Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Dziwna choroba

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Dziwna choroba

Post autor: Minoris »

Witam,

-litraż akwarium: 240
-ile czasu istnieje akwarium: od około 2 lat (restart był na początku lutego 2019r)
-obsada: kosiarki 4 szt, bocja wspaniała niestety już tylko 1 szt, zbrojniki niebieski 2 dorosłe i kilkanaście młodych, kilka kirysow, kilka molinezji , Danio pręgowane, neon czarny około 5 szt, reszta padła, neon innessa 2 szt reszta padła, Danio pręgowane z 5 szt, gupiki endlera z 10 szt, kirysnik 1 szt, niestety nie jestem w stanie podać wszystkiego co pkywa
-czy w obsadzie były jakieś zmiany- tzn czy było coś dokupywane. Jak tak- to kiedy? Ostatni zakup kilku małych kardynałów i dan jakieś 4 miesiące temu ale to było spowodowane właśnie padnieciem kilku sztuk czyli że tak powiem dokupienie obsady.
-roślinność: cryptocoryny, Anubisa, ludwigia, limnophila, echinodorus, microsorium, bacopa
- nawożenie ( czym i w jakich ilościach, w tym CO2): dawki tygodniowe, azot 10ppm, żelazo 0.5ppm, potas 10ppm, micro(z aqua Art) 7ml, CO2 hmm...na poziomie 20-25ppm utrzymuje.
-ogrzewanie/ temperatura w zbiorniku około 24 stooni
-pokarm( jak często podawany, jak szybko ryby go zjadają): mrożona artemia, wodzien, komar czarny, solowiec <- po jednej kostce rozmrożone i razem wymieszane podawane w poniedziałek wtorek czwartek piątek, sobota i środa brokol podgotowany, niedziela głodówka.
-podmiany ( jak częste,w jakiej ilości, jak zostaje przygotowana woda do podmian, kiedy była ostatnia): raz w miesiącu około 30 litrów woda kranowa nie odstana
- filtracja: Aquael ultramax 2000 (2 kosze gąbki, 3 kosze bioceramiki), Aquael turbo 1000(wloknina) aquaponika z skrzydlokwiatami (doniczka wypełniona keramzytem, długość doniczki 100cm) i skimmer aquanova ncf 200
-parametry wody: PH 7-7.2, KH 10, GH 28, NO2 0, NO3 około 20 ppm,NH4/NH3-nie mam testow
- wprowadzone ostatnio zmiany( pokarm, nawożenie, obsada&#8230;)- nic nie zmieniane.



Zdjęcie mam na razie niestety jedno ale w miarę możliwości będę wstawiał. Najgorsze jest to że jedna ryba wygląda jak ta na zdjęciu (głównie rybyb żyjące przy dnie) inne mają plamki jakby ospa je dopadła a jeszcze inne są wychudzone, też się zdążają objawy wyczeszczu oczu czy odstające łuski na brzuchu. Do tej pory stosowałem zooleka na ospę green ichtio oraz sera omniforte.

Obrazek

Całe szkło:
Obrazek
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Odstające łuski, rozdęty brzuch to najczęściej objawy posocznicy. Posocznica to taki stan, w którym bakterie, które normalnie występują w akwarium i nie szkodzą stają się przyczyną choroby. Ma to miejsce wtedy gdy ryby są osłabione np. złym stanem wody (nagromadzenie produktów przemiany materii i innych substancji szkodliwych).

Mam wrażenie, że przekarmiasz mrożonkami. Nie dość, że za często to za dużo. Do tego stanowczo zbyt małe podmiany wody. O ile dobrze widzę masz mnóstwo brunatnic (ten buraczkowo-brązowy kożuch).
Podłoże to dolomit (białe kamyczki) i żwirek bazaltowy? Jakie masz KH i GH wody w kranie? Bo przy parametrach jakie podałeś to można pyszczaki hodować, a nie ryby z wód miękkich (zbrojniki, neony, danio).

Co bym zrobiła:
1. Głodówka przez tydzień, a potem karmić delikatnie tylko suchymi.
2. Podmiany po ok. 30% (60 litrów) raz w tygodniu i solidne odmulenie
3. Rozważyłabym podłoże na zwykły piasek/żwirek KWARCOWY
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Myślałem że nie przekarmiam bo pokarm znika w minutę, co do żwirku to mam zwykły rzeczny.
To te mrożonki co jaki czas podawać ?

Dno ogólnie mam nie zamulone tylko właśnie niestety pokrył je ten glon :-(

Co do wody w kranie to chyba jest 12kh i 22gh
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

To skąd 28 stopni GH w wodzie akwariowej?
Mrożonki raz w tygodniu i to jedną kostkę. Ryby głodne są zdrowsze niż przekarmione
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Co tydzień dolewam około 10-12 litrów kranówki, jak było gorąco to nawet co 3 dni z 10 litrów dolewalem. Woda parowała i może się skumulowało?

Dodatkowo od ponad tygodnia (po zmierzeniu parametrów raz na jakiś czas) stosuje woreczki z żywicą żeby zbić tak wysokie gh i udało mi się zejść z 31.

