Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Padają mi Blue Bolt i Red Bolt - dlaczego?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Za zmiany pH odpowiadają również rośliny: ich ilość i tempo wzrostu (np. anubias vs. nadwódka zmienna ;)). Sprawdzałeś kiedyś jak się zmienia pH w ciągu doby? Możesz mi wierzyć, jazda bez trzymanki :D
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Jeśli chodzi o rosliny to w 10L java moss i bucephalandra, w 18L także java moss, bucephalandra i do tego mini pelia. Ogólnie objętościowo najwięcej java moss w obydwu.
Szczerze? Nigdy bym nie pomyślał, że rośliny mogą robićtakie wachania pH i to w ciągu doby.
Czyli im szybszy wzrost roślin tym większe wachania pH w ciągu doby?
Awatar użytkownika
mazmaciek
Mecenas
Posty: 977
Rejestracja: 20 mar 2018, 1:00
Imię: Maciek
Lokalizacja: okolice Leżajska
Akwarium: 180+75+3
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: mazmaciek »

Chodzi chyba o to ze rośliny po zgaszeniu światła zaczynaja wydzielać dwutlenek który zakwasza
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

A w dzień go wchłaniają, przerabiając do tlenu w procesie fotosyntezy. Będziesz mógł o tym przeczytać w najbliższym numerze Magazynu Akwarium. Wykresy dobowych i miesięcznych wahań pH też tam będą ;)
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Wczoraj wyjąłem 3/4 ilości mchu z akwarium 10L dzisiaj około 5 rano przed zaświeceniem światła sprawdziłem pH i było 6.3, jakieś 30 minut po zaświeceniu światła wciąż było 6.3. Sprawdzę jeszcze jakąś godzinkę przed zgaszeniem światła jakie pH będzie.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Mogę napisać brzydko??? A du**. Benibachi jest podłożem aktywnym i wahania ph powinny byc w granicy 1. 4-5 do 6.5. Rośliny w kostkach z takim podłożem maja nie wiele wspólnego. Ile musiało by byc u mnie Ph jak u mnie krewetki nie mogą chodzić bo brakuje miejsca od mchu i bucek, a przypomne ze moje podłoże ma juz dwa lata w duzym i 8 miesiecy w kostach. Ja bym sie skupił nad podłożem może trafiła ci się partia do kitu lub te plastikowe bajery albo kostki coś zmieniają Ph.
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

pawprz w 10L są 3 kostki które objętnościowo mają niecałe 30cm3, w 18L jest 2 kostki + drzewko które łącznie niecałe 320cm3 i w tym drugim akwarium ładnie trzyma sie pH więc to na pewno nie jest wina plastiku. Co do podłoża i w jednym i w drugim jest podłoże dosłownie z tego samego opakowania tak samo jak BEE MAX i MIRONECTON POWDER.
Co do pomiarów pH to co mówi Bastet ma sens tylko nie pomyślałbym, że taka ilość mchu potrafi tak zmieniać parametry ale w końcu to 10L gdzie jest netto jakieś 8L, a w takim małym zbiorniku ciężko o stabilne parametry.
pawprz Ty też masz podłoże Benibachi?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Tak ja mam w kostach 19l oraz duzym akwarium 112l podłoże benibach. Przyznam się szczerze, że raz zmierzyłem Ph i było 5,9, a potem już nie miałem po co. Fakt zgony czasem mi sie zdarzają, ale to zazwyczaj moja wina jak mi sie Azoo więcej chlapnie czy triple black water. Jedyną rzeczą jaka mierze jest przewodność i czasem zerkam na temperaturę. Nie jestem super hodowca, ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć im mniej lejesz pierdołków i babrasz się w kostkach tym lepiej. I tak Bastet ma rację, ale z aktywnym podożem bym sie kłócił.
Pozwolę sobie zacytować producenta: "Unikalne właściwości podłoża jak zapobieganie śmiertelności krewetek znacząco ułatwiają pielęgnację krewetkarium. Black Soil utrzymuje lekko kwaśne warunki wodne (pH 6 +- 0,5) i tworzy idealne warunki do życia". Jest sprawdzone że nawet kranówę jest w stanie zbić do Ph 5,5, ale wtedy żywotność podłoża jest krótsza
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

pawprz ja w sumie do niedawna nie dawałem nic innego oprócz Aqua Art Shrimp Mineral, potem dodawałem SL-Aqua ale po tym jak doradziliście mi zmianę soli daje Bee Shrimp. Poza tym nie dodaje żadnych ulepszaczy bo więcej mogą namieszać niż zrobić pożytku.
A pytanie odnośnie podłoża mogło się ono jakby "wysycić/zużyć/zapchać"? Kiedyś jak miałem filtry w RO już zapchane miałem przewodność około 30-35uS nie wiedząc o tym jaka jest norma dla wody RO dolewałem taką oczywiście robioną na GH 5 ale przewodność byla ok, akwarium 18L zalewane było wodą już po wymianie filtrów w RO, może to ta woda jakoś odbiła się na tym, że są różne pH?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Podłoże traci właściwości z czasem oraz w zależności od użytej wody. Trzeba by jakiegoś speca typu zulix , oldmike oni by wyjaśnili jakieś jonowymienności w podłożu aktywnym i może wyjaśnili by czemu raz się szybciej wykańcza a innym razem dłużej.
Na twoim miejscu skupił bym się na przewodności oraz obserwacji krewetek. Jak spitalaja same znaczy że jest bardzo źle :D
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Jeszcze mi podpowiedz jaką przewodność najlepiej utrzymać? 250uS będzie ok? I jak najlepiej obniżyć im gdy na chwile obecną w akwarium jest około 330uS?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Różne są szkoły mi zaczęły w końcu jajczyć na 280 w obu kostkach, a marazm był straszny. A obniża się robiąc wodę do podmiany np w twoim przypadku najpierw 300 za tydzień 270. Woda do finalnej podmiany powinna być 20us mniejsza niż docelowa. Lepiej dłużej a mniejszymi kroczkami bo zaczną bokiem uciekać.
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

A odnośnie podmian jak ilościowo? 30% tygodniowo to za dużo?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Ja robię 2,5-3 litra w 20l co tydzień chyba ze zapomnę albo nie mam czasu to co drugi
Awatar użytkownika
Inc0
Posty: 1665
Rejestracja: 19 sty 2013, 17:47
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Wiatr wieje
Płeć:

Post autor: Inc0 »

nie obraz sie ale "łapy zdala od akwarium" ;P im wiecej kombinujesz , poprawiasz tym słąbiej to wygląda sugeruje wrzucić mierniki i testy do szuflady i zamknąć na klucz, podmiany robic wg jednego i niezmiennego szablonu , zadbac by było zielono w akwariach i "suche" liscie na dnie zawsze były , oraz nie przekarmiać ,krewety sie dostosują do stałych warunków kombinujac i "poprawiajac " co chwile zmieiasz warunki wiec nie dziwne że nie nadążają za tobą;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”