Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Martwica płetw...

i czym ją leczyć ?

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
justfilied233
Posty: 4989
Rejestracja: 19 paź 2009, 14:39
Imię: Dominik
Lokalizacja: Sędziszów Młp.
Akwarium: 160l,126l,45l
Płeć:
Wiek: 31

Post autor: justfilied233 »

Ja słyszałem (nie sprawdzałem osobiście) że FMC nie jest jakimś bardzo dobrym lekiem, że trzeba mu pomagać swoimi specyfikami.
cmf lub mfc mozna leczyc ryby zyworodne one na to ida ale nie inne
rozwiń proszę, bo kompletnie nie rozumiem dlaczego tak twierdzisz
Tylko żywe zioło :D
Awatar użytkownika
mariusz
Posty: 678
Rejestracja: 18 mar 2010, 17:46
Imię: MARIUSZ
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 360,70
Płeć:

Post autor: mariusz »

Panowie czasem tak sie zdarza ze niektore gat. rybek jak to jan napisal ida na jeden lek a na podobny nie pojda! Moze zalezy to od stezenia lub proporcji,moze ktos madrzejszy by to wytlumaczyl ale tak jest co stwierdzilem to u siebie.Nie wiem jak u zyworodnych ale u bocji wspanialych przy ospie troche sie pobawilem i moge potwierdzic!
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Schodzimy z tematu !

karmelowycake, wybierze odpowiedni dla siebie sposób leczenia i miejmy nadzieję, że pomoże.

Temat zakończony !
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
karmelowycake
Posty: 28
Rejestracja: 29 lis 2010, 18:07
Imię: Karmel
Lokalizacja: Domaradz, Rzeszów
Akwarium: 115L, 25L, 10L
Płeć:

Martwica płetw

Post autor: karmelowycake »

Zrobię tak :
kupiłem sól niejodowaną no i będziem próbować z nią a jak to nie pomoże w środę bactopour z Rzeszowa przyjedzie.
jan
Posty: 41
Rejestracja: 24 lis 2010, 12:23
Imię: jan
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: jan »

pisalem ze cmf jest najdelikatniejszy z wszystkich srodkow (jak chcecie lejcie miedź przeciez jest "delikatniejszy" od formaliny) ale napewno na to nie ida labiryntowce w szczegolnosci przy plesniawce czy chorobach bakteryjnych. plesniawka przy labiryntowcach to mycopur plus ektopur a przy bakteryjnych baktopur i to direct a poniewaz coraz trudniej o te leki to moja propozycja byla trypaflawina.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Z tego co wiem to baktopur direct jest przeciw bakteryjny (głownie infekcje wewnętrzne) natomiast baktopur w płynie jest przeciw bakteryjny (głównie infekcje zewnętrzne) - a martwica płetw jest infekcją niewątpliwie zewnętrzną.
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
karmelowycake
Posty: 28
Rejestracja: 29 lis 2010, 18:07
Imię: Karmel
Lokalizacja: Domaradz, Rzeszów
Akwarium: 115L, 25L, 10L
Płeć:

Martwica płetw

Post autor: karmelowycake »

Bactopur nie było w zoologu :x Akurat siostra w nim była i kupiła CMF Tropicala i sprzedawca dał jej jakieś tabletki i dotąd nie wiem jak się nazywają nigdzie nie pisz nazwy a w paragonie też ich nie ma :/ Nie wiem, co się stało że ich nie ma :( Zalecił żeby je rozpuścił w akwa przeznaczonym do leczenia i zalecił żeby podwyższyć temperaturę o 2 stopnie Dałem CMF i rozpuściłem 1 tabletkę. Po pierwszym dniu chora część płetw się jakby wygięła w jedną stronę a zdrowe nie.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Baktopur jak wiele innych zostało wycofane więc ciężko będzie Ci coś kupić chyba, że "spod lady" ale na necie jest dostępny baktopur direct = jbl furanol to ten sam lek aczkolwiek baktopur 1 tabl/50L a furanol 1 tabl/20L. Zresztą cokolwiek Ci dano... byle rybki były zdrowe...
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
karmelowycake
Posty: 28
Rejestracja: 29 lis 2010, 18:07
Imię: Karmel
Lokalizacja: Domaradz, Rzeszów
Akwarium: 115L, 25L, 10L
Płeć:

Martwica płetw

Post autor: karmelowycake »

Na Allegro były dwa bactopur'y direct i ten w płynie ale zanim doszedł rybka mogła by umrzeć :( Jak na razie rybka miała w dwóch miejscach martwice na tej samej płetwie mniejsza plamka zniknęła a duża jeszcze jest.
rudolf
Posty: 482
Rejestracja: 01 paź 2009, 21:37
Imię: Bartosz
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:
Wiek: 44

Post autor: rudolf »

Moja drobna sugestia jest taka, aby troszkę przystopować z laniem leków i odkażalników, bo z tego co widzę, to już ich tam troszkę wrzuciłeś. Każdy proces leczenia zajmuje jakiś dłuższy czas, zatem w 2-3 dni płetwy się nie odbudują. Trzeba poczekać. Ważne jest czy choroba nie postępuje? Jeśli teraz nie jest gorzej niż na zdjęciach, które załączyłeś, to ośmielę się stwierdzić, że taki problem to nie problem. Jak przeczytałem pierwsze posty, to myślałem, że ta ryba już praktycznie płetw nie ma.

