Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Nano rafka 30L - projekt

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
tom_81
Mecenas
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2012, 20:21
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 43

Nano rafka 30L - projekt

Post autor: tom_81 »

Witam wszystkich.
Mam plan na założenie swojego małego kawałka rafki. Swój zestaw chce zbudować na gotowcu firmy Aquael Nano Reef 30L. Wiem, że spadnie na mnie fala krytyki za wybór tego zbiornika, ale właśnie chcę od niego zacząć.
Oto moja lista zakupów:
1. Nano Reef 30L ;)
2. Koralia Nano 900l/h
3. Grzałka 25W czy 50W (jakiej firmy?)
4. Wkłady do filtra :
- Chemi Pure Elite
- Purigen
5. Hydrometr (jaka firma?)
6. Woda:
- kupowana w sklepie akwa lub od zaprzyjaźnionego akwarysty
- produkcja własna filtr RO/DI (zestaw AQUARIUS PLUS - dobry wybór)
7. Sól (jakiej firmy?)
8. Żywa skała około 2kg
9. Żywy piach jaki?


Dopiero planuje zakup w/w sprzętu. Nad życiem będę myślał jak odpalę solniczkę. Proszę o rady i pozdrawiam
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Za cene nano reef 30L kup akwa kostke 45l albo wieksza rozmiarowo podobne oswietlenie to aquaelowskie i haskade HBL 700 i wyjdzie ci i taniej i latwiej w utrzymaniu, sol najlepiej Instant Ocean, najubozsza najlepsza na start, hydrometr Aqua Medic spławikowy, chemi pure i purigen sobie narazie daruj bo i tak bedziesz startowal od miekkasow, wsadz 250ml Sera Siporax i wegiel.

cza wracam pic z kumplami wiec sorry za bledy.
Ostatnio zmieniony 10 mar 2012, 23:44 przez k0k0z, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Tak, jak kolega wyżej pisał. Ten zestaw AquaELowy nie jest zły, ale nie za tą cenę. Za tą kwotę postawisz większy baniaczek, przez co będzie stabilniejszy (parametry).
Na start dobrze mieć ubogą sól np. IO, lub jeszcze lepiej - wodę z podmianki od kogoś.
Ja przez pół roku jadę na węglu i nie ma zbytnio potrzeby inwestowania w inne drogie filtratory.

Najpierw poczytaj, jak mają inni i zdecyduj na początku co chcesz mieć w baniaku (korale miękkie, czy bardziej twarde) i dopasujemy jakoś wspólnie sprzęt pod konkretny baniaczek. ;)
Awatar użytkownika
tom_81
Mecenas
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2012, 20:21
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: tom_81 »

Dzięki za informacje, ale padło na kostkę Aquaela (nie złośćcie się :D), niestety brak miejsca w salonie na większy sprzęt, zgadza się cena jest spora co do rozmiarów ale postanowiłem z żoną, że zaczniemy od takiego małego.

Mam rodzinę w Rzeszowie jakby co to podskoczę po zakupach po wodę ;), jak co to dam znać.
A co do żywe skały w Rzeszowie można kupić? Myślałem zamówić w Acroporze.

Na razie dziękuję za informacje, oczywiście jak zacznę to od razu melduję na forum:)
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

tom_81 pisze:A co do żywe skały w Rzeszowie można kupić? Myślałem zamówić w Acroporze
moim zdaniem nie ma sensu ściągać z W-wy, w Iguanie spokojnie kupisz, w końcu to dwa kilko (różnica w cenie na skale i tak nie pokryje kosztów transportu), a przynajmniej będziesz mógł wybrać sobie osobiście odpowiednie dla Ciebie kształty. A tak w ogóle to nie wiem czy aby ktoś z forum nie będzie miał takiej ilości na zbyciu.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Aha, jeszcze jedno mi się przypomniało:

Koralia nano ci w tym słoiku aquaelowskim potrzebna raczej nie będzie, kaskada która tam jest wyrobi za cyrkulacje.

Co do miejsca

30*30*30 daje ci 27l kostka aquaela ma jeszcze chyba +5cm na wysokość jak pamiętam, dodasz tylko 10cm w każda stronę i masz 40x40x40 co ci daje 64l, naprawdę zastanówcie się czy te 10cm zajmie aż tak dużo więcej miejsca bo po prostu będziesz miał łatwiej i z obsługa i z trzymaniem parametrów, no i jakąś rybę do 60liter da rade wpuścić bo w kostce to co najwyżej kraba i może jakąś krewetkę.
Obrazek
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

Zapytaj może w sklepach akwarystycznych w Rzeszowie, czy nie mają takiej samej wymiarowo kostki - widziałem często że na zamówienie sklejają i dużo taniej wyjdzie, a zaoszczędzoną kaskę można przeznaczyć na inny sprzęt - taka dobra rada. ;)
A co do rozmiarów baniaka - ja mam 35/35/36cm i wychodzi 44,2L - o wiele mniejszy kłopot z parametrami (mimo, że nadal to malutkie akwa i problemy są). :P

A o skałę pytaj kolegów - gieniorek i urquel - z tego co wiem (o ile dobrze wiem) to mają nieco skałki do sprzedania w dobrych pieniążkach. ;)
Awatar użytkownika
tom_81
Mecenas
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2012, 20:21
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: tom_81 »

Dzięki KoKoz za rade rzeczywiście ta większa kostka 40x40x40 będzie lepszym rozwiązaniem i jest na to miejsce :) a w takim wypadku kaskada wyrobi z cyrkulacją? a oświetlenie z Aquaela wystarczy? i ile żywej skały. A jaki węgiel kupić luzem czy w jakiś woreczkach z włókniny?

