Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Przeprowadzka ze 128 l do 450 l

jak to zrobić bez bólu??

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Przeprowadzka ze 128 l do 450 l

Post autor: Dżoena »

Decyzja już zapadła- posolę 450-tkę :mrgreen: To tylko kwestia czasu.
Teraz kilka pytań jak to zrobić bez bólu- czyli z jak najmniejszym uszczerbkiem dla całego życia i biologii i mojego portfela :P .
Zacznę od tego, co mam na chwilę obecną.
3 falowniki o mocy 800 l/h - trzeba będzie mocniejsze. Jak mocne i ile szt ( myślałam o 2 szt JVP 101 )?
pompa do odpieniacza- na razie raczej do wymiany do tego, co mam. Padnie na new jet 2500.
Skały mam ok. 14 kg i to na początek musi wystarczyć ( się dokupi do ok. 30 kg suchej).
Teraz kwestia najpierw sumpa:
Mam szafkę o blacie 50x150, dzieloną na 3. Teraz pytanie: czy przerabiać szafkę i na 2/3 szafki wstawić stelaż metalowy i tam zrobić sumpa czy zostawić tak, jak jest i wrzucić sumpa tylko na 1/3 pow. szafki ( miejsca byłoby tylko na odpieniacz i obieg- na automatyczną dolewkę już nie).
Jaki obieg? Pudełko przelewowe czy dokleić "kołnierz" do baniaka i zrobić przelew z tyłu do sumpa ( akwarium ma wzmocnienia wzdłuż dłuższych boków i na środku). Stawiam na pudełko przelewowe- bo nie będzie widać wzmocnień.
Wiem, że w lecie będę miała problem z utrzymaniem temp. poniżej 26 st. Pokrywa jest aluminiowa- pewnie wiatraki by się dało wstawić po wycięciu otworów. Teraz pytanie: ile? Mam miejsce na 4 świetlówki T5 54W. Myślałam o 5-6-ciu wiatrakach- ale czy to wystarczy?
Ufff- na razie tyle pytań, ale na pewno się pojawią inne- w trakcie. Nie stać mnie na to, aby taki baniak odpalić od ręki, więc planuję kompletować sprzęt dłuższy czas.
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

no wreszcie ;) tak trzymać.
A teraz konkrety:
1. cyrkulacja na tych jvp powinna wystarczyć,
2. odpieniacz na początek może zostać, koniecznie do wymiany pompa na taką właśnie jak piszesz NJ 2500 na igle (dobra i niedroga konstrukcja). W przyszłości przy powiększeniu obsady czeka Cię jednak zmiana odpieniacza lub jego konkretna modyfikacja,
3. Jeśli NJ 2500 do odpieniacza to na obieg w sumpie przynajmniej NJ3000+ na wylocie locline i masz dodatkową cyrkulację,
4. Jak jest możliwość przerobienia szafki to przerabiaj bo sump na 1/3 szafki może być za mały na przyjęcie wody z górnego banika. Wiem z własnego doświadczenia, że miejsca w sumpie nigdy za mało,
5. Przy wzmocnieniach akwarium jedynym sensownym rozwiązaniem jest chyba to pudełko przelewowe choć ja nie mam do tego ustroństwa jakoś zaufania :/
6. Jeśli baniak ma 60 cm wysokości to zestaw 4 świetlówek może być za mały. Można zastanowić się nad dołożeniem 2 szt. świetlówek ledowych, mają dobrą penetrację więc przy 60 cm słupie wody powinny spokojnie doświetlić dno. Ewentualnie zastanów się nad przejściem na same ledy (wtedy nie ma problemy z temp.), jednak to wydatek ok tys. zł, który jednak zwraca się przy rachunkach za prąd :P i przy corocznych wymianach świetlówek.


Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

gieniorek pisze:. Przy wzmocnieniach akwarium jedynym sensownym rozwiązaniem jest chyba to pudełko przelewowe choć ja nie mam do tego ustroństwa jakoś zaufania :/
Boję się wiercić dziur w dnie pod komin - bo zawsze dno może pęknąć. Znasz jakieś przypadki, że pudełko nawaliło, że nie masz zaufania ?
gieniorek pisze: Jeśli baniak ma 60 cm wysokości to zestaw 4 świetlówek może być za mały.
Tak, wysokość to 60 cm. Na razie będą miękkie- euphylię i kapustę się posadzi wyżej i będzie. A z czasem się dołoży.
Teraz jakie świetlówki proponujecie? W małym mam 1 szt Philipsa 10 000 k i 2 szt silvanii coralstrar ( tak to chyba leciało :P ).
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

ja mam w 200l 2xJVP-1 + koralia nano i nie zauważyłem żeby jakoś szczególnie dmuchało :) - zawsze możesz jedną sztukę zastąpić JVP-2 (do kupienia u "odeona" [czy jakoś tak :)] na ul. Dębickiej po trzydzieści kilka złotych

a co do skały to możesz sobie już zacząć kupować po trochę i pakować do sumpa - w Aqatice na pewno można zamówić bardzo dobrą martwą skałę (niestety koszt takiej skały to prawie koszt używanej na NR)

wielkość sumpa zdecydowanie na 2/3 szafki

[ Dodano: 2011-12-27, 09:27 ]
Dżoena pisze:jakie świetlówki proponujecie?
no może:
ATI Actinic Blue x2
Phillips 03 (superaktynika) x1

będzie niebiesko ;)
10000 x1
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

