Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

jak zbić NO3

przy zerowym PO4 - i czy dalej lać wódkę

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

jak zbić NO3

Post autor: Artur___ »

przy zerowym PO4 :)

-zmienić odpieniacz?
-nie dawać żarcia zwierzakom?
-tylko nie siporax :?

jakieś inne złote środki? - zrobiłem test (wprawdzie JBL ale zawsze to test) i wyszło mi 30ppm :( - tyle to ja jeszcze nie miałem

i przy okazji, jak mam PO4=0 to dalej lać wódę do akwa w niezmienionej ilości, czy wystarczy teraz już tylko w gardziełko? - a może ograniczyć nieco?
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Właściwie jak konkretnie działa wódka? Ja leję na mój litraż ok. 2-2,5 ml dziennie i w ciągu kilku dni: azotany spadły o ponad połowę ( z 10 na ok. 3 ml/l) a fosfor spadł z 0,2 do 0.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

na pewno zbija fosforany, a teoretycznie i azotany też (a w zasadzie to jest pożywką dla bakterii nitryfikacyjnych [chyba beztlenowych]) - warunek jest jeden, musisz mieć i jedne i drugie (NO3, PO4) w akwa, bo jak masz tylko NO3 to du** blada
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

To jak ty masz w baniaku PO4=0 ( zresztą ja też :P ) to jakie mogą być tego konsekwencje? Ja mam cyjano :mrgreen: Ale czy to jest tego efektem?
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Takie krótkie wtrącenie nt vódeczki:
Vódka Method jest to metoda priobiotyczna. To znaczy, że namnażają się bakterie. Teraz żeby metoda dobrze działała w akwarium potrzebujemy mieć wykrywalne zarówno fosforany jak i azotany. Przy PO4=0 a NO3>0 azotany zostaną na niezmiennym poziomie. I na odwrót: jeżeli mamy NO3=0 a PO4>0 wtedy też nie zbijemy fosforanów mając nie wykrywalne azotany.

Więc odpowiedź na Artura pytanie: lanie vódki przy jednym zerowym parametrze nie przyniesie skutków: co w takim razie zrobić? A no odpowiedź nasuwa się prosta - w sposób sztuczny podnosimy PO4 za pomocą KH3PO4 ;) i lejemy dalej vódeczke :) Zwierzaków nie ma co głodzić :)

Co do zmiany odpieniacza - jeżeli nie jesteś wstanie utrzymać przy podawaniu vódki i normalnym karmieniu zwierzaków NO3<5 - ja bym podziałał coś z odpieniaczem 8-)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
event
Posty: 20
Rejestracja: 14 gru 2010, 17:40
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Nowy Sącz
Płeć:
Wiek: 35

Post autor: event »

zrobić podmianę i pomyśleć o wydajniejszym odpieniaczu ,albo o ograniczeniu karmienia ,albo zmniejszyć ilość ryb ,albo zwiększyć cyrkulację ,albo wszystko razem to złote środki
Awatar użytkownika
kiciflo
Posty: 29
Rejestracja: 07 kwie 2011, 11:47
Imię: Marcin
Lokalizacja: Polańczyk
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kiciflo »

Klasycznie "Purigen" do sumpa/filtra i nie ma No2, No3 (Działa 100%) wiem z doświadczenia :D i nie będziesz miał problemu z nagłymi skokami tych parametrów.
http://www.zoofokus.pl/sklep2011/?22,purigen <---- Można poczytać przed zakupem :)
Dostępny w Millenium w cenie takiej jak tutaj ^^^^
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

wyszło na to, że winowajcą zerowego poziomu PO4 był test JBL :P
ostatnie pomiary hanką pokazały eleganckie 0,1ppm - leję sobie dalej wódeczkę i wszystko jak na razie cacy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”