hylan »

kasztan pisze:Helenki są mięsożerne, żywią się innymi ślimakami, jeśli ich nie ma wyłapią wypławki. U mnie wyżarły wszystkie i teraz muszę im "sypać" świderki :)
Ha, świderków u mnie dostatek ;) tak jak zatoczków, ja nadmiar daje bocjom.

[ Dodano: 2018-09-22, 15:45 ]
MariooT pisze: Objawy podobne brak młodych stare widywalem padnięte. Sądzę że większy wyplawek może zabić dorosła krewetek. Problem był tak duży że zlikwidowalem krewetkarium całkowicie.

Ostatnio sądzę że udało mi się ich pozbyć i w zasadzie nie wiem z jakiej przyczyny możliwe są dwie.
Pierwsza to moczylem rośliny w kwasku cytrynowym. A druga i bardziej prawdopodobna to ta, że rośliny przez dłuższy czas były w akwa ogólnym ze skalarami. W zasadzie odkąd mam skalary to w akwa ogólnym również nie ma wyplawkow wcześniej to zawsze przy podmiance było ich we wiadrze sporo.

Obecnie pseudo mini krewetkarium z kilkoma krewetami stało od wczesnej wiosny do początku września na parapecie i bez grzałki wygód nawet czasem karmienia przez dłuższy czas a krewetek wylowilem ok 50 sztuk więc sądzę że u Ciebie może to właśnie problem tkwi w wyplawkach.
U Ciebie też szybko nastąpiło wybicie krewetek?

Przeglądam zdjęcia i 5 września było ich jeszcze całe mnóstwo, a dzisiaj została tylko jedna :(
Szkoda, że to akwarium jest takie małe bo wrzuciłabym do niego skalara :lol:

Pokaż to "pseudo mini krewetkarium" :D
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

Piasek jest złe, widzisz pęcherze gazu w podłożu zapewniam cie że to nie "górskie powietrze" a raczej siarkowodór który działa leczniczo , wyleczy każdego z oddychania w ekspresowym tempie. Wcześniej było wszystko git bo jeszcze w piasku nie nagromadziła się materia organiczna która mogła by sobie gnić no i co za tym szło był jakiś dostęp tlenu który to zapobiega powstawaniu siarkowodoru, gdy się materii nagromadziło tlen już nie docierał w głąb podłoża i zaczęły się schody ..jak widać bez poręczy. tez nie mam książki ale zdradzę ci że w książkach piszą że drobny piasek jest samo zuo w krewetkarium. Zrób restart krewetek juz nie masz wywal piasek zapodaj żwirek kwarcowy najlepiej czarny lub ciemny jakiś. Heleny są drapieżne zeżrą ci wszystkie inne ślimaki a gdy ich zabraknie tez nie pogardza krewetka jesli sie tylko uda im ja dorwać.
Hylan
Posty: 10
Rejestracja: 14 lut 2018, 22:20
Imię: Aśka
Lokalizacja: małopolska
Płeć:

Post autor: Hylan »

Inc0 pisze:Piasek jest złe, widzisz pęcherze gazu w podłożu zapewniam cie że to nie "górskie powietrze" a raczej siarkowodór który działa leczniczo , wyleczy każdego z oddychania w ekspresowym tempie. Wcześniej było wszystko git bo jeszcze w piasku nie nagromadziła się materia organiczna która mogła by sobie gnić no i co za tym szło był jakiś dostęp tlenu który to zapobiega powstawaniu siarkowodoru, gdy się materii nagromadziło tlen już nie docierał w głąb podłoża i zaczęły się schody ..jak widać bez poręczy. tez nie mam książki ale zdradzę ci że w książkach piszą że drobny piasek jest samo zuo w krewetkarium. Zrób restart krewetek juz nie masz wywal piasek zapodaj żwirek kwarcowy najlepiej czarny lub ciemny jakiś. Heleny są drapieżne zeżrą ci wszystkie inne ślimaki a gdy ich zabraknie tez nie pogardza krewetka jesli sie tylko uda im ja dorwać.
No i było tak od razu ;)
Dzięki za poradę.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Nie było to szybkie wybicie krewetek
wyglądało to w ten sposób, że widywałem samice noszące jaja a brak młodych. Padnięte pojedyncze dorosłe sztuki tak, że populacja zamiast wzrastać malała.

Jeśli to było szybkie wybicie to rzeczywiście zwróć na uwagę na ten siarkowodór i zatrucie

Niestety nie uwieczniłem krewetkarium na zdjęciach a obecnie nie istnieje. Jest za to większe ok 50L ale nie ma co pokazywać :) wersja typowo robocza
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”