Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

choroba gurami

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Wykąpałem ryby w dwóch słoikach z sola akwarystyczna przez nie całe 20min ale ogólnie musiałem wyłowić ryby inne bo oddawałem i wszystkie roślinki out także będzie restart jeszcze mam nadzieje że ta kąpiel pomoże a jak nie to jeszcze raz ją zrobie zobacze jutro

Poprawiony błąd ortograficzny - Dżoena
Ostatnio zmieniony 28 lis 2011, 20:50 przez Damian23111, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

zmętnienie oka to nie tylko "katarakta" spotykałem się z różnymi świństewkami ale nigdy z kataraktą trzeba przede wszystkim sprawdzić czy promienie płetw nie są pouszkadzane, jaką masz twardość i ph - często przy dłuższym przebywaniu w wysokim ph występuje zmętnienie oka (i to nie u wszystkich sztuk w akwarium). Z solą też bym nie przesadzał w ogólnym zbiorniku ponieważ podnosi ph. poza tym przede wszystkim podstawowe parametry wody to podstawa - musisz znać !
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Jeśli to są mechaniczne otarcia wynikające z potyczek, to za taką kąpiel w soli ryby będą szczególnie wdzięczne. Chociaż są tacy co twierdzą, że ryby bólu nie czują :(.

Jeśli nie mamy 100% pewności, czy to katarakta czy otarcia, to gdzie to sól pchać?

Żadnej soli. Podaj tylko pokarm witaminowy i możesz do wody wlać uzdatniacza chociażby Eskalarinu z wyciągiem z aloesu, który wzbogaci wodę w związki działające ochronnie na mechanicznie uszkodzone powierzchnie. Obserwuj, jak nie będzie ustępować, to może to katarakta. Chociaż ja bym nie brał tego za pewnik, bo zmętnienie występuje przy wielu chorobach i niedomaganiach. Zobacz sobie w tym temacie, gdzie podałem niedomagania w postaci zatruć związanych z pogorszeniem bądź niewłaściwymi parametrami wody http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=3661&postdays=0&postorder=asc&start=0, tutaj też jest mowa o zmętnieniu oka. Inaczej zmętnienie oka nie musi być zawsze oznaką katarakty, a raczej często jest oznaką innych przypadłości. Przydałoby się sprawdzić parametry wody.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

rudolf pisze:Jeśli to są mechaniczne otarcia wynikające z potyczek, to za taką kąpiel w soli ryby będą szczególnie wdzięczne. Chociaż są tacy co twierdzą, że ryby bólu nie czują :(.
A jak jest u ryb morskich je bardziej piecze? Ja uważam sól za dobre lekarstwo na choroby skórne. U piękniczkowatych wręcz wskazany dodatek soli do wody. Nie będę się tutaj wymądrzał bo ja ją stosowałem w biotopach malawi i tanganika i sól potrafiła złagodzić skutki walk ryb i rany sie szybciej goiły (oczy również). Przede wszystkim miałem pewność że do zbitej ryby pleśniawka i nic innego się nie czepi. Nie wiem jak to jest w baniakach z innymi biotopami ponieważ jeszcze nie stosowałem.
Tomasz pisze: jaką masz twardość i ph - często przy dłuższym przebywaniu w wysokim ph występuje zmętnienie oka (i to nie u wszystkich sztuk w akwarium). Z solą też bym nie przesadzał w ogólnym zbiorniku ponieważ podnosi ph.
Jeżeli przyczyną zmętnienia oka jest zbyt wysokie ph sól pogorszy sytuację. Ale w takim przypadku zwiększone wydzielanie śluzu nie powinno być widoczne na całym ciele?

Kąpiele krótkotrwałe i restart zbiornika z przypadku gdy nie wiemy z czym mamy do czynienia mogą pogorszyć sytuację
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Jednej rybie już prawie całe zmetnienie z oka zeszło , druga ma ale troche mniej wszystko po kąpieli w soli, wczoraj musiałem wszystkie roślinny wyciągnąć i wsadzic od nowa ale żadnej podmiany nie było. Kupiłem lepszy pokarm i tym na razie karmie rybki zobaczymy co dalej na razie obserwuję.

Poprawiony błąd ortograficzny - Dżoena
Ostatnio zmieniony 28 lis 2011, 20:51 przez Damian23111, łącznie zmieniany 1 raz.
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

MariooT pisze:A jak jest u ryb morskich je bardziej piecze?
Czy bardziej to nie wiem. Ale dopóki nie wiem też czy ryby czują ból, bo tego to jeszcze chyba nikt autorytatywnie nie potwierdził, to zakładam, że tak samo boleć będzie rybę morską jak i słodkowodną. Pytanie, który ból lepszy ten od zranienia czy od soli? No i drugie pytanie co ryba morska miałaby zrobić, aby okazać, że zawartość soli w wodzie powoduje u niej ból? Chyba jedynie z niej wyskoczyć, bo inaczej nam tego nie zakomunikuje.

W każdym bądź razie to taka dygresja. Ja nie jestem przeciwnikiem stosowania soli w akwarium, a żyworódkom wręcz specjalnie ją podaję, ale nie w celu leczenia uszkodzeń mechanicznych. Kiedyś podejmowałem takie próby i albo zdychały z powodu zbyt wielkiego stężenia (kąpiele krótkotrwałe), albo stężenia były zbyt niskie (dodatek bezpośrednio do akwarium), aby pomóc. Akurat na uszkodzenia mechaniczne wynaleziono lepsze specyfiki niż sól. Co innego gdyby była pewność, że to np. zatrucie, wtedy dodałbym soli.

Jeśli objawy ustępują tak szybko bo zastosowaniu soli, to ja bym katarakty nie podejrzewał na pewno. Nie będą to też skutki uszkodzenia mechanicznego, bo po prostu reakcja jest zbyt szybka. W związku z tym ja bym właśnie podejrzewał zatrucie. A skoro zatrucie, to z wodą jest coś nie tak. I zastosowanie soli było wskazane, tyle że złagodziło skutki w tym momencie, ale nie eliminuje przyczyn.

Takie jest moje zdanie. Oczywiście nikt z nim się zgadzać nie musi. Wolę jednak zatrucie podejrzewać niż kataraktę, gdy tak naprawdę to nie wiem co rybom dolega. Jeden opis z internetu, którym się sugerujemy identyfikując schorzenie, wiosny nie czyni.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Ryba nie jest zwierzęciem ciepłokrwistym i nikt też nie udowodnił, że ją to piecze. Wręcz przeciwnie wiele źródeł podaje, że sól dobrze wpływa i łagodzi stres. Oczywiscie nie wszystkie gatunki ją tolerują. Zresztą o czym my tutaj mówimy o głębokich ranach czy delikatnych otarciach powodujących zwiększone wydzialanie śluzu.

Ja w tej chwili nie robiłbym nic. Tylko czekał ponieważ moim zdaniem najprawdopodobniejsza przyczyna to właśnie otarcia lub delikatny szok wywołany skokiem Ph
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”