Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

neonki bledną

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

mergie
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2009, 13:49
Imię: mergie
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

neonki bledną

Post autor: mergie »

Miałam w akwarium 8 neonków inesa. rybki traciły kolor, strasznie bladły a potem pozdychały. zostało 3 i one na razie dobrze się mają już 3 dzień . Co mogło być przyczyną?
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

Napisz więcej szczegółów, jakie akwarium, rośliny, nawożenie, oświetlenie, pokarm, Co2, podmiany, kiedy ostatnia, filtracja....
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

może to z braku powietrza u mnie wszystkie rybki jak braknie napowietrzania bledną łapią powietrze i po dłuższym czasie zdychają.

P.S
mały OT :P
1000 postów :pijmy: :luz: :win:
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Może być tysiące powodów bez podania szczegółowych informacji taka prosta przyczyna np. zbyt niska temperatura
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ogólnie pojęty stres, spowodowany ... (brak podstawowych danych)
:)
Awatar użytkownika
crusta
Posty: 7056
Rejestracja: 01 paź 2009, 20:52
Imię: Konrad
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 12 x 43l - krewetki
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: crusta »

mergie, także jak widzisz sama musisz podać więcej danych bo nie wiemy jak ci pomóc, chociaż bardzo wszyscy chcemy.... czekamy na szerszy opis.... ;)
Ważne są dni których jeszcze nie znamy....

caridina.pl

[>500l] Krewetkaria - Mój swiat i moja odskocznia
mergie
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2009, 13:49
Imię: mergie
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: mergie »

akwarium 45 litrów, rośliny kryptokoryna i moczarka, nawożenie ferro activ i multimineral, pokarm płatki tropical supervit, , nie podaję co2, podmiany robie raz na 2 tygonie 10 litrów, filtr mysle że dobry niedawno kupiłam no i ponad 12 godzin jest napowietrzanie na full, na noc napowietrzanie wyłączam bo śpię w tym pokoju i mi to przeszkadza. ale filtr cały czas włączony dzień noc. oświetlenie 2x12 w ( ale jaki rodzaj to nie wiem chyba zwykłe białe światło)
pod koniec stycznia nagle zdechła mi parka gupików, tak dziwnie wykrzywił im się kręgosłup i zdechły, potem po kolei dzień po dniu te neonki , żadnego innego objawu zaczęły blednąc rano i pod wieczór już trupek ( rano jeszcze jadły)
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

I znowu moja mantra ;). Sprawdzić poziomy NO2 i NH4. Jeśli masz sporą obsadę, a filtr "myślisz, że dobry", to ja myślę, że filtr nie jest taki dobry jak Ci się wydaje, a podmiany są zbyt małe. Potęguje to skąpa roślinność. Jeśli nie masz testów, zrób podmianę 40% nawet do 50% wody i zobacz co się będzie działo.

Nie mylmy niedomagań związanych z nieprawidłowymi parametrami wody z chorobami ;). Inną kwestię jest, że niedomagania w dłuższym okresie czasu też prowadzą do śmierci.
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

rudolf, chyba ma rację. To wygląda na złe warunki w akwa
Zapraszam do mnie :) http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=15668
Pozdrawiam
Tomek
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Za Mirosławem Huszczem "Akwarium i jego mieszkańcy" Wydawnictwo Spółdzielcze (rok nie podany, ale na oko lata 70-te).

Autor rozróżnia 2 grupy przyczyn złego samopoczucia ryby: choroby i niedomagania. Niedomagania wywoływane są ogólnie niewłaściwymi parametrami wody lub parametrami niewłaściwymi dla danego gatunku ryb.

Wśród niedomagań wskazuje ogólną grupę zwaną zatruciami. Oto objawy zatruć:
- chwiejne i drgawkowe ruchy ryb;
- nienaturalne położenie ciała;
- skóra nienaturalnie ciemna;
- skóra słabo niebiesko-biała zmętniała;
- lekkie nastroszenie łusek;
- naprężenie lub zwinięcie płetw;
- zanikanie płetw, szczególnie ogonowej;
- zmętniała powierzchnia oka;
- zszarzenie lub zmętnienie skrzeli;
- zgrubienia i zlepienia na końcach skrzeli;
- bielenie ikry.