parę razy na forach czytałem jak przez pudełko robiła się powódź, ale podobna sytuacja może być przecież przy sumpie ;). Będziesz musiała dobrać odpowiednie pudełko do przepływu wody na powrocie (tzn. odpowiednio wydajne) i tu jest zagwozdka bo z tego co kiedyś szukałem na necie to nie są tanie rzeczy.
Artur ma w sumie rację z tą cyrkulacją - lepiej zastanowić się nad jvp2.
Odnośnie świetlówek to proponowałbym mimo wszystko 6 szt. : w przykładowej konfiguracji: 2 x blau actynic, 2x blau reef day 17k, 1 x blau reef day 15k i 1 x blau reef day 10k. Polecam tego producenta, bardzo dobre świetlówki w niezłej cenie.
Też będzie niebiesiutko ;)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Artur___ pisze:a co do skały to możesz sobie już zacząć kupować po trochę i pakować do sumpa - w Aqatice na pewno można zamówić bardzo dobrą martwą skałę (niestety koszt takiej skały to prawie koszt używanej na NR)
Nie zależy mi na żywej skale- pewnie zacznie się od martwej. Martwa sprzedawana jest sucha- czyli generalnie będzie się bardziej opłacać- bo płaci się za skałę a nie za mokrą, żywą ( odpada waga wody). W sumpie nie mam na tyle miejsca, żeby wrzucić jej jeszcze więcej ( już w tej chwili co nieco tam się znajduje) :/
gieniorek pisze: Jeśli NJ 2500 do odpieniacza to na obieg w sumpie przynajmniej NJ3000+ na wylocie locline
Co do pudełka- czy z przepływem 3000 l wystarczy?
Takie ło: http://erybka.pl/product-pol-1116-Blau- ... ewowe.html
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

takie pudło w zupełności wystrczy bo przy pompie 3000 na podnoszeniu straty będzie pewniez tys litrów.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

gieniorek pisze: 2 x blau actynic, 2x blau reef day 17k, 1 x blau reef day 15k i 1 x blau reef day 10k.
2x blau actynic - 56 zł/szt http://erybka.pl/product-pol-1632-Blau- ... -W-T5.html
2x blau reef day 17k - 56,95/szt http://erybka.pl/product-pol-142-Blau-R ... 4W-T5.html
1x blau reef day 15k - 47,00 http://erybka.pl/product-pol-146-Blau-R ... 4W-T5.html
1x blau reef day 10k - 47,00 http://erybka.pl/product-pol-1620-Blau- ... 4W-T5.html
to daje nam 329,90 + koszty ewentualnej przesyłki :/
Artur___ pisze:ATI Actinic Blue x2
Phillips 03 (superaktynika) x1

będzie niebiesko ;)
10000 x1
Ati actynic blue 2x 69 zł http://erybka.pl/product-pol-121-ATI-Ac ... 4W-T5.html
Philipsa kosztuje 85,99 http://www.google.pl/search?q=philips+0 ... =firefox-a
i 1 x 10000 k znalazłąm taką: http://www.zoolight.pl/product-pol-117- ... 0000K.html ( będzie?) za 69,57 zł
I tu mamy 293,56 przy czterech świetlówkach + koszty przesyłki. Jeszcze poszukam czy nie znajdę tego w jednym sklepie i wtedy porównam.
Taki swojego rodzaju mój notatnik zrobiłam :mrgreen:
Teraz pytanie: 4 czy 6 szt
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Sprawdź sobie jeszcze ceny tutaj:

http://www.oswietlenieakwarystyczne.pl

;)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Co do oświetlenia to ja jeżeli już blau (choć dla miękkich można by i tańsze wziąć) to nie brałbym 10 000K tylko 15 000 x2 zamiast tej 10 000
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

jak dla mnie nie ma lepszej aktynki niż philipsa ale ta cena. z premedytacją ;) wstawiłem tą 10 k bo przy dwóch aktynikach, 17k i 15k wypadkowa będzie i tak niebieska, więc trochę białego nie zaszkodzi. Przy niebieskich tracimy mimo wszystko na mocy.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

W tej chwili mam philipsa 10 000 k i 2 szt sylvania coralstar. Odpowiada nie tylko mi to zestawienie, ale koralom też :mrgreen:
gieniorek pisze:trochę białego nie zaszkodzi
U mnie na pewno nie szkodzi :mrgreen:
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: event »

przy 450l zbiornika to samego falowania powinno być min 18000l/h więc jvp 102x2szt i 101x2szt to jest minimum a co do świetlówek to coral star 4szt ,aqua star 1szt ,marine star 1szt sylvani dużo lepsze od Blaua i cena dość atrakcyjna i można je kupić w większości hurtowni elektrycznych które handluja sylvanią ewentualnie zamówić
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

\Teraz co z chłodzeniem powietrza? Moje małe akwarium ma 2 wiatraki od komputera, które wydmuchują ciepłe powietrze. W lecie to nie wystarcza. Duże akwarium stoi w tym samym pokoju- więc warunki te same. Tyle że obecnie 450-tkę zajmują palety, które generalnie potrzebują wyższej temperatury. W lecie grzałka nie chodzi i przy 4-ch sztukach 54 watowych świetlówek temp. dochodzi do 30 st i kapkę więcej. Czy same wiatraki od komputera załatwią sprawę? Czarno to widzę :/ Pokrywa aluminiowa i gorzej będzie wyciąć cokolwiek :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”