Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Rybia ospa

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Rybia ospa

Post autor: .M4j4. »

Witam, wczoraj zauważyłam malutkie białe plamki na rybkach, po krótkim szperaniu w internecie zakładam że to rybia ospa.
Zapewne przyszła razem z platkami, które bez kwarantanny wpuściłam do zbiornika :( . Moje pytanie brzmi, jak to wyleczyć?
Pare informacji o akwarium:

60l
x4 gupik
x3 platki
x4 neony diamentowe
x5 neony czerwone
x2 skalary
i jeszcze masa ślimaczków
+3 rodzaje roślin (niestety nie znam nazwy :( )
ph - 8.0
kh - 10
gh - >14 >250 (mam test z jbl, nie umiem odczytać tego wyniku)
ci -0
no2 - 0
no3 - 25
zbiornik dojrzewał półtorej tygodnia, dodałam bakterie nitrifikacyjne.
Wczoraj troszkę poczytałam i zwiększyłam temperaturę z 27 na 32 stopnie, wyczytałam że pomoże to zabić rzęski, jednak dziś zmniejszyłam temperaturę na 29 stopni z uwagę na neonki diamentowe, mam wątpliwości czy dały by dłużej radę :(
Najprawdopodobniej dzisiaj będę jechać do zoologicznego po środek na rybią ospę, myślicie że to dobry pomysł? W razie w mogę zasolić wodę solą niejodowaną, jednak trochę mnie to przeraża, ale dla dobra rybek zrobię wszystko. Rybia ospa najbardziej zaatakowała neonki, na skalarach, platkach i gupikach zauważyłam parę rzęsek, jednak nie tyle co u neonów. Niestety nie mam do dyspozycji innego pustego baniaka, w którym mogłabym zrobić kąpiele, więc muszę działać w tym, ryzykując życie roślin i systemu biologicznego. :(
Macie może jakieś rady? Ile ma trwać taka kuracja? Może znacie inny, lepszy sposób? Jaką ustawić temperaturę?
Pozdrawiam
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
Ziemiojad
Posty: 20
Rejestracja: 07 gru 2020, 22:03
Płeć:

Re: Rybia ospa

Post autor: Ziemiojad »

Kuracja będzie trwała w zależności od tego jaki środek kupisz na ospę. Trzymaj się ściśle receptury nawet jeśli będzie ci się wydawać że już wyleczyłaś ryby. To paskudztwo lubi wracać.
No i mam pytanie do ciebie. Bo widzę to twój drugi zbiorniczek, też mały i tez w nim dużo ryb masz. Wiesz jakie rosną skalary?
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Rybia ospa

Post autor: Goran »

Obawiam się, że w tych warunkach wody i litrów co jakiś czas będziesz miał kłopoty z rybkami. Poczytaj co z czym łączyć, w jakich ilościach i dlaczego.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Re: Rybia ospa

Post autor: .M4j4. »

Ziemiojad pisze:
02 cze 2021, 15:20
Kuracja będzie trwała w zależności od tego jaki środek kupisz na ospę. Trzymaj się ściśle receptury nawet jeśli będzie ci się wydawać że już wyleczyłaś ryby. To paskudztwo lubi wracać.
No i mam pytanie do ciebie. Bo widzę to twój drugi zbiorniczek, też mały i tez w nim dużo ryb masz. Wiesz jakie rosną skalary?
tak, wiem, dlatego zastanawiam się aby dokupić kolejny zbiornik, już większy i tam przenieść skalary, zanim skarłowacieją. Jednak mam wrażenie ze jeszcze chwile mogły by być w tym akwarium, bo jednak 60-70l to nie aż tak mało, a populacja neonków troszkę się zmniejszyła ;< a gupiki oddalam znajomemu, który chciał dokupić tego rodzaju rybki do swojego 200l. Wiec skalary narazie mają raczej miejsce do wzrostu. :)
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Re: Rybia ospa

Post autor: .M4j4. »

Goran pisze:
02 cze 2021, 16:07
Obawiam się, że w tych warunkach wody i litrów co jakiś czas będziesz miał kłopoty z rybkami. Poczytaj co z czym łączyć, w jakich ilościach i dlaczego.
A mógłbyś bardziej z szczegółami? Proszę, wyjaśnij, dlaczego będę mieć czasem problemy z rybkami, chciałabym wiedzieć co mogę zrobić by poprawić ich życie. :/
Co do litrażu, te akwarium już miałam dawno, a kilka miesięcy temu zainteresowałam się akwarystyką i uznałam, że skoro już mam to akwarium, to czemu by go nie wykorzystać :> .
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
Goran
Posty: 190
Rejestracja: 29 paź 2020, 21:05
Imię: Jacek
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Akwarium: 520l CA
Płeć:

Re: Rybia ospa

Post autor: Goran »

Tak po krótce....
Im mniejszy zbiornik tym trudniej utrzymać stabilne warunki. Szybciej się nagrzewa ale ta z szybciej stygnie. Jakakolwiek zmiana składu wody jest od razu widoczna i od razu odbija się na plus albo minus na mieszkańcach lub roślinach.
Neonki mimo, że małe , lubią się rozpędzić:) A czerwony może dorasta do 4÷5 cm A to na 60 l to już sporo.
O skalarach już wiesz ...
Twoje parametry wody pasują raczej tylko dla platek. Wiem, że reszta jest raczej hodowlana i w ph8 jakiś czas dadzą radę :)

Początki zawsze są takie. Moje kiedyś też takie były..
Nie zrażaj się, czytaj , pytaj. Akwarystyka to piękne hobby i daje wiele frajdy.
520l - CA, 144l- WA, 144l - WA, 144l - CA
.M4j4.
Posty: 15
Rejestracja: 24 maja 2021, 8:20
Akwarium: [60l] i [13l] RC

Re: Rybia ospa

Post autor: .M4j4. »

Goran pisze:
13 cze 2021, 7:31
Tak po krótce....
Im mniejszy zbiornik tym trudniej utrzymać stabilne warunki. Szybciej się nagrzewa ale ta z szybciej stygnie. Jakakolwiek zmiana składu wody jest od razu widoczna i od razu odbija się na plus albo minus na mieszkańcach lub roślinach.
Neonki mimo, że małe , lubią się rozpędzić:) A czerwony może dorasta do 4÷5 cm A to na 60 l to już sporo.
O skalarach już wiesz ...
Twoje parametry wody pasują raczej tylko dla platek. Wiem, że reszta jest raczej hodowlana i w ph8 jakiś czas dadzą radę :)

Początki zawsze są takie. Moje kiedyś też takie były..
Nie zrażaj się, czytaj , pytaj. Akwarystyka to piękne hobby i daje wiele frajdy.
Wiem właśnie że małe akwaria są trudniejsze ;< W przyszłości planuję też postawić ok. 150l akwa biotopowe z pyszczakami z malawii :D Jednak to zajmie trochę czasu... A jak sądzisz, ile czasu skalary mogą jeszcze zostać w tym akwarium? Potrzebuję w miarę możliwości czasu :przykro mi:

Dziękuję za wszystkie porady, będę tak jak powiedziałeś zgłębiać wiedzę :)
Początkująca akwarystka
70l akwarium ogólne + 13l krewetkarium RC :>
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”