Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Kilka pytań odnośnie założenie akwarium morskiego w 112l

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Kilka pytań odnośnie założenie akwarium morskiego w 112l

Post autor: Damian23111 »

Witam.

Po ostatniej wizycie u Artura coraz bardziej nakręcam się na akwarium morskie. I mam kilka pytań odnośnie sprzętu. Mam pustą 30l i 112l i ale bardziej skłaniam się w stronę 112l.
Akwarium ma wymiar 80x 35(szer.) x40. Zrobienie panelu od tyłu w akwarium mija się z celem bo zostanie tylko 25cm na akwarium czyli zero głębi. Pomyślałem sobie właśnie, że można by było zrobić panel z boku akwarium np. przegrodzić jakieś 20cm na panel i to dało by akwarium 60x35x40 czyli jakieś 84l.

Pierwsze pytanie czy to ma sens czy jest nie wykonalne? Jeśli tak czy można to wykonać samemu czy lepiej oddać komuś kto doklei szybę a jeśli tak to jaki byłby koszt?

Teraz sprawa oświetlenia mam aktualnie statecznik elektroniczny 2x18w t8 i jeden magnetyczny 1x18w t8 czyli łącznie 54w co daje nam 0,64w na 1L do tego nie było by problemu z nie doświetlonymi bokami.

Czy to wystarczy? Jakie potrzeba świetlówki ile by to kosztowało? Czy lepiej zrobić akwarium z pokrywą czy bez?

Teraz filtracja mam filtr aquel fan 2 plus czy takie filtry w ogóle się wykorzystuje w morskim akwarium czy nic po nim? Mam również fluval 404 kubełek który cieknie ale myślę, że jest do zrobienia. Czy mogę wykorzystać któryś z nich czy będzie potrzeba zakupu czegoś innego?

Jaką zrobić cyrkulacje bo w tym temacie nic nie wiem. Jaki byłby koszt?

Ile potrzebuje skały i piasku do takiego zbiornika jaki byłby tego koszt?

Ogólnie na razie rozpoznanie tematu chce zrobić to jak najmniejszymi kosztami czyli nie kupować np. szkła a wykorzystać to co aktualnie mam.

Przeczytałem dokładnie tutorial gieniorka ale potrzebuje dokładnych informacji co mogę wykorzystać z tego co mam co trzeba dokupić o ogólnie jaki jest koszt założenia takiego baniaka oraz jego utrzymanie ( mówię tutaj o soli i innych czynnikach)

W sumie to już chyba wszystko o co chciałem zapytać i niczego nie pominąłem.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Tu masz odpowiedź m.in. na temat panelu z boku i oświetlenia.

http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=5622&start=0
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

cherry_ukasz, dzięki ten temat na pewno dużo mi pomoże. Przeglądałem baniaki ale jakoś tylko te 40-60l i na te większe nie zwracałem uwagi.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Pierwsze pytanie czy to ma sens czy jest nie wykonalne? Jeśli tak czy można to wykonać samemu czy lepiej oddać komuś kto doklei szybę a jeśli tak to jaki byłby koszt?
panel może skleić samemu z pleksy - koszt pleksy to jakieś 40zł + 20 zł silikon
Damian23111 pisze:Czy mogę wykorzystać któryś z nich czy będzie potrzeba zakupu czegoś innego?
nie ma sensu na siłę pchać akurat tego co się ma w domu - z tych filtrów możesz zrezygnować
Damian23111 pisze:Czy to wystarczy? Jakie potrzeba świetlówki ile by to kosztowało? Czy lepiej zrobić akwarium z pokrywą czy bez?
0,64W wystarczy, koszt świetlówek 3x~40-50zł
co do pokrywy to rzecz gustu, identycznie jak w słodkowodnym (przy pokrywie mógłby być kłopot z zainstalowaniem odpieniacza)
Jaką zrobić cyrkulacje bo w tym temacie nic nie wiem. Jaki byłby koszt?
być może wystarczyła by pompa JVP-101 - koszt na allegro 35zł (odbiór w Rzeszowie na Dębickiej)
Damian23111 pisze:Ile potrzebuje skały i piasku do takiego zbiornika jaki byłby tego koszt?
10kg skały (w sklepie po 38zł lub z działającego zbiornika po 20-25zł)
żeby ograniczyć nieco koszty możesz kupić zamiast żywego piasku grys koralowy w akwarystycznym, zresztą na dobrą sprawę skałę też można wymieszać z martwą


do tego przydałby się odpieniacz, na początek można zrobić coś samemu napędzane pompką i kostką lipową
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Szczera rada od serca: Zbierz najpierw caly sprzet co do ostatniej pierdolki (chemia, sprzet, przedluzacze, timery,swietlowki itd.) zanim zaczniesz i ustal caly plan dzialania bo na raptusa to tylko mozna sobie problemow narobic, wiem bo przerobilem temat w te strone.