Dzięki temu będziesz mogła ocenić stan swoich rybek. Oczywiście wszystkie wskazane symptomy nie wystąpią jednocześnie. Wystarczy, że zaobserwujesz kilka z nich.
mergie
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2009, 13:49
Imię: mergie
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: mergie »

http://www.aquatika.pl/product_info.php ... ucts_id=60

filtr mam dokładnie taki, kupiony też w tym sklepie ;) z zapewnień pana sprzedawcy że to bardzo dobry filtr jak na moje małe akwarium. Wkład węglowy zawsze wymieniam co 2 tyg.

akwarium mam od sierpnia tamtego roku. od początku do dziś pływają w nim 3 kosiarki , w styczniu tego roku wpuściłam parke gupików i te neonki. Wszystkie ryby kupione również w tym sklepie.

testów nie mam ale już wymieniłam połowę wody w akwarium .
w akwarium jest bardzo dużo roślin fakt że tylko 2 gatunki ale zajmują dużą przestrzeń tak że mam w nadmiarze.
Nawozy zaczęłam dawać dopiero w styczniu, bo mi trochę rośliny żółkły, wcześniej ładnie rosły same. nie wiem czy to może mieć coś wspólnego bo kosiarkom nic sie ie dzieje
ph wody (po wymianie ) w akwarium 7.9

[ Dodano: 2010-02-20, 16:08 ]
wydaje mi się że neoki maja ta chorobę -bo wszystko pasuje

MIKROSPORIDIOZA
Jest to wewnętrzna, trudno rozpoznawalna w początkowym stadium, nieuleczalna choroba atakująca szczególnie Neona Innesa, a także inne delikatne gatunki ryb. Sprawcą choroby jest pierwotniak zarodnikowy Plistophora hyphessobryconensis. Wytwarzający liczne spory pasożyt usadawia się w tkance mięśniowej, podskórnej i w wewnętrznych narządach, które stopniowo są przez niego niszczone. Choroba przynoszona zostaje razem z piaskiem, roślinami oraz chorymi rybami. Szczególnie zaraźliwe są ich odchody. Zarażenie nastąpić może również poprzez ikrę chorych samic Nie dostrzeżone w porę rozprzestrzenianie się choroby doprowadzić może do zarażenia całych linii hodowlanych, które stają się wówczas zupełnie bezwartościowe.

Objawy: Białe odbarwienia na ciele, Chudnięcie, Uszkodzenia płetw, Skrzywienie kręgosłupa, Utrata kolorów (u Neona Innesa lśniącej wstęgi),
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Niestety Pan ze sklepu się mylił. Dlaczego? Myślę, że wiele osób na tym forum Ci to wyjaśni. Ja się nie będę narażał Rzeszowskim sprzedawcom ;)

Podejrzewasz chorobę charakterystyczną dla neonów, a pierwsze zdechły gupiki ... Porównaj sobie objawy niedomagań podane przeze mnie z objawami choroby, którą Ty podejrzewasz. Wnioski nasuwają się same. Niestety, a raczej stety jeśli sądzisz, że to ta choroba, to się mylisz.

Wyrzuć z tego filtra ten węgiel i absolutnie więcej go nie wkładaj, bo wtedy lanie nawozów, a szczególnie mikro raczej sensu nie ma. W tym przypadku ma znaczenie filtracja biologiczna, a nie chemiczna. Tę nędzną gąbkę, która tam jest zamień na watę perlonową (włókninę) i wymieniaj ją na nową raz w tygodniu wraz z 40% podmianą wody w akwarium (raz w tygodniu !). Ponieważ poza bakteriami, które osiadły w dnie, nie masz w zasadzie innej filtracji biologicznej, podmiany są szczególnie ważne. Chociaż lepiej byłoby ten filtr zamienić na kaskadowy.
kwadratos
Posty: 1101
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:32
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 54 na nowo
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kwadratos »

