Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Pierwszy Cube - potrzebuję opinii, informacji i wsparcia

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
sebmccane
Posty: 1
Rejestracja: 14 sie 2012, 18:31
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Gorlice
Płeć:

Pierwszy Cube - potrzebuję opinii, informacji i wsparcia

Post autor: sebmccane »

Witam wszystkich,

dziś mój pierwszy post po długiej lekturze Waszego forum, NR i wielu innych. Od dłuższego czasu myślę nad założeniem mojego pierwszego akwarium morskiego . Zatem co do mojej wizji ma to być:

1)kostka do 50 litrów najlepszy byłby wymiar 35/35/35 jeśli ktoś ma jakieś sugestie co do kształtu proszę pisać.

2)filtracja ma się opierać na zewnętrznym filtrze kubełkowym HBL701 lub VERSAMAX FZN-3 czy są jakieś zasadnicze różnice między tymi filtrami??za wyjątkiem skimmera

3)grzałka 50w z termoregulatorem

4)oświetlenie i tu zaczynają się małe schody dla mnie czy zestaw AQUAEL LAMPA DECOLIGHT DUO 2x11W czy może coś innego kompaktowego??

5)Cyrkulacja JVP-101 lub Karalia Nano 900

6)Sól po lekturze na forach polskich i zagranicznych można zwariować od różnorodności takiej soli zatem pytanie mam zamiar hodować w moim akwarium jedynie korale miękkie które zalecane są dla początkujących z akwarystyką morską do tego ewentualnie ślimaki, jeżowiec , krewetka nie mam zamiaru wpuszczać tam żadnych rybek do sedna którą sól drodzy forumowicze polecacie do takiego akwarium??

7)Na początek testy Ph, NH3, NO2, NO3 chyba tyle??

8)Hydrometr jaki??

9)Żywy piasek który??

10)Skała żywa??czy sucha??

11)Woda oczywiście po filtracji lub demineralizowana

12)Planowana obsada akwarium

Korale miękkie : Anthelia sp 4, Capnella,
Grzybki : Discosoma
Protopalythoa
Zoanthus

Co do zwierząt to nie wiem może sami podpowiecie z lektury wiem ze ślimaki , kraby, krewetki potrzebne do oczyszczania akwarium

12)Jeśli o czymś zapomniałem lub pominąłem proszę o uzupełnienie

Proszę o pomoc i wszelkie pomocne wypowiedzi.

Pozdrawiam Seba
Awatar użytkownika
Mirro
Posty: 5715
Rejestracja: 02 paź 2009, 9:30
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 250L
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: Mirro »

Ja to wiele nie pomogę, mimo, że sam miałem kostkę 27l (30x30x30) przez niecałe pół roku, to w sumie wiele doświadczenia nie nabrałem, ale...
sebmccane pisze:1)kostka do 50 litrów najlepszy byłby wymiar 35/35/35 jeśli ktoś ma jakieś sugestie co do kształtu proszę pisać.
Co do kształtu, to wiele nie powiem, ale co do wystroju. Jak będziesz ustawiał skałki, to staraj się aby konstrukcja skalna nie była większa niż 2/3 wysokości. Staraj się również zostawić po 3cm od szyb z każdej strony. W znacznym stopniu ułatwi to czyszczenie szyb w późniejszym czasie.
sebmccane pisze:4)oświetlenie i tu zaczynają się małe schody dla mnie czy zestaw AQUAEL LAMPA DECOLIGHT DUO 2x11W czy może coś innego kompaktowego??
W swojej kosteczce miałem Decolight Aquaela. Jak dla mnie świecił "tak o". Korale rosły i się otwierały, ale nie było "tego czegoś". Tej "magii". Myślę, że taki klimat stwarzają typowe świetlówki aktyniczne. Jeśli chcesz mieć fajne oświetlenie, to lepiej doinwestuj i wykonaj samemu.

Ad.6. Sól na początek kup sobie najuboższą jaka jest. Z tego co wiem na początek polecana jest Ocean instant (o ile dobrze pamiętam).
sebmccane pisze:7)Na początek testy Ph, NH3, NO2, NO3 chyba tyle??
Jeszcze PO4
sebmccane pisze:9)Żywy piasek który??
Najlepiej od hodowcy. Będzie taniej ;)
sebmccane pisze:10)Skała żywa??czy sucha??
Ja miałem żywą. Tzn. była ożywiana w sumpie kolegi Łukasza przez dłuższy czas. Myślę, że dobrze jest wystartować z żywą skałą.
sebmccane pisze:11)Woda oczywiście po filtracji lub demineralizowana
Woda do podmian najlepiej demineralizowana. Mineralizujesz ją za pomocą soli. A do startu akwarium, najlepiej pozyskaj dojrzałą wodę ze zbiornika od znajomego akwarysty-morszczakowca.
sebmccane pisze:Co do zwierząt to nie wiem może sami podpowiecie z lektury wiem ze ślimaki , kraby, krewetki potrzebne do oczyszczania akwarium
Co do zwierząt, to powiem Ci coś od siebie. Kup sobie rozmiarowo takie akwarium, żebyś mógł chociaż ze dwa błazny wpuścić. Bolączka małych pikorafk jest taka, że żadnej rybki sobie tam nie kupisz, bo miejsca za mało. Jak myślisz poważnie o morszczaczku, to postaw coś w czym jakieś ryby będą mogły pływać. Ale to niechaj koledzy od morszczyzny się wypowiedzą jaki minimalny litraż dla dwóch błaznów. Ja się na tym nie znam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”