Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Jaka to choroba -nastroszone łuski i białe kropki przy pysku

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
szol
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Imię: Alek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 216L
Płeć:
Wiek: 42

Jaka to choroba -nastroszone łuski i białe kropki przy pysku

Post autor: szol »

Witam. U kilku zwinników i neonów czerwonych wystąpiły zmiany na ciele.
Białe ziarniste wypukłe kropki, zwłaszcza przy pysku nic nie widziałem na płetwach. Na ciele cześć łusek jest nastroszona. Kropek jest mało i wyglądają jak przylepiona kasza manna Najbardziej zarażony zwinnik czerwonousty
<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>
Ostatnio zmieniony 18 paź 2015, 19:00 przez szol, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Nie wiem co to jest, ale do ospy to nie podobne. Jest to napewno jakaś infekcja skórna. Może pleśniawka. Podnieś temperaturę i zastosuj lek na infekcję skórną (sól, FMC)
Ostatnio zmieniony 07 maja 2010, 8:25 przez MariooT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dnolek
Posty: 585
Rejestracja: 27 lis 2009, 18:05
Imię: Norbert
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 240,180, 60, 40
Płeć:
Wiek: 39
Kontakt:

Post autor: dnolek »

to wyglada na plesniawke. FMC powinno pomoc. Niektorzy tez pisali na necie zeby podniesc temperature do nawet 27oC.

Ja osobiscie jestem zwolennikiem tego aby wladowac podwojona dawke na raz i poczekac na reakcje przez 12/24 h potem jak zobaczy sie roznice to jest ok a jak nie to podmiana 50% wody i znow dawka.

Jezeli to plesniawka to tak czy siak jeszcze nawet przed podaniem FMC zrobil byl nawet 70% podmiane wody.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Ja bym tu nie szalał z FMC (jako jeden składnik w tym preparacie jest formalina lub pochodne na które wiele kąsaczowatych w tym neony są dość wrażliwe) Wygląda to na infekcje mieszaną, na pewno grzybicza. Przy bakteryjnych prawie zawsze są postrzępione płetwy tu zaś są w miarę ładne więc może jakiś pasożyt+grzyb albo bakteryjne wew. +grzyb. Tak czy owak uważałbym z FMC jest wiele preparatów na pleśniawkę a dodanie soli będzie antybakteryjne i wspomagająco przeciwgrzybicze. Na pewno musisz poprawić jakość wody, sprawdź działanie grzałki i wyeliminuj stresogenne czynniki, zmniejsz karmienie podczas leczenia lub przestań karmić podczas kuracji chyba, że zastosujesz karmę z lekiem (dość fajne dostępne w sprzedaży są baktotabs z Sery zawierające bactopur direct - przeciwbakteryjne). Polecam wyśmienity artykuł p. W. Góreckiego i prof. W. Popka "Żywienie ryb akwariowych w stanach chorobowych i okresie rekonwalescencji" Nasze Akwarium nr 119.
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
szol
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Imię: Alek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 216L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: szol »

Zalałem cmf, to w ogóle to samo co fmc? i zobaczę czy coś się będzie polepszało. Mam nadzieje że ten cmf nie zetnie mi red cherry. Ogólnie mam konkretne problemy z glonami, wyciągam je wiadrami i dalej jest ich tyle smo, może to ma związek z tymi zmianami u ryb.
Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Żadne FMC, CMF tu nie pomoże.

To nie jest pleśniawka na pewno, a nawet chodź by była to FMC nie pomoże rozmawiałem z kolegą akwarystyką,( ok 40lat się zajmuje) i już nie jedną chorobę miał, ale miał tez akwa w którym 9 lat choroby nie miał, jak chciałem kupić FMC na pleśniawkę to mi stanowczo odradzał. I to nie tylko jego spostrzeżenia, bo sam się o tym przekonałem, FMC to jest lek na wszystko i na nic zarazem. Healthosan mi na pleśniawkę pomógł i przede wszystkim woda dużo robi w leczeniu ryb.
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Ja miałem coś podobnego podniosłem temperature do 28 i dałem soli niejodowanej i ryby zdrowieją.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

Witam
Przesyłam poniżej link, który odpowie na Twoje pytanie. Choroba która zaatakowala Twoje ryby to najprawdopodobniej posocznica.
Ja również przerabiałem takie choroby.

