Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Choroba ? Jaka

Co dolega naszym podopiecznym. Dlaczego się źle czują bądź zdechły.

Moderator: Administracja

grymax
Posty: 26
Rejestracja: 10 lis 2010, 19:57
Imię: anka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Choroba ? Jaka

Post autor: grymax »

Witam mam pewien problem mam akwarium 144 litry, fakt niedawno przez 2 tyg miałam problem z oświetleniem, wcześniej na samym początku była ospa. A teraz nie mam pojęcia co się dzieje. Najpierw głupik zaczął tańczyć breakdance więc trzeba było go.... między czasie zaczeły pomału zdychać glonojady najpierw najmniejsze a póżniej już bez znaczenia raz na tydzień, póżniej już kilka w ciągu tygodnia i tak z 10 zostało mi z 2... samiec platki jest jakiś dziwny oraz ostanio neony zaczeły tak dziwnie pływać jakby je ciągneło do góry jedna została zutylizowana a reszta dzisiaj pływa normalnie. Wczoraj następny głupik miał ten sam problem co wcześniejszy.Jedna z Bocji ma taki jaśniejszy kolor. A największy glonojad zmienił kolor z szarego na czarny.
Więc co to może być? Proszę o pomoc...
Awatar użytkownika
Pyszczak
Posty: 1407
Rejestracja: 15 lut 2010, 7:47
Imię: Dominik
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30l ; 40l
Płeć:
Wiek: 27
Kontakt:

Post autor: Pyszczak »

podaj parametry wody...bo to nie jedna ryba "szaleje" tylko większość obsady, więc najprawdopodobniej coś z nimi nie tak... :>
grymax pisze:Więc co to może być?
nie da sie tak jadno znacznie powiedziec co to moze byc, bo "głupiki zaczeło tańczyć breakdanc",glonojady zaczeły zdychac,samiec platki jest jakis dziwny,neonki zaczęło jakos dziwnie pływać,bocja wraz z glonojadem zmienia kolor...wiec musi byc to "masowy atak choroby" czyli najprawdopodobniej cos z woda nie tak jak trzeba... :>
grymax
Posty: 26
Rejestracja: 10 lis 2010, 19:57
Imię: anka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: grymax »

właśnie do wody dodawałam witaminy żeby było ok...
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=5708 jak znajdziesz czas to przeczytaj i postaraj się odpowiedzieć na pytania - wtedy postaramy się pomóc
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
grymax
Posty: 26
Rejestracja: 10 lis 2010, 19:57
Imię: anka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: grymax »

mam jeszcze jedno pytanie pewnie dla was trochę głupie no ale kto pyta nie błądzi a ja jestem poczatkująca czym najlepiej sprawdzić parametry wody ?

144 litry
-ile czasu istnieje akwarium 2 miesiące
-obsada : 2 platki, 4 danio, neony 10, 2 glonojady, pawiki młode i 3 dorosłe, 3 bocje wspaniałe i 9 rybek ale nie pamiętam ich nazwy
-roślinność nie znam nazw a dostałam je od osoby z forum która likwidowała awarium
- nawożenie kupiłam na allegro link :) http://allegro.pl/nawoz-dla-roslin-akwa ... 54041.html
-ogrzewanie/ temperatura w zbiorniku 26 stopni
-pokarm( jak często podawany, jak szybko ryby go zjadają) 2 razy dziennie rano i wieczorem
-podmiany 20 % tydzień temu
- filtracja filtr chodzi od 8 do 10
-parametry wody: PH, KH, GH, NO2, NO3,NH4/NH3 nie mam pojecia
- wprowadzone ostatnio zmiany nowy korzeń
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Aniu możesz zakupić testy w sklepie zoologicznym lub podejść/podjechać np. do Iguany na Okulickiego zabrać ze sobą trochę wody i oni ją zbadają... Najpierw opisz nam jakie masz rybki, czym są karmione, ile sztuk jakiego gatunku, czy coś dopuszczałaś ostatnio, w jakiej ilości i jak często robisz podmianki, jaki masz sprzęt(filtr), jak często karmisz.
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
truteen
Posty: 315
Rejestracja: 16 lis 2009, 23:32
Imię: Marcin
Lokalizacja: Już Zaczernie
Akwarium: 112 reaktywacja
Płeć:
Wiek: 42

Post autor: truteen »

Ja bym się czepił podmian - filtru... piszesz że 20% tydzień temu wymieniłaś a wcześniej co ile podmianki były???
jak duży filtr - typ???
jakieś glonki masz typu innego niż zielenice???
jak pachnie woda nad akwa cuchnie czy pachnie delikatnie "zdrowym bagienkiem"???....

