Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

A może by tak jakaś rafka...?

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

A może by tak jakaś rafka...?

Post autor: artur07 »

No właśnie. Praktycznie od samego początku mojej przygody z akwarystyką mam chętkę na akwarium morskie. No ale niestety na takie 100-200l nie ma szans w moim przypadku(brak zarobków i miejsca :( )
Dziś z kolei tak się zastanowiłem ile mniej więcej trzeba by zainwestować w jakiś niewielki słony zbiorniczek tak do 50l? Bo gdybym miał jakieś rozeznanie w kosztach i ogólnie z czym to się je może bym pomyślał o czymś takim i ponegocjował z rodzicami o jakimś kawałeczku miejsca w którymś z pokoi(u mnie odpada bo mam już dwa akwaria :P )
Dlatego jak ktoś z towarzystwa morszczakowego mógłby napisać mniej więcej jakie są koszta(oczywiście orientacyjne) początkowe, a potem utrzymania takiego akwarium to byłbym wdzięczny. Zresztą interesują mnie też takie ogólne rady i Wasze spostrzeżenia odnośnie takiego zbiorniczka :)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Co do kosztów niewiele mogę powiedzieć, bo sam jeszcze morszaczka swojego nie mam. Ale mogę wskazać Ci miejsce, gdzie można znaleźć sporo informacji jak na początek. O tu: http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/ Polecam przeczytanie wszystkich podwieszonych tematów.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Mnie 128 l wyniosło niecałe 3 000 zł. Sumpa jedynie miałam swojego. Resztę z pomocą kolegów z forum udało się zrobić niskim kosztem: pokrywa, oświetlenie, odpieniacz, cała hydraulika.
Utrzymanie- to prąd, sól i trochę pracy ( na pewno mniej w moim przypadku, niż w roślinnym).
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Moja kostka 44,2L wyniosła mnie w sumie coś koło 450zł.
Aaaa... no i 300zł i 8pkt karnych. :evil: :P
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Dzięki za odpowiedzi. Więc z tego co widzę koszty jeszcze do zniesienia :) Mirro, dzięki za tą stronkę na pewno tam zajrzę. Jeszcze mam pytanie jaka jest ilość czasu jaki trzeba poświęcić w ciągu tygodnia? U mnie też robi to różnicę bo w domu tylko w weekendy jestem a w tygodniu w Tarnowie bo studiować trzeba :P
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jeżeli jesteś tylko w weekendy w domu to musisz kogoś zarazić zapałem do morszczyzny. Zbiorniki poniżej 100 litrów wymagają codziennego doglądania - przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Ciężej tam zachować stabilne parametry wody, także codzienne dolewanie wody, sprawdzanie zasolenia - przynajmniej na początku przygody z morszczyzną.
Ale pytaj, czytaj - morskie akwarium to całkiem inne doznanie niż roślinne - nie pisze lepsz-gorsze - po prostu inne 8)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: event »

no Łukasz coś w tym jest ale fakt małe zbiorniki są trudniejsze do utrzymania i niestety dużo ludzi myśli że jak zacznie od małego to mu będzie łatwiej bo mały
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

A ja to tylko potwierdzę. Ale od małego można się zarazić i stawiając większy baniak już się jakieś doświadczenia ma, no i...myśli się już nad większym. :mrgreen:

Tak na prawdę w tygodniu na obsługę już dojrzałego baniaka schodzi od 2-3 razy po 10 minut do ... no właśnie. :)

Tak sobie liczę i pewnie z pół godziny dziennie to minimum teraz (głównie doglądanie, obserwowanie, itp.). Oczywiście, aby nie było skoków zasolenia to codziennie przed snem malutka dolewka tego co odparowało. :)
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

No wiadomo, że gdyby to tylko ode mnie zależało to do razu poszedłbym w jakiś większy baniak. No ale...
W każdym razie u mnie w domu ciężko będzie kogoś zarazić tym "wirusem", więc nie wiem czy to nie zostanie odwleczone w czasie co najmniej do wakacji kiedy to będę miał więcej czasu...
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Mam jeszcze jedno pytanie- otóż muszę sobie kupić mikro intermagu i zastanawiam sie czy brac zwykłe czy plus? Jaka jest różnica?
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

A co ma mikro do działu akwarystyka morska? :)
A odpowiadając na pytanie - bierz PLUS.
artur07
Posty: 293
Rejestracja: 12 lis 2009, 13:48
Płeć:

Post autor: artur07 »

Aaa sorki :P to pytanie miało iśc do tematu "Zamoczone sole" Byłem przekonany że tam pisalem swój ostatni post, a wybrałem u siebie w profilu ostatni post i nawet na temat nie patrzyłem :P
Wziąłem Plusa już mimo wszystko :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”