Hm a może by tak wypisać całą obsadę tego zbiornika? może są agresywne rybki które tak terroryzują neonki że są w strachu i są blade ? ;)
mergie
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2009, 13:49
Imię: mergie
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: mergie »

no i reszta neonków też zdechła, zostały same kosiarki
aquatika
Firma
Posty: 222
Rejestracja: 13 paź 2009, 19:53
Imię: Michał
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 43
Kontakt:

Post autor: aquatika »

rudolf pisze:Niestety Pan ze sklepu się mylił. Dlaczego? Myślę, że wiele osób na tym forum Ci to wyjaśni. Ja się nie będę narażał Rzeszowskim sprzedawcom ;)

Podejrzewasz chorobę charakterystyczną dla neonów, a pierwsze zdechły gupiki ... Porównaj sobie objawy niedomagań podane przeze mnie z objawami choroby, którą Ty podejrzewasz. Wnioski nasuwają się same. Niestety, a raczej stety jeśli sądzisz, że to ta choroba, to się mylisz.

Wyrzuć z tego filtra ten węgiel i absolutnie więcej go nie wkładaj, bo wtedy lanie nawozów, a szczególnie mikro raczej sensu nie ma. W tym przypadku ma znaczenie filtracja biologiczna, a nie chemiczna. Tę nędzną gąbkę, która tam jest zamień na watę perlonową (włókninę) i wymieniaj ją na nową raz w tygodniu wraz z 40% podmianą wody w akwarium (raz w tygodniu !). Ponieważ poza bakteriami, które osiadły w dnie, nie masz w zasadzie innej filtracji biologicznej, podmiany są szczególnie ważne. Chociaż lepiej byłoby ten filtr zamienić na kaskadowy.
Nikomu się nie narazisz a możesz sprzedać troszkę wiedzy chyba o to chodzi na forum. Ja jako sprzedawca na porządku dziennym jestem proszony o doradztwo. Duża cześć wiedzy jaką posiadam mam właśnie z rozmów z innymi kolegami akwarystami. Zawsze jak ktoś mi mówi że jestem w błędzie to zawsze liczę że zdradzi mi co robię nie tak.
Tak wiec za 33zł jaki byłby najlepszy filtr do akwarium 45l.
Wszystko co piszesz to się z tobą zgadzam całkowicie no może nie z wymiana gąbki na watę peronową. Gdyby ta wata była najlepszym wkładem to przecież wszytkie marki filtrów wypełniały by nią całe filtry. Wata ta to najlepiej zarabiający wkład w sklepie, jednak co lepsze marki filtrów maja gąbki tej struktury, o gąbkach proponuje założyć osoby temat.

Wracając do zdychających neonów.
Jest coś takiego jak bakterie Aeromonas są one w florze bakteryjnej każdej ryby i żyją z nimi w ,,symbiozie". Bywa tak ze wpuszczamy do siebie ryby z rożnych źródeł i mimo ze z obu źródeł ryby były zdrowe to jednak z jednej ryby przechodzi troszeczkę inny szczep bakterii na drugą i wtedy któreś z ryb mogą paść z powodu niekontrolowanego rozwoju tych bakterii. Oczywiście nie zdarza się to zawsze ale częściej jak trafi na gorsze warunki w akwarium. A my w Rzeszowie przy krenexie w okolicach 8pH nie mamy łatwo ,bo każda ryba z ciemnych wód Amazonii będzie bardziej podatna na choroby.
Supervit to dobry pokarm jednak jak pisze sam tropical to podstawa diety. trzeba ja czymś urozmaicić.
Sklep ON-Line www.aquatika.pl
Sklep ON-Line www.karpiekoi.eu - oczko wodne
Stacjonarnie na Reymonta 12 w Rzeszowie
Czynne: Pn-Pt 9.00-17.30
Sob. 10.00-14.00
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”