Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Tona soli od podszewki-czyli blog z nowego projektu

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Tona soli od podszewki-czyli blog z nowego projektu

Post autor: gieniorek »

Witam.
Z uwagi na prężny rozwój akwarystyki morskiej w naszym regionie oraz na łamach forum (nowy dział) powziąłem decyzję o założeniu wątku w formie fotobloga, który dokumentować będzie powstanie nowego zbiornika, krok po kroku. Póki co nie zdecydowałem się na umieszczenie wątku w dziale zbiorniki, ponieważ zbiornika jeszcze nie ma i raczej długo nie będzie :> . Projekt obliczyłem na parę miesięcy, w założeniu 4 kwartał tego roku, po uruchomieniu zbiornika część wątku przeniesiona zostanie do wspomnianego wyżej działu. Może część informacji oraz pomysłów zostanie w przyszłości wykorzystana przez kogoś przy zakładaniu nowego zbiornika. Dodatkowo liczę również na Wasz udział w tym projekcie, którego określone ramy i założenia z czasem najprawdopodobniej podlegać będą pewnym modyfikacjom. By nie przynudzać na dzień dzisiejszy zamysł jest taki:
Główny zbiornik o wymiarach 150 x 100 x 55 cm wysokości – zwykła szyba 15mm, z dwoma wzmocnieniami poprzecznymi – co daje 825 brutto, netto trochę mniej. Komin wewnętrzny (niestety) z uwagi na specyfikę, akwarium z 3 i pół strony odsłonięte. Chyba, że ma ktoś z Was pomysł jak zrobić komin zewn. w takiej konfiguracji ;). Póki co komin ma być w rogu ze spływem 1 1/4 cala, powrót ¾ cala, bez rewizji, całość montowana na budmechu. Dodatkowo komin dzielony na dwie części z której jedna pełnić ma funkcję waveboxa. Kusi mnie poprowadzenie dodatkowych dolotów wody po dnie baniaka (jak u Urquela) ale wiązać się to musi z wierceniem dna w samym zbiorniku i montowanie zaworów zwrotnych, a nie wiem czy nerwowo bym to wytrzymał . Za podstawę dla samego zbiornika posłuży stelaż na profilu zamkniętym 40x40mmx3mm (w trakcie realizacji), co do sumpa to albo wykorzystam dotychczasowy sump, z dolotami pod kolejne zbiorniki które chce wykorzystać na dodatkowy sprzęt i szczepkarium, lub na dole wyląduje dotychczasowy zbiornik główny czyli 300 litrów. Co do sprzętu to mam zamiar oświetlenie oprzeć na lampie LED diy (ok. 180W) + 2 szt t5/t8 aktyniki – lampa pełnym automatycznym sterowaniem ściemnianiem i mieszaniem barw. Za filtrację odpowiadać będzie jakaś własna produkcja, najprawdopodobniej na rurze 200 z dyszą Becketta, na pompie 4500l/h Becketta, chyba, że uda mi się skołować jakąś sensowną pompę igiełkową o zadowalających parametrach. Dodatkowo dwa filtry fluidyzacyjne na absorbery i pewnie jakiś reaktor wapienny – co do tego na dzień dzisiejszy nie mam kompletnie pojęcia jak dozować CA przy takim litrażu i nic innego sensownego nie przychodzi mi do głowy. Jako pompę obiegową planuję zastosować nowe NJ 4500 lub 6000l/h. Cyrkulacja to dotychczasowe jvp+ pewnie jakąś jeszcze dokupię no i wavebox diy...

Tak więc na dzień dzisiejszy takie są plany, a jak wyjdzie to się zobaczy 

CDN…
ToryBcia
Posty: 2465
Rejestracja: 12 paź 2009, 17:19
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 375 L
Płeć:
Wiek: 38

Post autor: ToryBcia »

Ja osobiście będę bardzo wdzięczny za takiego bloga. Sam opis plany wywołał u mnie duże zainteresowanie i zazdrość :P
gieniorek pisze:150 x 100 x 55 cm
To już prawie basen z słoną wodą
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

basen to może nie ale mała wanienka i owszem ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”