Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Padają mi Blue Bolt i Red Bolt - dlaczego?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Inc0 nie ma sie co oszukiwać to dopiero moje początki bo po pół roku z krewetkami nie mogę powiedzieć, że znam się na ich hodowli więc śmiało można podciągnąć to pod błędy początkującego, dziekuje bardzo za wskazówkę. Chcę im ustabilizować te parametry na jednym poziomie i wtedy już robić podmianki tak żeby się one nie zmieniały. Mam nadzieję, że wszystko sie uspokoi :)
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Po dzisiejszej nocy padły mi praktycznie wszystkie krewetki i teraz pytanie dlaczego? Mają czerwone karapaksy. Jedyne co wczoraj zrobiłem to 1L podmianki wody na taką, która miała 30uS mniej niż ta w akwarium. Czy jest mozliwość, że coś źle zrobiłem bo już nie mam zielonego pojęcia o co chodzi :(
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Sprawdź membranę w filtrze RO. Możliwe, że np. wodociągi czyścili i puścili rurami coś, co rozwaliło membranę właśnie. Znajomi tak mieli kilkukrotnie...
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Wodę mam z własnej studni więc odpada coś z wodociągu chyba, że po tych deszczach coś do wody się dostało.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Mogło się dostać coś ze studni bo cieki idą wszędzie, ale ja bym sprawdził azotany
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

tak naprawdę nie wiadomo co ci zabija krewety wszystkie porady to wrózenie z szklanej kuli, skoro ci sie sprawa rypła niemal całkowicie to sugeruje zrobic totalny restart czyli zaczac wsztystko od podstaw zgodnie ze sztuka na poczatek wszystkie rosliny wyrzucamy, wyrzucamy podłoże, akwarium i sprzet dezynfekujemy dokładnie i starannie po operacji płuczemy kilka razy gabka do filtra najlepiej nowa, zapodajesz nowe podłoze najlepiej sprawdzone jak np: benibachi normal jako ozdoby stosujesz wyłacznie naturalne elementy czyli korzenie, kokosy,lignity żadnych ceramiki skał itp pierdołek nie mam czasu studiowac teraz całego watku z historia twej walki o krewety ale zmierz przewodność wody ze studni i zmierz przewodność wody RO uzyskiwanej z ww "sudzianki" jesli przewodnośc wody RO przekracza 5% przewodnosci wody ze studni wymiana membrany konieczna przy okazji prefiltrów dalej postepujesz jak z nowym zbiornikiem z małym wyjatkiem nie grzebiesz w akwarium przy kazdej okazji . znam przypadki gdy za zdychanie krewetek odpowiedzialnośc ponosił preparat na pchły i kleszcze dla psa wniesiony na rekach do akwarium tyle moich rad ty rób co uważasz tak czy owak powodzenia.
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Ogólnie już się wszystko uspokajało, robiłem małe podmianki żeby zmiejszyć przewodność i tym razem zrobiłem to samo ale musiało coś przez RO przejść innego wyjaśnienia nie ma. Akwarium będe startował od nowa ale na razie jestem w trakcie zmiany mebli tylko niestety brak czasu ale jak bedą gotowe startuje od nowa z baniakiem.
Inc0 dziękuję bardzo za wskazówki!
oldmike
Posty: 1139
Rejestracja: 21 mar 2012, 20:09
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódź
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: oldmike »

pawprz pisze:Podłoże traci właściwości z czasem oraz w zależności od użytej wody. Trzeba by jakiegoś speca typu zulix , oldmike oni by wyjaśnili jakieś jonowymienności w podłożu aktywnym i może wyjaśnili by czemu raz się szybciej wykańcza a innym razem dłużej.
Na twoim miejscu skupił bym się na przewodności oraz obserwacji krewetek. Jak spitalaja same znaczy że jest bardzo źle :D
Heh, dzięki Pawle za uznanie aczkolwiek znam tylko 3 pierwiastki które potrafią zabić krewetki. Miedź wykluczam jeżeli to podłoże jono. Drugi to NO2 ale NaCl powinno działać osłonowo na azotyny. Trzeci to wahnięcie pH i pojawienie się amoniaku w wodzie.
Jak pali skórę na przedramieniu po włożeniu ręki do akwa to NO2. Wtedy krewetki robią fikołki w wodzie i giną. Ja w testy za bardzo nie wierzę.

W poziom letalności dla Cu też nie bardzo, bo miałem rząd wielkości mniejszy a krewety padały. Jeżeli pobór jest ze studni to wielce prawdopodobne, że z pól dostają się jony amonowe/azotyny których jakimś cudem RO nie wychwyciło. Do wodociągu by się nie dostały a i tak kryterium na NO2 to maks 0,5ppm. Raczej nie pomogłem ale raczej bym postawił na azotyny.
Pozdrawiam
Michał
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”