Przepraszam, za to zamieszanie, ale kto pyta nie błądzi.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Węgiel najlepiej kupić luzem. Wychodzi taniej. Zawsze możesz przesypać do starej pończochy i wsadzić do filtra.

Na 64 litry wydaje mi się, że przydała by się jakaś cyrkulacja. Sama kaskadka to może być za mało. Jeśli chcesz trzymać jakąś rybę, to i odpieniacz by się przydał z tego co wiem. Ale to już mniejszy problem. Odpieniacz można zrobić samemu ze strzykawek i umieścić w kaskadzie.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Duża kaskada to podstawa, także HBL-701 się przyda
Oświetlenie - nad 64 litrami pomyślałbym już o 2x24W PowerCompakt
Cyrkulacja - 2xResun Waver-2000 - jeden może być za mało, ale nie koniecznie. Można spróbować z jednym. Ogólnie przyjmuje się, że dla miękkich korali cyrkulacja >20x objętość akwarium, dla SPSów minimum 30x objętość akwarium

Węgiel najlepiej luzem i jak koledzy napisali pakować do worków.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jest jeszcze jedna opcja która możesz rozważyć, i rozwiąże problem kaskady, cyrkulacji i miejsca na wkłady oraz grzałkę.

"utnij" 10cm z tylu akwarium na panel filtrujący z pcw z grzebieniem i podzielonymi 2 komorami, wsadź tam pompę ~2000l/h i na jej wylot załóż 2 locline albo eduktor z blaua i cyrkulacja będzie cacy a cały sprzęt ukryty.

Oświetlenie takie jak pisze Cherry będzie spoko (wiem z własnego doświadczenia), świetlówki produkuje AquaMedic.
Obrazek
Awatar użytkownika
tom_81
Mecenas
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2012, 20:21
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: tom_81 »

No daliście mi całkiem inne spojrzenie na zestaw.
1.Kaskada HBL-701 jest tańsza i lepsza od FZN-3 (mimo mniejszej wydajności)
2.Cyrkulacja spróbuje z jednym Resunem Waver 2000 na razie
3.Oświetlenie a moge zastosować 4x11w marine i actinic po 2szt?
4.W takim zbiorniku potrzebna będzie grzałka, jaka moc
5.Jeśli zamontuje odpieniacz to będzie potrzebna podmiana wody? myślałem o Resun SK-300 dobry wybór?

Dziękuje z góry za porady na początek zakupie chyba kostkę z OpthiWhite 40x40x40 z mleczną tylną szybą. To będzie wyjściowy zbiornik.:)
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

tom_81 pisze:No daliście mi całkiem inne spojrzenie na zestaw.
1.Kaskada HBL-701 jest tańsza i lepsza od FZN-3 (mimo mniejszej wydajności)
2.Cyrkulacja spróbuje z jednym Resunem Waver 2000 na razie
3.Oświetlenie a moge zastosować 4x11w marine i actinic po 2szt?
4.W takim zbiorniku potrzebna będzie grzałka, jaka moc
5.Jeśli zamontuje odpieniacz to będzie potrzebna podmiana wody? myślałem o Resun SK-300 dobry wybór?

Dziękuje z góry za porady na początek zakupie chyba kostkę z OpthiWhite 40x40x40 z mleczną tylną szybą. To będzie wyjściowy zbiornik.:)
1. Tu chodzi tylko o pojemność, moc nie ma znaczenia bo cyrkulacje i tak robisz falownikiem.
2. Tu będzie Ok, dołożyć zawsze można.
3. Chcesz to próbuj, ale wychodzi drożej niz 2x24w Power Compact przy wymianach świetlówek (2x24w ok 90zl, 4x moduł aquaela 120-160zl zależy gdzie kupisz).
Jeśli ma być ładnie i boisz się samoróbki lampy to polecam:
http://www.allegromat.pl/aukcja100788
4. Ja używałem 75w Jagera, 50w tez powinna wystarczyć ale lekki nadmiar mocy powinien być IMO.
5. Odpuść sobie pienidło na początek, a cuda typu resun czy inne chinskie wynalazki są nic nie warte, jak koniecznie będziesz chciał odpieniek to polecam wsadzić w kaskadę samoróbkę DIY ze strzykawek + pompka powietrza, albo odezwać się do kogoś kto robi odpieniacze DIY i może coś malutkiego skleci.
Obrazek
Awatar użytkownika
tom_81
Mecenas
Posty: 117
Rejestracja: 07 mar 2012, 20:21
Imię: Tomek
Lokalizacja: Mielec
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: tom_81 »

Kostka zamówiona, niestety nie z opthiwite, pomyślałem, że tańszą zamówię a za resztę zakupię lampę tą, którą polecił mi KoKoz:) Kaskada też zamówiona, więc pomału zaczynam kompletowanie zestawu.

Jak już troszkę skompletuję sprzętu to dam znać, na szkło muszę czekać około 2 tygodni, takie terminy.

Do usłyszenia w kolejnym wątku:)
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Jeśli kostka 40x40x40 to lampy by się 2 zdały :) Powodzenia.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”