Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

od początku.

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

od początku.

Post autor: chomikbil »

witam serdecznie, długi czas nie śledziłem tematów .po prostu brak czasu. ale na nowo zaczynam się napalać na solniczkę niestety u nas w Biłgoraju nikt niema a w sklepach jak coś pytam to od razu odradzają ze to drogi interes ze i tak wszystko szybciej czy pózniej szlak trafi sorki ale tak mówią . ze względów finansowych chciałbym coś niewielkiego koło 50l,powiedzmy ze jestem zielony w sprawie morszczyzny bo moja wiedza jest znikoma , czytam wątki i dostaję mętliku , podpowiedzcie gdzie znajdę w jednym temacie podstawy do założenia takiej rafki , może ktoś ma na pozbyciu chętnie odkupię ,
niestety pracuję od 8 do 19 wiec nie mam kiedy pojechać do Rzeszowa do sklepu ,zresztą nie wiem cy po 20 jeszcze jakiś czynny,pytałem w Lublinie ale jak sprzedawca zorientował sie ze nie znam sie na morszczyznie to próbował mi wcisnąć chyba wszystki szajs i to za kupe kasy ,akwarium 60l+ sprzet {2xpompy cyrkulacyjne ,pompa obiegowa i odpieniacz } +10kg soli +20kg żywej skały +oświetlenie 2x24wT5 wycenił na 4700zł. myslałem nad kostką aquaela 40x40 x40
Ziomix
Posty: 15
Rejestracja: 13 gru 2011, 17:32
Imię: Patryk
Lokalizacja: Łańcut
Płeć:

Post autor: Ziomix »

Morszczak jest drogim interesem nie tylko założenie ale utrzymanie co do porad i uzywanego sprzętu jaki można kupić polecam http://nano-reef.pl/index na prawdę a gdybyś stawiał wszystko na nowych rzeczach to sklepy w okolicy nie sa ci potrzebne wszystko zamówisz w internecie z dostawą do domu.
Awatar użytkownika
majlo
Posty: 296
Rejestracja: 25 maja 2012, 12:08
Imię: Radek
Lokalizacja: Elbląg
Płeć:

Post autor: majlo »

Ziomix pisze:Morszczak jest drogim interesem nie tylko założenie ale utrzymanie
Niektórzy twierdzą, że to mit.
Loach buff
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ziomix pisze:Morszczak jest drogim interesem
E- gdzie tam! To plotki
Mnie założenie 128 l wraz z życiem wyniosło ok. 3000 zł.
chomikbil pisze:nie wiem cy po 20 jeszcze jakiś czynny,
Nika zoo- Millenium hal, Nowy Świat- masz do 21.00
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

majlo pisze:Niektórzy twierdzą, że to mit.
dzięki fajna prelekcja
faktycznie cgyba zamała jeszcze wiedza do zakładania soniczki
tak jak gościu powiedział na filmiku" w akwarystyce najwiecej kosztuje niewiedza" w słodkowodnym otym się przekonałem . Myślałem ze mniejsza solniczka koło 50-60l,do nauki ale chyba niema sensu przynajmniej taki wniosek wyciągłem , najpierw wiedza a potem praktyka . :!: :!: :!:
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

chomikbil, po roku będziesz zmieniał na większe, uwierz mi. Prawie każdy z nas to przerabiał... Jak robić- to ponad 100L na początek. Mi po 1,5 roku już 128 za małe...
Znajomości morskie się pozawierało, kilka korali w łapska wpadło i ... 128 l okazuje się za małe. A jeszcze jakie fajne rybki są w sprzedaży... Aż boję się pomyśleć, że 150 L będzie też mało za chwilę... :podwójnie widzę:
Docelowo będę sprzedawać swoje dotychczasowe morskie szkło i sprzęt ;) To info w razie, jakby Cię szybciej naszło ;)
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 15:15 przez Dżoena, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
chomikbil
Mecenas
Posty: 137
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:12
Imię: Bogdan
Lokalizacja: Biłgoraj
Płeć:

Post autor: chomikbil »

Dżoena pisze:Docelowo będę sprzedawać swoje dotychczasowe morskie szkło i sprzęt To info w razie, jakby Cię szybciej naszło
sam niewiem jednego dnia spac niemoge bo morsie sie mazy a drugiego dnia wszystko przechodzi bo boję sie kosztów.i ta wkółko.ale moęsz napisac na priwa ile w przblizenu bys ceniła .