Ja obstawiam na kumulację związków przemiany materii - stara woda (mało podmian + mało roślin) albo słaby filtr [Ma Pracować Całą Dobę o zgrozo] + nieustabilizowane akwa

PS Jak nie wiesz co zrobić zrób podmianę nie zaszkodzi....
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

grymax pisze:filtracja filtr chodzi od 8 do 10
Aniu, jeżeli filtr tyle czasu nie chodzi- nie masz w nim bakterii, które pozwolą rozłożyć szkodliwe związki powstające w akwarium ( produkty przemiany materii). Owszem, można go wyłączyć na np. godzinę, ale nie więcej. Jak czyścisz wkład- tylko w wodzie z akwarium- aby nie zabić biologii w nim.
Testy- koniecznie kup ( najważniejsze myślę w Twoim przypadku to na NO2 i NO3- ich zbyt wysoki poziom może być przyczyną Twoich problemów) a i przydałyby się na twardość i Ph- lub tak, jak Tomasz, radzi- zanieś wodę do zbadania ( będzie jednorazowo taniej, ale na przyszłość może to być uciążliwe)

Pozdrawiam
grymax
Posty: 26
Rejestracja: 10 lis 2010, 19:57
Imię: anka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: grymax »

Dzięki :) a i zapomnialam ryby ocierają się o dno i neony miały wytrzeszcz oczu a jak czytalam na necie to taj jak mówicie może to być proglem z wodą i pewnie tak jest. Ryby karmie rano i wieczorem tropicalem i zjadają go w ciągu kilku minut. Ogólnie są bardzo ruchliwe tylko ta jedna platka ospała. Filtr mam na akwarium do 160l. Glony teraz zaczeły się pokazywać ale to w małej ilości, jak wcześniej wspomniałam zostały mi tylko 2 glonojady... woda była zmieniana co tydzień a raczej podmianka. woda ma normlany zapach :)

Obsada : 2 platki, 4 danio, 10 neony, 2 glonojady, pawiki młode i 3 dorosłe, 3 bocje wspaniałe i 9 rybek ale nie pamiętam ich nazwy.

No a ciągle nurtuje mnie to dlaczego glonojad zmienił kolor?
Łoren
Posty: 2110
Rejestracja: 16 lis 2009, 14:24
Imię: Robert
Lokalizacja: Rzeszów -Krasne
Akwarium: 50L 500l start
Płeć:
Wiek: 54
Kontakt:

Post autor: Łoren »

Jeśli u ryb nie ma żadnych innych objawów zewnętrznych to zrobiłbym tak
-Podmiana 50%wody
-filtr na maxa 24h dobrze by było wiedziec jaki masz poziom azotanów...profilaktycznie do filtra można dać zeolit pomoże usunąć nadmiary azotanów bo chyba tu jest pies pogrzebany
-napowietrzanie
-zero karmienia ryb przez dwie doby(może są przekarmione)
Jak często był czyszczony filtr?Bo jeśli zbyt często i jeszcze pod kranówką to może nie ma w nim bakterii
czy masz jakieś rośliny jeśli tak to jakie i ile?
I jeszcze jedno jakie masz podłoże? bo może coś się uwalnia z podłoża???
Łoren akwarystyka to choroba postępująca:)
Awatar użytkownika
Tomasz
Posty: 760
Rejestracja: 05 sty 2010, 21:16
Imię: Tomasz
Lokalizacja: rzeszów
Płeć:

Post autor: Tomasz »

Możesz dodatkowo po podmiance użyć np. esklarin do wody na złagodzenie stresu a resztę wyczerpali koledzy/koleżanki...
Nigdy nie kłóć się z idiotą - najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Łoren pisze:filtr na maxa 24h
I tak zostawić już na stałe :)
grymax
Posty: 26
Rejestracja: 10 lis 2010, 19:57
Imię: anka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: grymax »

dziś wyłowiłam glonojada bo zdechł :/ więc został ten jedne najstarszy co zmienił kolor na czarny. Teraz tak myślę że na początku miałam kulki do roślin i może one coś wytworzyły do wody? a podłoże jest ok kilkanaście razy wyparzane kupione w sklepie typowe do akwarium. I ryby na bank nie są przekarmione bo akurat pilnuje żeby im za dużo nie nasypać... :)

Zrobię tak jak napisaliśćie wymienie wodę sprawdze co i jak z nią oraz filtr 24 będzie chodzić zobaczymy co dalej :)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Aniu, mi w zoologicznym sprzedali do ogólnego żwirek dla pyszczaków, który zatwardza wodę. Też był typowy do akwariów. Dlatego nie sugeruj się tym, co mówi sprzedawca. Jaki to konkretnie żwirek?
Kilki- nie sądzę, aby były powodem zgonów. Prędzej- jakby wydostały się nad żwirek- mogłyby być powodem wysypu glonów.
Jeszcze jedna rada: kup w akwarystycznym szczepy bakterii na start- pomoże to szybciej odbudować biologię w akwarium.

[ Dodano: 2011-01-13, 18:06 ]
Jakiej wody używasz do podmian i jak ją przygotowujesz?
grymax
Posty: 26
Rejestracja: 10 lis 2010, 19:57
Imię: anka
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:

Post autor: grymax »

wody no z kranu... nie mam możliwości na lepszą i czekam z kilka dni żeby się ustała w pokojowej temperaturce.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby i zgony w akwarium ”