Ze środkami wszelkiej maści trzeba uważać, bo możesz spowodować skutek odwrotny od zamierzonego. Ja co prawda generalnie nie znam składu i zastosowania większości środków dostępnych na rynku, bo staram się postępować tak, aby ich nie używać, ale nadmiar niektórych z nich może pogłębić problem, tzn. doprowadzić do rozpuszczenia się płetw.

Zatem proponuję spokój. Ja rybę w stadium, które zaprezentowałeś leczyłbym solą, podniesioną temperaturą oraz ewentualnie jakimś odkażalnikiem typu akryflawina, MFC, itd. itp. Można przy tym spróbować metody bezpośredniej, czyli wyjąć rybkę i wacikiem namoczonym w środku przetrzeć chore miejsca, tylko trzeba uważać, aby nie nalać odkażalnika na skrzela, bo stężenie może zabić rybę.
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

rudolf, zgadzam się w 99% a dlatego tylko, że
Można przy tym spróbować metody bezpośredniej, czyli wyjąć rybkę i wacikiem namoczonym w środku przetrzeć chore miejsca, tylko trzeba uważać, aby nie nalać odkażalnika na skrzela, bo stężenie może zabić rybę.
jest to dość ryzykowne szczególnie dla mniej doświadczonych akwarystów, należy uważać podczas tego zabiegu na wiele czynników - aby nie ściągnąć warstwy ochronnej ze skóry, aby ryby nie poparzyć (woda ma 25-26 st. C nasze ręce 36,6 ) rybka musi leżeć na mokrej powierzchni (szmatka nie puszczająca włosków - może być gaza), należy wykonywać niezmiernie delikatnie. Więc lepiej zostać przy soli i mfc np. niż brać się za to. A z mieszaniem różnych leków to zawsze byłem przeciwnikiem chyba, że zostanie wszystko pod kontrolą lekarza.
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
karmelowycake
Posty: 28
Rejestracja: 29 lis 2010, 18:07
Imię: Karmel
Lokalizacja: Domaradz, Rzeszów
Akwarium: 115L, 25L, 10L
Płeć:

Martwica płetw...

Post autor: karmelowycake »

CMF zastosowałem i te tabletki co sprzedawca dal (chociaż wiem że niektórym nie wolno wierzyć)(ale siostra była w zoologu)Sól mam i raczej zastosuję choroba jest w takim stadium jak przedtem. Dziękuje za wszystkie cenne rady :mrgreen:
jan
Posty: 41
Rejestracja: 24 lis 2010, 12:23
Imię: jan
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:
Wiek: 50

Post autor: jan »

Tomasz pisze: tego co wiem to baktopur direct jest przeciw bakteryjny (głownie infekcje wewnętrzne) natomiast baktopur w płynie jest przeciw bakteryjny (głównie infekcje zewnętrzne) - a martwica płetw jest infekcją niewątpliwie zewnętrzną.
Tomasz z tego co wiem to batopur jest tym samym co bactopur direct z tym ze steżenie baktopura direct jest mocniejsze. baktopur używa sie jesli choroba nie jest zbyt zaawansowana jesli juz choroba jest mocno zaawansowana używa sie bactopur direct a najlepszym sposobem jest zrobienie kąpieli nie pamietam dobrze ale chyba 1 tab na 50l na 45min w mocno napowietrzanym zbiorniku.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

- BAKTOPUR (sera) 100ml; zwalcza infekcje bakteryjne głównie zewnętrzne (gnicie pyszczka, martwica płetw). W skład wchodzi:
-akryflawina 209,7 mg
-błękit metylenowy 4,95 mg
-glikol fenylu 0,6 gr
-woda destylowana do uzupełnienia
Przykład stosowania: 1ml/20L.

- BAKTOPUR DIRECT (sera) – zwalcza infekcje bakteryjne głównie wewnętrzne. W skład jednej tabletki wchodzi 27,6mg nifurpirinolu. Przykład stosowania: 1 tabletka / 50L.
dokładny opis można znaleźć tutaj: skład leków
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”