Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Restart Morszczaka

Jak zrobic zeby nie zawalic?

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Restart Morszczaka

Post autor: k0k0z »

Poniewaz zeszly rok w moim zbiorniku byl pasmem wielu porazek i niewielu sukcesow zakonczonym pieknym wrecz zejsciem na ospe calej obsady (oprocz 2 wargaczy) akwarium doczekalo sie decyzji o restart.

Zbiornik oprozniony, skala wyszorowana moczy sie w sumpie i czeka na klejenie, korale i reszta fauny egzystuje chwilowo w 60l.

Ledy poszly w kosz (w sensie na sprzedaz) wzrost byl marny w porownaniu do wczesniejszego oswietlenia co zadecydowalo o zmianie. Wzamian tego zawisnie 8 rur 24w w zestawie 2+4+2.

Rury kupione nowe, do kwietnia maja wytrzymac. TDS pokazuje po DI 7 wiec nowa zywica siedzi i czeka na zmiane, licze ze przy zalewaniu bedzie 0. Odpieniacz od Gieniorka powinien sie doczekac Hydrofoamera koncem tego miesiaca. Czeka mnie jeszcze wycieczka do szklarza po przegrody do sumpa. Zasalam Coral Ocean Plus.

Co pominalem co musze zmienic/ dolozyc? Licze na wasze porady :)
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Przede wszystkim nastawienie :) Żeby więcej porażek nie było :)

Skała moczy się w solance czy w RO? Bo jeśli w RO to nie dobrze, jeśli w solance - to ok.
Przede wszystkim zacznijmy od klejenia (tutaj oczywiście polecam swoje usługi:P ) to skała musi być poklejona tak, by woda cyrkulowała w koło baniaka - Twoje gruzowisko to uniemożliwiało i wg mnie to była jedna z przyczyn niepowodzenia. Poza tym podczas klejenia warto pamiętać o tym, by każdą uformowaną konstrukcję dało się łatwo rozłożyć na 2-4 części.
Kolejna rzecz to pompy cyrkulacyjne? Ile i jakie masz?
Co do sumpa to nie szalej z przegrodami - 3 komory wg mnie wystarczą.
A no i jeszcze jedna rzecz - wg mnie im mniej metod filtracji stosujesz na raz tym moim zdaniem większe prawdopodobieństwo na sukces :)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

cherry_ukasz pisze:Przede wszystkim nastawienie :) Żeby więcej porażek nie było :)

Skała moczy się w solance czy w RO? Bo jeśli w RO to nie dobrze, jeśli w solance - to ok.
Przede wszystkim zacznijmy od klejenia (tutaj oczywiście polecam swoje usługi:P ) to skała musi być poklejona tak, by woda cyrkulowała w koło baniaka - Twoje gruzowisko to uniemożliwiało i wg mnie to była jedna z przyczyn niepowodzenia. Poza tym podczas klejenia warto pamiętać o tym, by każdą uformowaną konstrukcję dało się łatwo rozłożyć na 2-4 części.
Kolejna rzecz to pompy cyrkulacyjne? Ile i jakie masz?
Co do sumpa to nie szalej z przegrodami - 3 komory wg mnie wystarczą.
A no i jeszcze jedna rzecz - wg mnie im mniej metod filtracji stosujesz na raz tym moim zdaniem większe prawdopodobieństwo na sukces :)
Skala moczy sie w solance. Nastawienie jest pozytywne, ma wyjsc i tyle.
Uslugi chetnie przyjme bo sam sobie nie wyobrazam tego kleic, napewno ogranicze ilosc skaly w zbiorniku, reszta poleci do sumpa.
Cyrkulacja to 1xjvp101 i Aquael 2600, ale tu nie ma problemu dokupic (a napewno trzeba bedzie)
Co do metod filtracji to berlin w baniaku i odpieniacz w sumpie i raczej tyle. Myslalem o refugium ale jako, ze sie nie zmiesci to rozwazam scrubbera w sump wstawic.
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Scrubber'a zamiast odpieniacza? :> Czytam ostatnio trochę o scrubber'ach, ale nie mam jeszcze przekonania.
Masz rację - berlin i odpieniacz wystarczą. Nie przesadzać z absorberami i innymi peirdołami. Jedyne co to filterek na węgiel polecam.
Co do cyrkulacji to jeszcze jedna JVP nie zaszkodzi na pewno. Przyszłościowo wymieniłbym na Twoim miejscu na dwie sterowalne Tunze 6045 - będzie sprawa cyrkulacji załatwiona :)

A co do klejenia skały powiedz gdzie i kiedy i działamy ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Scrubber obok odpieniacza raczej bym postawil jesli juz, tez mi jakos ciezko w cud tego rozwiazania uwierzyc.
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

ze scrubberem, trzeba uważać niby to wydajne rozwiązanie i tanie, ale jak nie dopilnujesz z czyszczeniem glonów z siatki wtedy zaczynają gnić i d...
Zamiast tego pomyśl o zastosowaniu wegla w jakimś filtrze ewentualnie czegoś dodatkowo na zbicie PO4 np. PO4X4 - można regenerować, lub inna opcja : sławetne pellety - tylko z tym barrrdzo delikatnie.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Pelet narazie nie zamontuje z blachego powodu: tesc ma w warsztacie turbo spawarke ktora wywala korki srednio 2-3 razy dziennie i czasem wywala tez korki od akwarium. Boje sie ze jak mi pelety padna jak bede w pracy albo na jakims wyjezdzie to szlag trafi calosc.
Obrazek
Awatar użytkownika
gieniorek
Posty: 1794
Rejestracja: 22 paź 2009, 11:45
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: gieniorek »

przy szalejącym prądzie lepiej od pellet trzymać się z daleka ;)
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Niby maja podpiąć kable do warsztatu ale już rok czekamy a elektrownia się nie kwapi...
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”