Skrypt forum został zaktualizowany. W przypadku problemów z logowaniem prosimy o skorzystanie z opcji Nie pamiętam hasła.

Akwarium 54l z panelem

Tutaj piszemy o wszystkim co nie pasuje do poniższych działów, a jest związane z akwarystyką morską. Jest to również dział dla początkujących.

Moderator: Administracja

ODPOWIEDZ
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Akwarium 54l z panelem

Post autor: lostdhar »

Witam

Niestety mimo planu na większe, na razie musi starczyć takie maleństwo:) Zestaw zakupiony na allegro.

Akwarium 60 L (45/38/35 dł/szer/wys) z czego:

- zbiornik - 45x25x34 ( 38,24l)
- część na media - 44x7,5x34 ( 11.22l)
- dolewka - 44x4x34 ( 5,98l)
W skład zestawu wchodzi jeszcze:
- lampka Solar Duo 26W ze świetlówką Solar Lux Blue-White 26W (zintegrowane nocne oświetlenie led)
- odpieniacz Reef Octopus - Nano Protein skimmer NS-80 http://www.reefshop.pl/eshoper/pl/p/Ree ... NS-80/2975
- grzałka Aquela 50W z termostatem
- pompa obiegowa 500l/h
W panelu który zaczyna się od prawej strony jest po kolei koszyk na media, przegroda, odpieniacz, przegroda, komora na grzałkę lub coś innego, przegroda, komora z pompą obiegową. Za panelem wydzielona część na dolewkę w niej znajdowała się automatyczna dolewka z czujnikiem zamontowanym w komorze pompy obiegowej FW-220, dolewka niesprawna niestety.
Oprócz tego posiadam jeszcze filtr RO z DI oraz salimetr.
Planuje jeszcze dokupić:
- Koralia Nano 900
- termometr cyfrowy http://www.allegromat.pl/aukcja119130
- sól Instant Oceant
- żywa skala 7-8 kg

- żywy piach 4,5 kg

- TDS

- testy po ok. miesiącu od startu

Obsada jaką planuje to miękasy, LPS-y ewentualnie jakieś łatwe w hodowli SPS-y.

Pytania:

1. Czy oświetlenie nie będzie za słabe zastanawiam się nad dołożeniem lampki Ikola A-280 18W 2G11http://korale.pl/ikola-lampa-a-280-18w.html ze świetlówką 18W/Blue2 2G11 http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c ... be4d287436 lub http://erybka.pl/product-pol-5431-Blau- ... light.html . Jaka jest wasza opinia ewentualnie co byście polecili zamiast?

2. cyrkulacja czy 1x Koralia Nano 900 nie będzie za słaba?

3. jaką inna dolewkę zamiast FW-220 mógłbym zastosować uwzględniając wymiary wydzielonej przestrzeni na dolewkę 44x4x34 ( 5,98l)

4. jakie media filtracyjne włożyć do panela?

Wszelkie inne rady mile widziane:)
Ostatnio zmieniony 04 paź 2012, 20:31 przez lostdhar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

lostdhar pisze:- termometr cyfrowy http://allegro.pl/cy...2597034728.html
Błąd 404: Strona nie została znaleziona
Inna sprawa, że wg regulaminu forum aukcje allegro powinny być archiwizowane za pomocą archiwizatora: http://www.allegromat.pl
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lostdhar »

Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

2. cyrkulacja czy 1x Koralia Nano 900 nie będzie za słaba?
przerabiałem u siebie dwa podobne litraże tj. 30 i 50 litrów, w trzydziestce miałem 1x900, a w 50 2x900 i cyrkulacja była ok. Jeżeli zdecydujesz się na miękkie to 1xkoralia powinna wystarczyć
lostdhar pisze:Czy oświetlenie nie będzie za słabe
tego to nigdy za wiele, spokojnie możesz dołożyć, pewnie zdecydowałbym się na Narvę
lostdhar pisze:jaką inna dolewkę zamiast FW-220
używam od DrWitt (Witek) (powinieneś go znaleźć na www.nano-reef.pl) + pompka z allegro http://www.allegromat.pl/aukcja119139 i jestem zadowolony
lostdhar pisze:jakie media filtracyjne włożyć do panela?
żywa skała, absorber fosforanów, węgiel
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Co do automatycznej dolewki to ja polecam dolewki AquaTrendu - tanie i mnie jeszcze niezawiodła ;)
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lostdhar »

W samej dolewce chodziło raczej o to żeby się pompka zmieściła do komory na dolewkę :) także pompka z allegro http://www.allegromat.pl/aukcja119139 już zamówiona:) do tego prawdopodobnie dolewka AquaTrendu ;)

Do tego na razie 1x Koralia Nano 900 a jak będzie za mało będzie druga :)

Co do oświetlenia to czy ktoś może polecić gotową lampkę, belkę na 45 cm szerokości ewentualnie jakieś led-y?
Ostatnio zmieniony 04 paź 2012, 20:42 przez lostdhar, łącznie zmieniany 1 raz.
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lostdhar »

Witam

Trochę o akwarium:)

Akwarium 60 L (45/38/35 dł/szer/wys) z czego:
- zbiornik - 45x25x34 ( 38,24l)
- panel - 44x7,5x34 ( 11.22l)
- dolewka - 44x4x34 ( 5,98l)