Ktoś zna jakiś skuteczny sposób na tę glony?
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

To jest zbrojnik niebieski z tego co widzę ancistrus sp. Te rybki niestety jeśli już pokarmem mięsnym to raz na tydzień/ miesiąc. W przeciwnym razie wygląda jak u Ciebie i bardzo często kończy się śmiercią ryby. Trerzba by go odłowić do osobnego zbiornika i poddać głodówce z tydzień nawet, żeby to przetrawił. Jak nie masz innego zbiornika to do kotnika żeby nie jadł ze wszystkimi.

Teraz dopiero widze że Bastet ma podobne zdanie. One sa chytre na żarcie zjedzą a potem cierpią.
Awatar użytkownika
jaacek
Posty: 119
Rejestracja: 01 gru 2009, 20:10
Imię: jacek
Lokalizacja: podkarpacie
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: jaacek »

Miałem dawno taki przypadek to wina mięsa w diecie
trzymałem go przez tydzień w samym szkle miał tylko kryjówkę z korzenia i temp 28 stopni
a tak na marginesie to glonki potrzebują drewna w swojej diecie sama grota ceramiczna nie wystarczy
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Ok, dzięki za rady, od wczoraj już głodówkę mają a od poniedziałku przechodzą na dietę w postaci podgotowwnego brokula, tabletki w spirulinie, pokarm suchy granulowany oraz płatkowany no i raz na tydzień może jakaś mrożonka (mam ich trochę bo ostatnio zrobiłem zapasy eh..).

Drewno jest z prawej strony ale limnophila zasłania ;-)

Jak coś to dobre rady zawsze mile widziane ;-)
Awatar użytkownika
Bastet
Posty: 374
Rejestracja: 31 sty 2018, 14:44
Imię: Agnieszka
Lokalizacja: Katowice
Akwarium: [128 l] [30 l]
Płeć:
Wiek: 36
Kontakt:

Post autor: Bastet »

Dolewanie wody to nie to samo co podmiany.

Odparowuje czysta woda bez minerałów, które razem z innymi substancjami szkodliwymi (organicznymi i nie) kumulują się w akwarium, a dolewając kranówki jeszcze zwiększasz ich stężenie. Dlatego do uzupełniania ubytków używa się wody RO/demineralizowanej/destylowanej.
Podmianami usuwasz produkty przemiany materii i inne szkodliwe substancje, a wprowadzasz np. minerały dla roślin (jeżeli do podmian używasz kranówki).

Czyli w skrócie powinieneś zacząć robić PODMIANY (wtedy zapewne spadną twardości w akwarium) i porządnie odmulić akwarium, przy okazji usuwając jak najwięcej glonów. Przygotuj się jednak, że poprawa nie nastąpi po pierwszej podmiance. Sposób rozciągnięty w czasie, ale najlepszy z punktu widzenia równowagi w akwarium. Bo lejąc chemię działasz na skutek, a nie na przyczynę.
Awatar użytkownika
duch amazonski
Posty: 1932
Rejestracja: 03 wrz 2014, 19:44
Imię: Darek
Lokalizacja: LUBLIN
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: duch amazonski »

GH 28, pewnie mocno zatwardza żwirek. Podmiany kranówką mało pomogą, w kranie GH 22.
Jaki sens dawania CO2?
Według mnie ryba i tak padnie.
Prawdziwy mężczyzna płacze tylko wtedy, gdy szampon szczypie w oczka.
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Nie powinna paść jak bedzie głodówka.
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Wczoraj znów zmierzyłem gh w kranie i wyszło mi 14 ;-) więc woda w kranie na zimę zrobila.sie miększa .
w akwa udało mi się już zejść do 21 więc powoli powoli schodzę przy pomocy podmianki i woreczków z żywicą do zbijania gh.

Głodówka też jest, podmianki tygodniowe hmm...no na razie jedną dopiero ale w piątek będzie kolejna ;-)

Glonek niestety padł na drugi dzień po założeniu tego tematu.
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Witajcie,
Po miesiącu stosowania się do Waszych rad chciałem poinformować że ilość zgonów w akwarium się zmniejszyła :-)
Awatar użytkownika
pawprz
Posty: 2006
Rejestracja: 24 mar 2015, 9:40
Imię: Paweł
Lokalizacja: Mielec/Wola Mielecka
Akwarium: 112L, 20L, 20L
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: pawprz »

Takie coś cieszy. Trzymam kciuki za dalsze sukcesy
Minoris
Posty: 94
Rejestracja: 20 lip 2018, 21:27
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Kolbuszowa\ Głogów Mlp
Akwarium: 240l
Płeć:

Post autor: Minoris »

Aktualizacja parametrów na dziś

NO3 - 20ppm
NO2- 0 ppm
PO4- 0.4 ppm
KH - 6
pH - 7
Ca- 65 ppm
Mg- 18 ppm
K- 20 ppm
Fe - 0.1 ppm

Testy zoolek kropelkowe.

Podmiany co tydzien, 15l RO + 30l kranowka


Myślę że parametry są w miarę ;-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”