Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

krok po kroku

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

akwarium 128l 80x35x40cm jest
grzałka 25w ,oświetlenie 150w metalohalogen ,filtr aqua shut 750,
teraz kolej na falownik podpowiedziano mi ze takie
http://erybka.pl/product-pol-581-Hydor- ... -1600.html
http://erybka.pl/product-pol-1771-Hydor ... 1-12V.html
myslałem o takim odpieniaczu ale który będzie najlepszy do tego zbiornika
http://erybka.pl/product-pol-1753-Hydor ... 50-65.html
http://erybka.pl/product-pol-1752-Hydor ... 35-35.html
ten cenowo najbardziej mi pasuje
http://erybka.pl/product-pol-1752-Hydor ... 35-35.html
nie mam pomysłu na filtracje podpowiedzcie jaą i jak zrobic ,
jaką sól kupic na pierwsze zalanie i co jeszcze na początek jest mi niezbędne,wiem ze licze na gotowca ale jak czytałem to mętlik mi sie zrobił i niewiem co do czego przykleic za dużo wiadomości naraz ten panel lub samp jest niezbędny :?:
chciałbym zrobic zakupy tylko niewiem co zamówic żeby wszystko grało miałem robic pokrywę ale odradzili mi i kazali wykorzystac tą lampe metalohalogenową co mam a mam 3szt. czekam na podpowiedzi i ewentualne inne propozycje .
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

ja bym wrzucił grzałkę min 75W.
Co ja mam miec w 25l solanke to bedzie 50W
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

alkarn pisze:ja bym wrzucił grzałkę min 75W.
Co ja mam miec w 25l solanke to bedzie 50W
taką mam to narazie trzeba wykorzystac itak nie będzie potrzebna bo u córy w pokoiku stoi 40l bez grzałki i temp utrzymuje się między 24-26 stopni. a jak niespisze sie to grzałka najmniejszy wydatek moim zdaniem,ale dzięki za odpisanie i zainteresowanie
Awatar użytkownika
alkarn
Posty: 1591
Rejestracja: 11 paź 2009, 19:24
Imię: Dawid
Lokalizacja: Czudec
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: alkarn »

zgadza sie grzałke juz kupi za 30zł
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

Najtrudniejszy pierwszy krok, zanim innych zrobisz sto.
dobre hasło własnie ten pierwszy krok staram się postawic i liczę na waszą pomoc
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

po 1 w sprawie odpieniacza pw..
po 2 jaki trzonek masz w tych hqi - jeśli wykorzystywałeś dotychczas w słodkim żarnik idzie na wstępie do wymiany, ważne by miał temp barwową powyżej 10 k ale im więcej tym lepiej (tj. bardziej niebiesko) a przy Twoim litrażu można się pokusić o żarnik blv 20k - ładne i przyjemne niebieskie światełko, gdzie barwa idzie kosztem mocy, ale tak jak pisałem w tym litrażu nie potrzeba aż tyle światła. Sam kiedyś stosowałem ten żarnik i sobie chwaliłem.
po 3 sprawa filtracji - mimo wszystko polecam panel, może być taki jak u Artura, gdzieś musisz upchać sprzęt a przy takiej kubaturze baniaka zagracanie zbiornika mija się z celem. Odnośnie panela jest też inna możliwość : niech szklarz do istniejącego baniaka doklei Ci koronkę (przód i boki), a w tylnej częsci doklei balkonik na całej długości, dzięki temu uzyskasz panel , panel można podzielić na parę komór ważne by sprzęt potem się zmieścił, lub dzielisz tylko na dwie częsci, w pierwszej masz odpieniacz i dzięki przegrodzie stały poziom wody w odpieniaczu. Poziom wody vaha się jedynie w komorze z pompa powrotu - przy tej kubaturze może być jakiś new jet. BTW(na nast. tydzien będę przerabiał w taki właśnie sposób zbiornik dla żółwi więc będzie można podpatrzeć).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja również twierdzę, że akwarium tej wielkości nie obędzie się bez panelu lub sumpa, przy czym na pewno nieco taniej wyjdzie skleić panel wewnętrzny (np. z plexi) niż doklejać koronkę i panel zewnętrzny,
jeżeli kasa i miejsce nie są priorytetowe to proponuję zewnętrzny - wtedy przynajmniej całe 112 litrów poświęcone będzie na życie
co do falownika może też być taki:
http://www.allegromat.pl/aukcja85290
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

jeśli zdecydujesz się na panel wewn ( taki większy komin) mogę Ci coś wyciąć z plexi ;)
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

koledzy zdecydowałem sie na tylni panel byłem u szklarza i zrobi mi zamiast korony to obniży tylną ścianę akwarium i doklei pudełko o 20cm z szerokości jak myślicie dobry pomysł koszt około100zł ,prosze o szybką odpowiedz bo chce zawieś akwarium do przeróbki . a jeszcze czym okleic lub zamalowac tylną ścianę akwarium , przed przeróbką czy po .
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

chomikbil pisze:i zrobi mi zamiast korony to obniży tylną ścianę akwarium i doklei pudełko o 20cm z szerokości jak myślicie dobry pomysł
nie rozumiem :(

tylna/boczna szyba może być niższa od pozostałych ale również na niej będzie musiała być doklejona "korona" z wyjątkiem miejsca mocowania zewnętrznego komina, no chyba, że komin/przelew będzie na całą długość/szerokość akwarium

co do tła, to ja u siebie planuję czarny bristol na tył akwarium, w kominie czarne spienione pcv, będzie widać tylko miejsca przyklejenia zewnętrznego komina ale i one znikną pokryte algami
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

Artur___ pisze:tylna/boczna szyba może być niższa od pozostałych ale również na niej będzie musiała być doklejona "korona" z
własnie tak tylko na tylniej będzie korona bo nieda sie wyciąc w sklejonym zbiorniku tylko kawałka tylnej scianki tak mi powiedzieli,
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

chomikbil pisze:nieda sie wyciąc w sklejonym zbiorniku tylko kawałka tylnej scianki tak mi powiedzieli,
Da sie wywiercic otwory i nimi splyw do komina zewnetrznego. bawiam sie tylko, ze musial by by wiecej niz 1 taki otwor.
Obrazek
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

może się da ale tak napisałem jak mi szklarz powiedział a sam tego nie wywiercę

Poprawiony błąd ortograficzny - Dżoena
Ostatnio zmieniony 09 wrz 2011, 11:28 przez chomikbil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Nikt ci nie kaze :) tylko szklarz troche w bambuko leci. Jakby chcial to by wycial cala tylna szybe i wstawil spowrotem z wycieciami i przyklejonym kominem i by bylo i elegancko i porzadnie, tyle ze za duzo roboty przy tym =0
Obrazek
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

własnie tak za dużo grzebania a jak tu wycenic tacy unas fachowcy :lol:

[ Dodano: 2011-09-09, 14:09 ]
:ściana: nadal niewiem czy w środku panel czy na zewnątrz czy gotowy odpieniacz w stylu komina ,dam narazie siana przez niedziele pomysle i poczytam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”