Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Żywa skała... więcej informacji ?

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Żywa skała... więcej informacji ?

Post autor: dashboor »

Witam

Pytałem ostatnio o to jak urządzić akwarium około 200-250 litrowe. Jednym z pomysłów było akwarium morskie. Jako, że nie miałem styczności z takim zbiornikiem przez dłuższą chwilę jestem zielony w temacie "słonych". Starałem się wyszukać czegoś więcej w tym temacie lecz mimo to pojawiły się pytania na które nie mogę jakoś znaleźć odpowiedzi.

tak więc :
1. Czytając o żywych skałach napotkałem się na temat, że z skał wychodzą żyjątka. Moje pytanie może dość banalne ale na prawdę nic o tym nie wiem. Czy w żywych skałach suchych może przetrwać jakieś życie ?
2. Czy w Rzeszowie można znaleźć żywą skałę (nie interesuje mnie oferta sklepów internetowych na razie)
3."żywa skała" robiona jak wygląda to w akwarium (chodzi o parametry wody i trwałość)
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

dashboor pisze:Czy w żywych skałach suchych może przetrwać jakieś życie ?
Tak, może :) Sam od Łukasza wziąłem suchą skałę, tzn. od niego już była mokra, ale leżała sucha w piwnicy. Życie zawsze jakieś zostaje.
dashboor pisze:Czy w Rzeszowie można znaleźć żywą skałę (nie interesuje mnie oferta sklepów internetowych na razie)
Tak. Często ludzie od morszczyzny mają coś do sprzedania w bardzo dobrych cenach. Popytaj ludzi z morskimi, albo daj ogłoszenie w dzile "chcę zdobyć".
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

ad 2. Jeśli masz chęci czas i ochotę na wykurowanie skały z glona i pojedynczych apitasji to znajomy ma jakieś 10kg w dobrej cenie ale trzeba nad nią trochę popracować.

Oprócz tego jest skała w sklepach ale cena dość podobna a czasem wyższą od internetowej.
Obrazek
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Jeśli chodzi o skałę - nasz forumowy urquel kolega ma skałę do sprzedania - skałę masz na miejscu, z życiem, koralami, odgazowaną i bez plag :D także spiesz się ;) okazja może się szybko nie przytrafić znów :mrgreen:


ad3 jeśli chodzi Ci o ceramikę - z czasem zasiedlą się w niej bakterie - ale na węźowidła, kryl i tym podobne - nie masz co liczyć w początkowym stadium rozwoju baniaka chyba, że przytargasz na skale lub ze szczepkami od kogoś
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

Dzięki za informację ... i namiary, ale w chwili obecnej jeszcze nie będę kupował nic. Muszę to przemyśleć wszystko zaplanować . Nie chce robić akwarium na "hura". Na początek chce jakieś małe cudo odpalić takie z 50 litrów max. Chce pozyskać trochę doświadczenia abym mógł w docelowym zbiorniku cieszyć się zdrowymi rybkami i żyjątkami. Muszę jeszcze pozyskać sprzęt i baniaczek. Jak już skompletuję wszystko co mi potrzebne, na pewno ogłoszę się że potrzebuję skałę i jakieś żyjątko :D

Mam jeszcze takie pytanie jako że planowany obecnie zbiornik nie będzie docelowy, więc będę musiał zakupić później lepszy sprzęt do akwarium (jeśli się nie zrażę do soli). Czy można obniżyć koszt takiego zbiornika? Chciałbym na początek w baniaczku trochę skały i zoa, czy mogę zrezygnować z jakiegoś cuda lub jakoś to zastąpić (np. odpieniacz , piasek lub cokolwiek innego) ? boję się że nie będę potrafił zapewnić warunków na mojej rafie więc póki co nie chcę dużo inwestować.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

dashboor pisze:Na początek chce jakieś małe cudo odpalić takie z 50 litrów max.
Ja mam obecnie takiego "póbnego" morszczaczka w kostce 30cm. Powiem Ci, że jeśli tylko masz miejsce, to warto na początek postawić większą bańkę. Nie znam Twoich możliwości finansowych, ale takie standardowe akwarium 112L to już takie, gdzie jakąś fajną rybkę wpuścisz, a sprzęt do tego litrażu, to jeszcze nie kosmiczny wydatek. Jak bym miał miejsce to właśnie takie bym postawił.
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

myślałem też o kostce 50cm . czyli 125 litrów, bo akurat miałbym ją gdzie ulokować.

