Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nicienie i pleśniawka

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Nicienie i pleśniawka

Post autor: boggi »

Witam . Mam problem a raczej mój szef ma problem . Z racji tego że dobrze ze sobą żyjemy , chętnie chciałbym mu pomóc .
Zbiornik ok 200l z obsady to jakieś dyskowce i mnóstwo neonków , które padają .
Mówił tak , że ma nicienie i pleśniawkę . Parametrów wody niestety nie podam , bo nigdy nie były mierzone . Szczerze mówiąc nie potrafię mu nic doradzić , bo nigdy czegoś takiego nie miałem .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Na nicienie to jest chyba jakiś preparat - dawno temu go stosowałem bo przyniosłem świństwo ze sklepu - pomogło. Jeżeli jednak nie będzie podmieniał wody to i na nic to się zda. Rybki i tak będą chorować, ale o tym to już wiesz.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

tak tak , wiem , gorzej chyba z pleśniawką , słyszałem , że można smarować roztworem z nadmanganianu potasu .
Awatar użytkownika
zulix
Posty: 18907
Rejestracja: 02 paź 2009, 12:05
Imię: JAro
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: ni ma
Płeć:
Wiek: 59

Post autor: zulix »

Pleśniawka idzie chyba właśnie wskutek infekcji spowodowanych złą jakością wody. A jak już jest to zalecają podwyższyć temperaturę, kąpiele w wodzie z solą, różne środki chemiczne (trypoflawina, nadmanganian itp.) ale nie miałem tej chory od kilkunastu lat więc może coś zapomniałem i nie piszę poprawnie.
Jestem na etapie "wypalony". Niestety nie rozwijam kalkulatora, nie udzielam porad, nie angażuję się (poza wyjątkami).
Markiz

Post autor: Markiz »

Proponuje na to stary i sprawdzony sposób-nadmanganian potasu :D
Fakt że ponoć teraz na receptę ale chyba nie powinno być z tym problemu :P
Rybcie kąpiemy w roztworze 5% 5-10minut a w bańce zapobiegawczo robimy nie jakiś roztwór % a wlewamy już gotowy płyn do jasnofioletowego zabarwienia - gwarantuje efekty :D

A jak nie to MFC 100% dawki razem z akryflawiną 100% dawki - jednocześnie jak by ktoś miał wątpliwości 8)
Awatar użytkownika
comatose
Posty: 3933
Rejestracja: 02 paź 2009, 15:14
Imię: ---
Lokalizacja: ---
Płeć:

Post autor: comatose »

Na alledrogo bez recepty dostaniesz :D <Usunięto nieaktywnego linka do aukcji - SDD>
Ostatnio zmieniony 08 gru 2015, 20:19 przez comatose, łącznie zmieniany 1 raz.
nie daj się zwieść pozorom http://www.youtube.com/watch?v=iTEi_PlFEWU/
Awatar użytkownika
boggi
Posty: 4230
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:09
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Dębica
Płeć:
Wiek: 52

Post autor: boggi »

Mi się wydaje , ze kupisz bez recepty , pakowany w szklanych fioleczkach w postaci tabletek
rogalik
Posty: 166
Rejestracja: 08 lis 2009, 20:39
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 720 Vieja
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: rogalik »

Na pleśniawkę polecam kąpiel w akryflawinie. Woda wprawdzie będzie żółta przez kilka dni, ale ten środek na prawdę pomaga.
ZOOIGUANA
Firma
Posty: 76
Rejestracja: 14 paź 2009, 8:19
Imię: zooiguana
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 45

Post autor: ZOOIGUANA »

Proponuje poprawić warunki w akwarium i nie wiem czy to będzie pleśniawka ponieważ u dyskowców ma na pewno wysoka temperaturę a pleśniawki się w takich rzadko zdarzają.
Ja myślę ze bardziej jakaś bakteria a co do nicieni capifos ale uwaga na delikatne ryby i bezkręgowce i glonojady i powtórzyć

Delikatna edycja, aby lepiej się czytało - zulix
Ostatnio zmieniony 21 lis 2009, 19:54 przez ZOOIGUANA, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariooT
Posty: 1037
Rejestracja: 16 paź 2009, 21:59
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L Amazonia
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: MariooT »

Miałem kiedyś nicienie u skalarów. Rybom z tyłka wystawały czerwone nitki później zaraziły sie neony i zbrojniki młode puchły i zdychały gehenna. Ryby leczyłem lavamisolem lekiem dla ptaków zgodnie z opisem na forum PKMD. Jednak nie skutkowało a powodem była twarda woda. Ponoć przy ph powyżej 7 ten lek nie działa

Może sie komuś przyda:
http://www.discusforum.pl/printview.php ... 530869358a
Skubi
Posty: 706
Rejestracja: 16 lis 2009, 13:38
Imię: Kuba
Lokalizacja: Łańcut / Rzeszów
Akwarium: 18, 25, 200
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: Skubi »

Słuchajcie, przez weekend któraś z lokatorek wyłączyła oświetlenie w akwa, przez co temp spadła do około 19'c

U jednej ryby zauważyłem jakby pleśniawkę.

W akwarium mam młody narybek gupików ( na żadnym nie widać choroby ) oraz krewetki babaulti

Włączyłem oświetlenie, temp wróciła do normy tzn. 22-23'C

Jak pomóc w zwalczaniu pleśniawki w tym 25l akwarium?

Czy zwyczajne podniesienie temperatury wystarczy?
Może trzeba już zastosować jakąś "chemię"?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”