Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

ile kosztuje założenie 720l

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

rozdymka
Posty: 47
Rejestracja: 09 sie 2011, 10:13
Imię: jędrek
Lokalizacja: ujście
Akwarium: 100l dla suma
Płeć:
Wiek: 24

ile kosztuje założenie 720l

Post autor: rozdymka »

witam chciałbym założyć morskie 720l ile kosztuje sprzęt i akwarium z szafką a sprzęt taki jaki polecacie na wszystko mogę wydać około 6000zł
Ostatnio zmieniony 11 sie 2011, 15:15 przez rozdymka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Witaj. Tak na szybko to sporo Cię to szarpnie....
No to teraz może po kolei:
Szkło: Tu mam pytanie czy chcesz mieć w obiegu te 700 litrów czy samo akwarium ma mieć tyle?
Jeśli samo akwarium ma mieć 700 to podejrzewam że poniżej 1500 zł nie zejdziesz, Dolicz sobie jeszcze koszt sumpa (około 500zł)
Szafka: tu w zależności czy zrobisz sam czy kupisz. Przy tym litrażu to szafka z płyty odpada bo tony to nie ma prawa utrzymać. Zostaje Ci wyspawać szkielet z metalu i to obić mdf - ami. Koszt podejrzewam że około tysiąca, aczkolwiek tutaj cen nie jestem pewny.


To teraz przejdźmy do sprzętu.
Cyrkulacja: Tutaj potrzebujesz pompek o przepływie przynajmniej 10000 tys. litrów na godzinę. Tak an szybko znaleziona koralia 7 to koszt ponad 600 zł, a potrzebował będziesz przynajmniej 3 sztuk.
Pompra obiegowa: tutaj to już wydatek ponad 1000 złotych. Przykładowo Royal Exclusive Red Dragon Mini 3500. Musisz zwrócić uwagę na wysokość podnoszenia wody.
Oświetlenie: w zależności czym chcesz świecić. Przydkładowo lampa 3x 250 W HQI to koszt ponad 4000 tysięcy złotych (Aqua Medic Aquastarlight Future 3x250 W). Osobiście doradzam zamówienie jakiejś lampy Ledowej DIY.
Odpieniacz: Royal Exclusive Bubble King Mini 200 np taki odpieniaczyk przeznaczony do akwarów do 1000 litrów prawie 4000 tysiące. Tak jak w przypadku lampy doradzam formę DIY


Jak narazie mamy już wydatek około 13 tysięcy
Jeszcze pamiętać trzeba o hydraulice, elektryce, filtrze RO
Do tego trzeba doliczyć kilkadziesiąt kilogramów soli (kilogram soli na 30 litrów wody). Cena to około 10zł za kilogram. Żywą skałę przynajmniej 70 kilogramów w sklepie po 35 złotych za kilogram.

I wyszło mam sporo kasiorki,
Oczywiście są to koszta orientacyjne, które mogą się zmienić w zależności od tego co będziesz chciał kupić i co trzymać w zbiorniku. Pamiętaj tylko, że utrzymanie takiego akwarium też troszkę kosztuje.
Pozdrawiam
rozdymka
Posty: 47
Rejestracja: 09 sie 2011, 10:13
Imię: jędrek
Lokalizacja: ujście
Akwarium: 100l dla suma
Płeć:
Wiek: 24

Post autor: rozdymka »

13 000 :srzelanko: :srzelanko: to lepiej jeszcze troche kasy pozbieram a samo akwarium ma mieć 720l a jeśli będzie to miało wpływ na koszty to sam zrobię szafkę
Ostatnio zmieniony 09 sie 2011, 14:38 przez rozdymka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

w 6 tys to może zmieścisz się z samym sprzętem, choć może być ciężko - raczej większość DIY. Można trochę przyoszczędzić na np. obiegu zamiast red dragona można założyć new jeta 4500 lub 6000 - cena dużo niższa a parametry bardzo przyzwoite. Cyrkulacje też możnaby troche odchudzić finansowo kosztem powiedzmy vortecha mp40 + jakieś jvp- ewentualnie same jvp. Światło tak jak pisał Krzychu można oprzeć na jakiejś samoróbce LED. Odpieniaczy też znajdziesz sporo domowej produkcji choćby z nano-reefa : wytwory Sebastka, Darka B30, lub coś z mojej stajni :coraltool ;).
Tak jak pisał Krzychu kwota obejmuje jedynie sprzęt bez, skały i życia.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

rozdymka pisze:13 000 :srzelanko: :srzelanko: to lepiej jeszcze troche kasy pozbieram a samo akwarium ma mieć 720l a jeśli będzie to miało wpływ na koszty to sam zrobi szafkę
Szafka przy tej inwestycji to pestka, najlepiej zrobic na stelażu metolowym obłozonym płytami,.
BTW. Jakie mają być wymiary baniaka i czy 720litrów to główny zbiornik czy cały obieg
rozdymka
Posty: 47
Rejestracja: 09 sie 2011, 10:13
Imię: jędrek
Lokalizacja: ujście
Akwarium: 100l dla suma
Płeć:
Wiek: 24