Tak z ciekawości to ile do takiego akwarium potrzebowałbym skały żeby nie było łyso ani tez zagracone? Co do piasku pewnie cienką warstwę położyłbym bo wydaje mi się fajniejsze. Wybiorę się może w tygodniu pooglądać baniaczki gdzieś. Czas w sumie pokaże jak to będzie do końca wyglądać.
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

dashboor pisze:Tak z ciekawości to ile do takiego akwarium potrzebowałbym skały żeby nie było łyso ani tez zagracone?
Zaleca się tyle kilogramów ile 20% objętości. Np. do 100 litrów 20kg LR.
Awatar użytkownika
k0k0z
Mecenas
Posty: 1007
Rejestracja: 18 lut 2010, 5:19
Imię: Lukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 100l
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: k0k0z »

Trochę za dużo IMO, zacznij od 15kg ew później się dołoży.
Obrazek
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

cherry_ukasz pisze:Jeśli chodzi o skałę - nasz forumowy urquel kolega ma skałę do sprzedania - skałę masz na miejscu, z życiem, koralami, odgazowaną i bez plag :D także spiesz się ;) okazja może się szybko nie przytrafić znów :mrgreen:
jeśli można się podłączyć, jestem zainteresowany taką skałą do mojego akwa :lol:
Po solniczce powrót do ...Tanganiki 500 l
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

CD..

Post autor: dashboor »

to znowu ja ..troszkę mnie tu nie było już ..bo to w lublinie urzędowałem później za granicami naszego pięknego kraju i jakoś wszystko się rozłożyło w czasie.

Obecnie ostoi baniaczek 54litry zasypany piachem .. z założonym sprzętem .sól kupiona, trochę suchej skały

i pojawiły teraz się nowe pytania:

1. woda ? - RO lub destylowana ... gdzie dostane w Rzeszowie najtaniej a zarazem odpowiednią do akwarium :)
2.jak to przetransportować ..skąd pozyskać baniaczki na transport ? (mam raptem 3 butelki 5 litrowe) a odległość około 40 km od Rzeszowa nie kalkuluje się w wielokrotnych kursach :)
3. Żywa skała- transport owego cuda.. tzn czy w worku to transportować czy jakimś pojemniku z wodą czy coś innego. Bo rozumiem że im szybciej ją włoże do akwarium tym lepiej.
4. Czy gdy przywiozę wodę Ro lub inną do baniaczka i skałę to będzie to poprawnie zrobione czy lepiej następnego dnia dopiero skałę przywieźć jak juz solanka będzie gotowa?
5.Oświetlenie - w przykrywie jest świetlówka T8-15W .. myślę dołożyć jeszcze jedną . miąły by to być Sylvania Aquastar 15w 10000K I sylvania gro-lux 15w (chyba 8500k) Czy to wystarczy ? współczynnik to wyjdzie około 0,56W/l ..dołożyć jeszcze jakieś diody LED ? bo trzecia świetlówka odpada (nie mam zamiaru bardzo "denikać" pokrywy)

Może w tym tygodniu już uda się odpalić baniaka :) byłbym uradowany niezmiernie :D
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

dashboor pisze:skąd pozyskać baniaczki na transport ?
http://podforak.rzeszow.pl/viewtopic.php?t=16467
Tak chyba będzie najtaniej. Wiem, że Dynów daleko, ale w sklepach takie baniaczko po ponad 60 zł krążą...
Jak masz możliwość- załatw sobie przynajmniej część wody z przechodzonego baniaka.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

wodę RO kupisz chyba w każdym akwarystycznym - 0,50zł/l

żywa skała te 40 kilometrów na pewno w reklamówce przeżyje (dodaj tylko czas potrzebny do wymieszania wody RO z solą) a wtedy może się okazać, że bezpieczniej będzie to zrobić na dwa razy

gro-lux się nie nadaje do akwarium słonowodnego, za to brakuje Ci świetlówki aktynicznej
Awatar użytkownika
dashboor
Posty: 127
Rejestracja: 11 lut 2012, 22:03
Imię: Miroław
Lokalizacja: Dynów
Akwarium: 240 + 54m + 25 + 8
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: dashboor »

pozyskałem dziś rano wodę ...zrobiłem solankę zalałem piasek puscilem cyrkulację.

przed chwilą wróciłem znów z Rzeszowa i przytachałem skałę i pojawiły się następne pytania :

1. znalazł się krab ..trochę mnie nastraszył przy okazji .. czym karmić owego stwora ?
2. na jednym mniejszym kawałku skały (wygląda jakby był pokryty korzonkami lub doniczkowcem ) są jakieś korale - ukwiały czy coś ..czy owy pan z punktu pierwszego nie zje sobie tego?
3.znalezisko nie wiadomo co... (bynajmniej ja nie wiem ) czarna rurka około 3 cm długa średnica może 4mm, i na końcu tak jakby jasny łepek

zdjęcia może dodam jutro jak się naładuje aparat


co do świetlówek to fajnie że mi doradził ktoś ...zastanawia mnie tylko czemu producent napisał że te dwie w akwarium morskim można łączyć
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

bez zdjęć zwierzaków ciężko będzie coś napisać
napisz gdzie kupiona skała, czy świeża z frachtu, czy może z działającego akwa

a co do świetlówek to trzeba czytać zamiast słuchać sprzedawców ;)
http://www.libra-zoolamp.com.pl/compone ... linna.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”