Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Padają mi Blue Bolt i Red Bolt - dlaczego?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Padają mi Blue Bolt i Red Bolt - dlaczego?

Post autor: michalbajda »

Panie i Panowie mam problem ze swoimi krewetkami, mowa o Blue Bolt i Red Bolt. Krewetki są w w dwóch osobnych akwariach, obydwa na podłożu Benibachi Black Soil.

Parametry Blue Bolt w kostce Aquael 10L start grudzień 2018r.:
- pH - 6,4
- przewodność 330uS
- GH - 5
- KH - 0-1
- temperatura 26 stopni

Parametry Red Bolt w akwarium 18L start luty 2019r.:
- pH - 5.9
- przewodność 220uS
- GH - 5
- KH - 0-1
- temperatura 26 stopni

Problem w tym, że losowo padają mi krewetki w obydwu akwariach, np dzisiaj padła jedna dorosła Blue Bolt i dwie dorosłe Red Bolt z czego jedna miała jajka.

Jakaś podpowiedź w czym może być problem?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

26 stopni to zasadniczo graniczna temperatura dla Cardin stąd mogą być zgony i najpewniej są. Taiwany to wrażliwe krewetki. Optymalna temperatura to 21-23 stopnie.
Nie daje mi spokoju jeszcze jedna rzecz. Na Benibachi masz na pewno Ph 6,4 ??
Było by super jakbyś foty zrobił wtedy można stwierdzić co ty jeszcze masz w tym akwarium oprócz wody i podłoża.
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Jak przygotowujesz wodę do podmian?
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

pawprz będe musiał zastosować wentylatory żeby chłodzić akwarium bo inaczej wszystko mi padnie skoro przy obecnych temperaturach jest taka wysoka w akwarium.
Tak jest w tym "starszym" akwarium jest pH 6.4 i stoi równo.

Zdjęcia:
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Bastet woda z RO + Aqua Art Shrimp Mineral
Awatar użytkownika
dawo
Administracja
Posty: 2265
Rejestracja: 20 lis 2014, 21:06
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Zaczernie
Akwarium: 240L, 81L, 68L, 63L
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: dawo »

A może minerały jakieś niebardzo?
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Zmień mineralizator, serio. Spróbuj Qual Drop, jestem baaardzo zadowolona z produktów tej firmy.
http://www.qualdrop.pl/gh-one-shrimp-mi ... r-wody-ro/


Krewetki zaczęły padać po podmiance?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Niestety ale zgodzę się z Bastet zmień mineralizator ten z Aqua art ma niezbyt dobre recenzje. Ja używam salty shrimp gH +. Co do padania to po zdjęciach temperaturę zmniejsz na pewno. Patrząc na mchy widać że brakuje minerałów. Możesz raz na miesiąc wlać np azoo minerals. Możesz też wrzucić liście dębu ketapangu suszone oczywiście
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Grzałki w obydwu akwariach były całkowicie wyłączone ale niestety te akwaria stały nad ogólnym w którym jest oświetlenie na Power Ledach i to ono ogrzewało dno szafki pod krewetkami i podnosiło temperaturę. Wczoraj wieczorem przeniosłem tę kostkę z Blue Bolt w inne miejsce i temperatura po nocy spadłą do około 25 stopni. Niestety Red Boltów nie mam gdzie postawić, a przeróbkę mebli mam dopiero w planie na ten miesiąc więc żeby nie padły wszystkie przeniosę je do Bue Boltów.

Widzę, że większość rzeczy od Aqua Art nie cieszy się dobrą opinią. Pewnie zakupię to co podał Bastet ponieważ lepiej mi będzie dozować minerały. Bastet podajesz samo GH+ ONE Shrimp czy tak jak piszą na stronie razem z TRACE ONE?

Krewetki poprostu zaczęły padać niezależnie od jakichkolwiek podmian, czyszczenia filtrów czy ilości/rodzaju jedzenia. Temperatura przez zimę była max 25-26 stopni bez grzałki bo tak jak wyżej napisałem grzało od akwarium pod nim. Pojedyncze sztuki padały już jakiś miesiąc temu ale ostatnie kilka dni to masakra, u Red Boltów miałem 11 sztuk bo to nowe stadko i 3 miały już jajka, dzisiaj padła już druga z jajkami i z 11 sztuk zostało 5.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Jaja można do sitka i ustawić nad wylot filtra i się powinny wykluć
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Niestety z niewiedzy krewetki już "pochowane" ale na przyszłość będę wiedział chociaz mam nadzieje, że nie będzie już takiej sytuacji.

[ Dodano: 2019-04-27, 21:21 ]
Na szybko zrobiłem i wydrukowałem projekt nadmuchu tak aby zamontowac na nim wentylator 120mm, a cały strumień powietrza był skierowany na taflę wody. Po niecałej godzinie temperatura z 25 do 23.5 i wciąż spada, a krewetki jak nigdy zaczęły wychodzić z mchu i szaleją po akwarium tak więc problem najpewniej leżał po stronie temperaturay ale zobaczymy za kilka dni czy wszystko się uspokoi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Nie mam krewetek Neocaridina, po prostu znam produkty wielu firm. Podałam to co mi pierwsze do głowy przyszło.
Mam akwaria roślinne, więc osobiście używam nawozów. Qual Drop sprawdza się znakomicie, często eksperymentowałam z dawkami i nie wychwyciłam negatywnych skutków dla mieszkańców akwarium. Natomiast Aqua Art jest o kant zadka rozbić, nie dalej jak miesiąc temu testowaliśmy mineralizator dla roślin. Koszmar i mleko w akwarium...
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Ja miałem tez problem w akwarium ogólnym po zastosowaniu Aqua Art K plus była mowa o tym w jednym z tematów tutaj na forum.

Co do krewetek to zarówno Blue Bolt jak i Red Bolt to krewetki w grupy Caridina, a nie Neocaridina :>
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Wiem o tym :) W mojej branży muszę mieć wiedzę nie tylko o tym co mam u siebie w akwarium ;)
michalbajda
Posty: 38
Rejestracja: 21 lut 2019, 11:50
Imię: Michał
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 160L, 54L, 10L
Płeć:

Post autor: michalbajda »

Bo napisałeś
Bastet pisze:Nie mam krewetek Neocaridina...
I to mnie wprowadziło w błąd :)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

michalbajda pisze:Bo napisałeś
Bastet pisze:Nie mam krewetek Neocaridina...
I to mnie wprowadziło w błąd :)
Napisałaś bo to Aga. Co do temperatury. Jak ty teraz masz 25 to w lecie współczuję. Jak zerkniesz do moich kostek to tam są moje chłodzenia na lato sterowane automatycznie. Taki sterownik kosztuje grosze a włącza się z automatu jak temperatura wzrośnie powyżej 25
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”