http://www.aquaparadise.fora.pl/choroby ... nie,8.html
Awatar użytkownika
szol
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Imię: Alek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 216L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: szol »

no tylko że u mnie ryby nie mają białej waty na ciele tylko białe twarde wypukłe kropki. Dam soli ale nie mam innej niż jodowana, jutro kupię. Trzymam 25Stopni nie chciałbym za dużo ze względu na krewetki, krewetę i inne dziady. podnosić do 27stopni wystarczy?
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

białe kropki to jest ospa rybia, u mnie najlepiej sprawdza się lek pod nazwą ZIELEŃ Zoolek - polecam. Innym rybom nie zaszkodzi, dozuj według zaleceń na opakowaniu. Ja po trzech diach od zastosowania myłem gąbkę z filtra
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Zobacz na zdjęcie nie jest to ospa ani posocznica. Ja miałem w ostatnich dniach coś podobnego u samicy endlerka. Miała około 5 takich białych krobek. Podniosłem tempreaturę do około 28-29 stopni i dałem soli 1 łyżeczka na 10l wody. W akwarium były krewetki amano i filtrująca. Kropki znikły po 2 dniach.

Sól jodowana sie nie nadaje.
Awatar użytkownika
Darek
Posty: 3831
Rejestracja: 29 mar 2010, 5:42
Imię: Darek
Lokalizacja: Okolice-Rzeszów
Akwarium: 200 Już zalane ,50
Płeć:

Post autor: Darek »

po części zgadzam się z Tobą - pyszczek i okolice środka ryby są pokryte białymi kulkami - ospa, reszta wygląda jak plesniawka. Ja zawsze do podmiany wody dawałem 1 łyżeczkę sli kuchennej na 10 l ale i tak przy zakupie nowych ryb po wpuszczeniu miałem podobny problem. Wyławialem zarażone rybki i robiłem im kąpiel w wodzie z solą ( proporcji już nie pamiętam ) najlepiej przynajmniej u mnie skutkował zoolek.

[ Dodano: 2010-05-09, 22:16 ]
..Szol - gdybyś kupowal lek zapytaj sie sprzedawcy czy krewetkom nie zaszkodzi( ZAPOMNIAŁEM o nich )
Awatar użytkownika
szol
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Imię: Alek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 216L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: szol »

Na razie dodałem soli do przetworów płaska łyżeczka na 10l(200l) i cmf w dawce profilaktycznej ale podmieniłem od tego czasu 20% wody i już nie dodawałem. Podniosłem temperaturę do 27stopni dzisiaj nastawiłem na dojście do 28 stopni. Jako tako gorzej nie jest ze zwinnikami i neonami poczekam i popatrzę zanim dodam coś nowego.
Natomiast choruje mi samiec pielęgniczki ramireza unikatowo piękny, duży, charakterny Siedzi na dnie bardzo szybko oddycha trwa to już parę dni ale jest gorzej. Nie ma żadnych objawów na ciele, jest dość nadmuchany i nie widziałem odkąd tak się zachowuje żeby pobierał pokarm. Strasznie mi będzie go szkoda. Jaką odosobnioną kurację na ślepo zastosować. krótkotrwałe kąpiele w cmf, ichtiosan, coś innego:(?
Mam jeszcze dwie samice wyglądają na wyjątkowo zdrowe. Żadnych ryb poza zwinnikami czerwonoustymi, neonami czerwonymi i tym ramirezkiem żadne objawy nie dotykają. Gdyby to byłą ospa rybia pomimo że na nią i tak nie wygląda to chyba choroba by się szybciej rozprzestrzeniała na inne ryby. Choruje połowa zwinników i 1/5 neonów. Chore ryby zachowują się raczej normalnie.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

6 maja napisaleś o chorobie dziś jest 14 maja, wiec coś powinieneś wiecej wiedziec na temat objawów. Nadmuchanie moze swiadczyć o posocznicy lub zapaleniu przewodu pokarmowego. Z pierwszej nie wyleczysz a z drugiej bardzo ciężko szczególnie ramireze. Wklej moze nowe fotki chorych ryb
Awatar użytkownika
szol
Posty: 27
Rejestracja: 03 lut 2010, 17:20
Imię: Alek
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 216L
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: szol »

No bo choroba się nie rozwija, ciężko też ustalić czy w stadzie 40-50(sam już nie wiem ile ich jest) neonów było chorych 7 czy 9 ryb i który ostatnio wyglądał lepiej a teraz gorzej. Jutro powklejam kilka zdjęć. Zwinnik ze zdjęcia wygląda chyba ciut lepiej, ale może nie lepiej tylko po prostu inaczej. Raczej liczyłem na wyraźne polepszenie lub pogorszenie się stanu ryb, tymczasem zmiany następują powoli i w niewielkim zakresie. Zacznę to dokładniej śledzić. Poza tym tak się złożyło że chorobę odkryłem na dzień przed kilkudniowym zaplanowanym wyjazdem długo-weekendowym i stąd rozwleczenie w czasie i brak precyzyjnych obserwacji w czasie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”