[ Dodano: 2012-08-17, 17:17 ]
małe chciałem do nauki bo jak cos zle zrobie to mnie mniej po kieszeni pociągnie tak mi się wydaje.
Ostatnio zmieniony 17 sie 2012, 16:28 przez chomikbil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

chomikbil pisze:boję sie kosztów
Na początku może i są, ale potem- już z górki :)
chomikbil pisze:bo jak cos zle zrobie to mnie mniej po kieszeni pociągnie tak mi się wydaje.
Zaczynasz od miękkich korali- najłatwiejszych. Potem stopień wyżej- jakieś lps-y itd... Tak, jak z paletami. Nie kupuje się od razu tych z najwyższej półki :)
Awatar użytkownika
MST
Posty: 1725
Rejestracja: 12 maja 2010, 20:19
Imię: Bartosz
Lokalizacja: zewsząd
Akwarium: chwilowo brak
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: MST »

chomikbil pisze:małe chciałem do nauki bo jak cos zle zrobie to mnie mniej po kieszeni pociągnie tak mi się wydaje.
Do nauki lepsze jednak większe.
Napiszę z doświadczenia - przy cieplejszych dniach szczególnie parowanie daje się we znaki i codziennie musisz dolewać wody RO, bo skoki zasolenia są ogromne. :(

Sam mam kostkę 44L i powiem, że ciężko było dojść do ładu i opanować skoki parametrów, jednak większe akwarium = większy bufor błędów początkującego. ;)

Co do szczepek na start to coś się na pewno znajdzie od większości ludzi na forum, więc koszty lecą w dół. ;)
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

MST pisze:Co do szczepek na start to coś się na pewno znajdzie od większości ludzi na forum, więc koszty lecą w dół.
Dokładnie :)
Z rybami - jak z paletami- kupować z pewnego źródła, albo po kwarantannie albo zrobić ją u siębie i będzie dobrze. Jak błąd zrobisz, to to, co najdroższe- czyli sprzęt i skała - i tak zostanie.
Boguś, jak przejrzysz historię baniaków naszych forumowiczów- zobaczysz, że nawet najlepszym zdarzają się błędy
szarlotka
Posty: 6
Rejestracja: 11 lut 2012, 18:59
Imię: Patka
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 120lTang. 100l sól
Płeć:
Wiek: 34

Post autor: szarlotka »

Ja zaczynałam od kostki 30l i mam ją do tej pory plus nowe 70l (bo kosteczka po pewnym czasie okazała sie mało pakowna :D ) a w małym baniaczku wcale nie miałam problemów z parametrami, i w ogóle wszystko mam na kranówce żadnej RO, stosuje tylko preparaty kenta i sachema i wszystko śmiga.
kosteczka kosztowała mnie ok 350-400 (bez szkła bo takowe posiadałam po krabiku)
Awatar użytkownika
Nakatomi24
Posty: 70
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:57
Imię: Marta
Lokalizacja: strzyzów
Płeć:
Wiek: 36

Post autor: Nakatomi24 »

Ile w przybliżeniu kosztowało by posolenie 250L w grę wchodzi tylko nowy sprzęt :) powoli się napalam na morskie.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Nakatomi24, załóż oddzielny temat ;) Tak będzie skuteczniej się dowiedzieć czegoś typowo o takim litrażu. Swoją drogą- zastanów się nad używanym sprzętem ( pompy, odpieniacz, cyrkulacja...). Koszty niższe a i o awaryjności takich rzeczy nie słyszałam.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, 10:43 przez Dżoena, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kiciflo
Posty: 29
Rejestracja: 07 kwie 2011, 11:47
Imię: Marcin
Lokalizacja: Polańczyk
Płeć:
Wiek: 33

Post autor: kiciflo »

Zaczynając od początku...
Sprzęt:
Nowe szkło 250L rozmiar standard 100x50x50 na sklepie około 400zł
Lampa w zależności:
4x54w T5 tańszej produkcji np Aqua Nova około 550zł + koszt świetlówek, czasem są razem ze świetlówkami lecz bardzo rzadko...
Led około 1000/2000zł
HQI + T5 około 1000zł + koszt żarnika około 300zł + koszt świetlówek
Sump około 150 zł
Pompa obiegowa np. NewJet około 300zł
Cyrkulacja chińczyk 200zł renomowana firma 600zł
Odpieniacz około 800zł
Skała: około 25KG cena za kilo sklep 30/50zł zależy czy dobrze trafisz
Piach: około 200/250zł w zależności jaką grubość preferujesz
Sól dobrej jakości 100/200zł
Filtr RO około 300/400zł
Pierwsza chemia (mikro/makro elementy + buffer KH (nie zawsze potrzebny)) 70zł
Bakterie 100zł co by były na zaś :D ich nigdy za wiele :P
Salimetr 30zł
Komplet testów około 250zł

Część możesz kupić używaną typu odpieniacz,lampa,szkło,sump, obiegówka, cyrkulacja.
Można zaoszczędzić na tym duuuużo pieniędzy :)

Jeśli o czymś zapomniałem to proszę dopisać ewentualnie poprawić :P
Pierwsze koszta mogą przerazić lecz to tylko średnie kwoty :D
Szukać kupować negocjować :D I będzie taniej :P
Brać akwarystyczna służy również pomocą :) Więc nie zrażaj się !

Co do chemii, bakterii i szkła możesz pisać do mnie śmiało
Cała gama produktów Seachem,Microbe Lift, Kent Marine, Prodibio, Nature's Ocean itp..... Taniej niż na e-rybce czy allegro :)
Ceny i informacje o produktach PW.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, 17:38 przez kiciflo, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”