Jakbys chcal troche skaly to mozliwe ze za jakis czas (pewnie po nowym roku) bede mial pare kilo do sprzedania, moze nawet kolo 10kg, bo mam obecnie nadmiar tylko musze z niej apitasje wytluc.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

k0k0z pisze:Zbierz najpierw caly sprzet co do ostatniej pierdolki
I pośpiech to najgorszy doradca w tej kwestii. Ja zbierałam swój sprzęt z pół roku- i nie żałuję.
Awatar użytkownika
Damian23111
Posty: 1476
Rejestracja: 13 lut 2010, 21:45
Imię: Damian
Lokalizacja: okolice Rzeszowa
Akwarium: 600
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: Damian23111 »

Pośpiech to zły doradca i nie lubię robić czegoś na złamanie karku. Do tematu podchodzę spokojnie i robię ogólne rozpoznanie tematu. Po rozmowie z Łukaszem i sprawdzenie jego 112 wyszło mi, że potrzeba na sam sprzęt około 340zł :

ATMAN POMPA WIELOFUNKCYJNA 600L/H 34,50 zł 42 z przesyłką
WeiPro - Odpieniacz zewnętrzny 2011-2014 - 140.00 PLN
Pompa cyrkulacyjna Koralia Nano - Cena: 94,71zł (rozmawiałem o tej JVP-101 i powiedział, że jest za duża do takiego zbiornika)
świetlówka SYLVANIA Coralstar 18W 34zł 39gr
świetlówka SYLVANIA Aquastar 18W 26zł 26gr

do tego skała, piach, sól i jeszcze co tam potrzeba więc myślę, że z 700-800zł było by potrzebne żeby baniak stanął zalany. Do tego trzeba się przygotować na minimalne koszty miesięczne około 30zł. Muszę się poważnie zastanowić nad tym i poszukać jakiejś pracy dorywczej na weekendy. Jak na razie to odległe marzenia o własnej solniczce.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

odnośnie zestawienia sprzętu wszystko niby ok ... ale ;)
ATMAN POMPA WIELOFUNKCYJNA 600L/H 34,50 zł 42 z przesyłką - z tego co wiem te pompy mają, a przynajmniej miały trzpienie z materiału ulegającego korozji, więc wyjścia masz 2 albo kupić inną pompę lub wymienić trzpień np. na węglowy (kupić można za parę zł w aviatorze w Rzeszowie),

WeiPro - Odpieniacz zewnętrzny 2011-2014 - 140.00 PLN - dodatkowo potrzebujesz pompę do napędzenia skimmera. Tego typu odpieniacze posiadają zamontowaną oryginalnie zwężkę, którą z wiadomych względów już na starcie można sobie odpuścić, tak więc będziesz potrzebował jakiejść pompy na igle. W wersji ekonomicznej możesz pomyśleć nad małym new jetem lub maxi jetem z modyfikacją wirnika na igłe z biobala lub mesh.
Dodatkowo jeśli będziesz montował panel w środku zbiornika (z boku), a ścianka będzie wykonana z materiału podatnego na obróbkę możesz pomysleć o zamontowaniu pompy cyrkulacyjnej w panelu, w którym wycinasz otwór pod cyrkulację. Rozwiązujesz wtedy 2 problemy, po pierwsze pompa jest zamaskowana w panelu i nie zajmuje niepotrzebnie miejca w zbiorniku, po 2 przy odpowiednim ustawiniu przepływu i dobraniu odpowiedniej mocy cyrkulacji do grzebienia nie potrzebujesz pompy na obeigu, ponieważ tą funkcję spełnia cyrkulacja.
Tyle w temacie przemyśleń sprzętowych ;)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Pompa cyrkulacyjna Koralia Nano - Cena: 94,71zł (rozmawiałem o tej JVP-101 i powiedział, że jest za duża do takiego zbiornika)
w 50 litrach miałem dwie koralie nano i wcale nie było za dużo
ostatnio pojawiła się jeszcze jakaś mniejsza JVP
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Damian23111 pisze: Do tego trzeba się przygotować na minimalne koszty miesięczne około 30zł. Muszę się poważnie zastanowić nad tym i poszukać jakiejś pracy dorywczej na weekendy. Jak na razie to odległe marzenia o własnej solniczce.
To chyba za prad liczysz. Koszty miesieczne utrzymania nie sa wysokie za to musisz miec kase na sytuacje awaryjne (np cos ze sprzetu padnie czy trzeba bedzie jakas chemie kupic albo czegos akurat braknie).
Damian23111 pisze:Pompa cyrkulacyjna Koralia Nano - Cena: 94,71zł (rozmawiałem o tej JVP-101 i powiedział, że jest za duża do takiego zbiornika
JVP bedzie dobra, co prawda rozmiarowo jest spora ale na pewno nie za duza do takiego akwa, zwlaszcza ze akwa prostokatne a nie kostka.
Damian23111 pisze:ATMAN POMPA WIELOFUNKCYJNA 600L/H 34,50 zł 42 z przesyłką
Jak juz musisz oszczedzac to AT-304 lub wyzszy model np o taki:

http://www.allegromat.pl/aukcja90997

Maja rdzen ceramiczny (moja przynajmniej miala) wiec korozja ci nie grozi, bo rozumiem ze to ma byc pompa na obieg.
Damian23111 pisze:WeiPro - Odpieniacz zewnętrzny 2011-2014 - 140.00 PLN
Chyba predzej bym kupil np uzywanego Midiflotora na kostke z dobra pompka powietrza niz inwestowal w Weipro zwlaszcza ze pompa z wirnikiem igielkowym wyjdzie ci dodatkow jakies 200% ceny samego odpieniacza. (lub tak jak pisze Gieniorek bawic sie w DIY)

Jako jeszcze jedna alternatywa sanp Hydory SkimSlim za ok 340zl nowe a jakbys poszukal na targowisku NR to moze by i jaka uzywke kupil kolo 200zl za jakis czas.

Pomysl tez czy nie dalo by sie skombinowac oswietlenia T5 (np 4x24w) zamiast T8, mialbys wtedy sporo wiekszy wybor swietlowek w roznych barwach.


Wlasnie przegladalem targowisko na NR zobacz tutaj jak chcesz zaoszczedzic:

http://nano-reef.pl/topic/39572-s-akwar ... acz-testy/

Trzeba sie zarejestrowac najpierw.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”