Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

nowe słone akwa - kropelka oceanu

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

nowe słone akwa - kropelka oceanu

Post autor: marioletti »

Witam wszystkich forumowiczów, cieszę się, że na Podkarpaciu jest tak duże zainteresowanie morszczakami. Teraz przyszła kolej i na mnie, zawsze zabawiałem się Tanganiką. Jakieś 2 lata temu zmuszony byłem sprzedać moją małą kropelkę z Tanganiką (240 l), z uwagi na brak czasu. Pozostało mi małe akwarium (100 l), Za namową mojej kochanej małżonki porwałem się na solniczkę. Z pomocą kolegi Wojtka z Iguany z Rzeszowa wystartowałem z moją małą solniczką. Niestety pusto na razie tu u mnie i na rybki muszę jeszcze trochę poczekać. Jak tylko ktoś ma ochotę pozbyć się czegoś ciekawego ze swoich podopiecznych (glonki, ukwiały bądź jakieś rybusie), które urosły w nadmiarze, jestem otwarty. Liczę również na wszelką pomoc i podpowiedzi co do opieki. Każda porada mile widziana. :lol:
Wkrótce zamieszczę kilka fotek.
Ostatnio zmieniony 24 sie 2012, 20:57 przez marioletti, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
K2
Administracja
Posty: 3448
Rejestracja: 28 cze 2011, 7:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Mielec
Akwarium: 240Skalarium/40
Płeć:
Wiek: 43

Post autor: K2 »

marioletti, przejrzyj dział giełda, tam znajdziesz oferty sprzedaży.
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

Dzieki za zainteresowanie, oczywiście poszukam :mrgreen:
Mam pytanie jaką sól stosować i czym "dokarmiać" koralowce, mam zamiar troszke tego obsadzić w akwa i do tego kilka błazenków. Co najlepiej żyje z nimi w symbiozie :?:
Ostatnio zmieniony 25 sie 2012, 20:14 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

na początek sugeruję jakąś ubogą sól np. instant ocean i korale miękkie - w zasadzie to ich dokarmiać nie trzeba (wystarczy dobre światło), choć na pewno nie zaszkodzi

w symbiozie z błazenkami to żyją ukwiały :)
a co do obsady rybnej to w zasadzie błazenki są bezkonfliktowymi rybami i mogą być trzymane z praktycznie wszystkimi żyjątkami,
sugeruje tylko nie miksować różnych odmian błaznów,
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Ja startowałam na reef crystals- było ok.
marioletti pisze:i czym "dokarmiać" koralowce,
to zależy, jakie chcesz mieć. ja LPS-om ze strzykawki w dziób ładuję plankton czerwony :) ( jak mi się nie zapomni)
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

Dzięki Artur za zainteresowanie właśnie taką sól zakupiłem, choć następna jaką mi doradzano to kent. Zdążyłem już zakupić kilku mieszkańców - rurecznika, xenię kilka szczepek korali, a ze skałkami miałem pasażera na gapę - wężowidło.

[ Dodano: 2012-08-26, 10:15 ]
na razie mam zamiar hodować tylko SPS, no może jakiegoś LPS-a dla przyszłych mieszkańców - błazenków coś jak euphyllia może ale nie wiem czy warto
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

marioletti pisze:ale nie wiem czy warto
Warto!
Obrazek
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

:win: coś pięknego, nie parzy Ci korali :?: te fioletowe grzybki (nazw jeszce nie kumam) coś pięknego :lol:
Ostatnio zmieniony 26 sie 2012, 10:44 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

stoi tak, aby nie parzyła- chociaż miejsca zaczyna mi brakować na nią... Stąd między innymi, pomysł na odpalenie 450-tki słonej.
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

moje jest tymczasowe, w zamiarze miałem za jakiś czas znowu zająć się Tanganiką akwa 200x60x60, ale po zaszczepieniu "morszczyzną" nie wiem czy jednak nie pozostanę przy soli. Po prostu mogę się na to gapić cały czas mimo, że nie za wielu mieszkańców na razie posiadam. Także polecam przesiadaj się jak tylko masz możliwości :mrgreen:

[ Dodano: 2012-08-26, 13:03 ]
A jakich odczynników używasz do badania parametrów wody :?: co mierzysz i co możesz polecić :?:
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Nie używam oddczynników do badania wody. Testy JBL-a jedynie- a i te robiłam ostatnio... :P Nie pamiętam, kiedy :pani:
A jak już mierzę to: NO3, PO4, Mg, Ca
Ostatnio zmieniony 26 sie 2012, 14:14 przez Dżoena, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
marioletti
Posty: 70
Rejestracja: 24 sie 2012, 20:23
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 500 l Tanganika
Płeć:

Post autor: marioletti »

właśnie ote parametry mi chodzi, niektórzy polecają zooleka inni jbl :?:
Ostatnio zmieniony 26 sie 2012, 18:21 przez marioletti, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

Zooleka osobiście nie polecam. Mi zaczęły przekłamywać, mimo tego, że termin ważności nie upłynął
Awatar użytkownika
pilarz617
Posty: 2884
Rejestracja: 29 gru 2009, 18:19
Imię: Patryk
Lokalizacja: Dąbrowa
Akwarium: 70l, NEW TANK- 85%
Płeć:
Wiek: 28

Post autor: pilarz617 »

Wstyd się przyznać ale ja jeszcze nie znam ani 1 parametru wody w swoich akwariach nawet pH :P
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

marioletti pisze:na razie mam zamiar hodować tylko SPS
gorąco polecam Ci na początek korale miękkie zamiast SPS'ów - przede wszystkim masz świeżo założony baniaczek i podejrzewam, że będą w nim braki sprzętowe (akwarium jest na panelu, czy masz sumpa?), natomiast miękasy są stosunkowo mało wymagającymi koralowcami i wybaczają błędy początkującego. Dobrze by było gdybyś założył wątek z dokładnym opisem akwa i sprzętu jakim dysponujesz
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”