Post autor: rozdymka »

no to akwarium może powstanie jeszcze w tym roku jak rodzice zafundują mi akwarium i skałkę to akwarium mam jak w banku :mrgreen: :rybka3: a 720l to główny zbiornik
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

no to trzeba przyznać, że kochanych rodziców masz ... ;)
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

tak na marginesie, przy takiej kubaturze raczej bez twardych korali się nie obejdzie, a więc dodatkowo należałoby się zastanowić nad zamontowaniem filtra na absorbery/węgiel oraz obrać metodę suplementacji ca/mg, bądź za posrednictwem pomp dozujacych ballinga, bądź przy pomocy reaktora wapiennego. Ja skłaniam się ku 2 rozwiązaniu, ale to już spory wydatek.
Awatar użytkownika
rafiku
Posty: 424
Rejestracja: 24 cze 2011, 12:14
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: rafiku »

Ktoś kasuje posty ? ehm...

Nie kasuje- oczyszcza z OT - administracja choć teraz akurat nie ja
Ostatnio zmieniony 10 sie 2011, 14:06 przez rafiku, łącznie zmieniany 1 raz.
30L - flora żłobek :nowa nadzieja:
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Gienek co Ty pleciesz - w takim akwarium to mysle, że na początek tylko miękkie - no chyba, że kolega zdaje sobie sprawę z kosztów prowadzenia baniaka z SPSami w takim litrażu.

Ja proponuje na początek albo mniejsze akwarium (ok 360 litrów) i nauczyć się podstaw a potem dopiero twarde a na końcu baniak 720 litrów i większy
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
rozdymka
Posty: 47
Rejestracja: 09 sie 2011, 10:13
Imię: jędrek
Lokalizacja: ujście
Akwarium: 100l dla suma
Płeć:
Wiek: 24

Post autor: rozdymka »

cherry_ukasz, ja wiem że to duże akwa ale wiem jakie to koszty więc takie zrobię a miałem kiedyś 200l morskie ale się stłukło więc zakończyłem przygodę z akwarystyką na kilka lat a korali nie będę miał tylko ukwiały więc nie będę musiał mieć mocnego światła
Ostatnio zmieniony 10 sie 2011, 17:31 przez rozdymka, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

rozdymka pisze:cherry_ukasz, ja wiem że to duże akwa ale wiem jakie to koszty więc takie zrobię
Tak z ciekawości zapytam - ile wg Ciebie miesięcznie będzie Cię kosztowało utrzymanie akwarium 720 litrów z SPSami? Licząc:
:arrow: Woda
:arrow: Sól
:arrow: Prąd
:arrow: Balling (ewentualnie reaktor)
:arrow: Jedzenie dla korali
:arrow: Odżywki dla korali
:arrow: Jedzenie dla ryb
:arrow: Wymiana świetlówek (te koszta rozłóż w czasie bo wymiana 2x do roku dla świetlówek T5)

Ciekaw jestem jakie koszta wyjdą przy Twoim liczeniu :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
rozdymka
Posty: 47
Rejestracja: 09 sie 2011, 10:13
Imię: jędrek
Lokalizacja: ujście
Akwarium: 100l dla suma
Płeć:
Wiek: 24

Post autor: rozdymka »

do 300zł na miesiąc to moje możliwości a ponoć im większe akwarium tym łatwiej je utrzymać ;) myślę że tyle wystarczy :)

[ Dodano: 2011-08-10, 19:05 ]
:arrow: Jedzenie dla korali
a ponoć korale same wytwarzają pożywienie :mrgreen:
Awatar użytkownika
rafiku
Posty: 424
Rejestracja: 24 cze 2011, 12:14
Imię: Rafał
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 30L
Płeć:
Wiek: 32

Post autor: rafiku »

cherry_ukasz, Myślę ze rozdymka wie lepiej, tylko nie wiem dlaczego zadał to pytanie na forum :)
30L - flora żłobek :nowa nadzieja:
Awatar użytkownika
urquel
Posty: 293
Rejestracja: 05 mar 2010, 17:27
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 39

Post autor: urquel »

Najpierw piszesz że :
rozdymka pisze:korali nie będę miał tylko ukwiały więc nie będę musiał mieć mocnego światła
a zaraz potem :
rozdymka pisze:do 300zł na miesiąc to moje możliwości a ponoć im większe akwarium tym łatwiej je utrzymać ;) myślę że tyle wystarczy :)

[ Dodano: 2011-08-10, 19:05 ]
Cytat:
:arrow: Jedzenie dla korali
a ponoć korale same wytwarzają pożywienie :mrgreen:

Więc tak. Ukwiału musisz dokarmiać, a koralowce owszem pobierają substancje odżywcze z glonów które mają w sobie. Ale i tak raz na jakiś czas pasuje je pokarmić. Z całym szacunkiem to wydaje mi się że twoja wiedza jest dosyć nikła w tej dziedzinie....
póki co to 30 literków solanki i kilo skałki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”