Do tego:
- lampka Solar Duo 26W ze świetlówką Solar Lux Blue-White 26W
- odpieniacz Reef Octopus - Nano Protein skimmer NS-80 http://www.reefshop....mmer-NS-80/2975
- grzałka Aquela 50W z termostatem
- pompa obiegowa 500l/h
- automatyczna dolewka Aqua Trend - Levelautomatic z pompą zrobioną ze starego filtra aquela:)
- Filtr RO/DI
- 2x Hydor Koralia Nano Evolution 900 ( czekam na zamówienie)
- sól Instant Oceant
- żywa skala 5,3 kg
- żywy piach 4,5 kg wsypie jak się skała przeczyści
- TDS


Start akwarium nastąpił w piątek 12.10.2012

Ok południa udałem się po skałę i wodę do eRybki. Razem z jednym z pracowników wybraliśmy odpowiednie kawałki skały do wielkości zbiornika i złożyliśmy wstępną konstrukcję z tych kawałków.
Skała przyjechała właśnie w piątek z frachtu podobno częściowo odgazowana, a że trafiłem na dostawę to przy okazji trochę sobie pooglądałem przy wybieraniu uciekających krabów, wężowideł i innego życia które wylazły ze skały podczas transportu i pozostały w styropianowych pudłach. Jeden krab nawet uciekła w moją skałę ale niestety transportu nie przetrzymał. Za pomoc w wybraniu skały i za wodę do zalania akwarium bardzo dziękuje:)

Po powrocie oczyściłem na szybko skałę z resztek na niej się znajdujących w części wody którą dostałem. I po wcześniejszym zalaniu akwarium do 3/4 wysokości pozostałą wodą wsadziłem skałę. Niestety transport z Koraliami nie dotarł jeszcze jak byłem więc zastosowałem filtr z wkładem z waty.

Do akwarium powędrował Chemipure Elite oraz bakterie jedna ampułka BioDiggest Prodibio oraz 20ml Micro-Lift Nite-Out II zgodnie z radą pracowanika eRybki:)


<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Po odessaniu części syfu który wypłynął :)

Okazało się że wychodzi trochę życia:) co mnie bardzo cieszy:)


Obrazek

Obrazek


Po zbadaniu zasolenia okazało się że jest 1018, dolałem wody którą dostałem i postanowiłem pozwolić jej się odparować.

Dzień 3

14.10.2012

Woda się wyklarowała i powoli odparowuje zasolenie powoli wzrasta jest 1019.

Obrazek

Skała jest przestawiana raz dziennie żeby ją jak najlepiej przedmuchało jak widać syf na dnie się zbiera, w filtrze wymieniłem watę na nową starą wyrzuciłem.

Dzień 4

15.15.2012

Zasolenie niestety nadal nie wzrosło do normy mimo iż odparował już całkiem sporo i w panelu praktycznie wszytko przelewa się przez każdą komorę. Pojawiły się za to dwa stwory:)

Ślimak wygląda jak małe Turbo:)

Obrazek
Oraz małża przynajmniej tak wygląda, jak porośnięta małża:) i siedzi na panelu:)

Obrazek

Zbiornik na dolewkę z tyłu akwarium chyba się zabrudził bo TDS pokazuje mi 004 jak przyjdą falowniki będę musiał z niego spuścić wodę i nalać świeżej.

Martwi mnie trochę to za niskie zasolenie, zrobić świeżą solankę i dolewać jak woda odparuje ( ile musi się mieszać taka woda po dodaniu soli?

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 21:45 przez lostdhar, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dżoena
Posty: 8848
Rejestracja: 23 gru 2009, 22:59
Imię: JoAnna
Lokalizacja: Boguchwała
Płeć:
Wiek: 46

Post autor: Dżoena »

lostdhar pisze:ile musi się mieszać taka woda po dodaniu soli?
Ja wrzucam do baniaczka z RO sól, potem wrzucam tam mały filtr i miesza się ona ok. 15 minut.
Awatar użytkownika
cherry_ukasz
Posty: 3820
Rejestracja: 02 paź 2009, 11:31
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Rzeszów
Akwarium: 70x45x40 - ReefTank
Płeć:
Wiek: 37

Post autor: cherry_ukasz »

Zależy od soli. Zazwyczaj producent podaje. Niektórzy podają 12h mieszania, inni mniej. Zależy to dużo od składu soli. Są jednak sole, które należy mieszać nie dłużej niż 15min do max 2 godzin - są to sole zawierające pożywkę dla bakterii oraz bakterie probiotyczne w proszku.
Morskie klimaty 126 litrów - Cherryreef v.2.0

Obrazek
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lostdhar »

sól Instant Ocean, na opakowaniu instrukcji nie ma a jedyne co znalazłem o tej soli to że się szybko rozpuszcza i jest gotowa do natychmiastowego użycia:)
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lostdhar »

Dzień 6

17.10.2012

Wczoraj doszło do akwarium 2x Hydor Koralia Nano Evolution 900. Po próbie ułożenia skały do wersji ostatecznej, co się niestety nie udało :( falowniki zostały ustawione tak żeby jak najwięcej syfu ze skały zebrać. Został odkryty też nowy lokator jak się okazało po identyfikacji, zadowolenie było przedwczesne :(

http://www.youtube.com/watch?v=PbviS4oO ... e=youtu.be

Krewetka modliszkow. Po próbie wypędzenia jej ze skałki zanurzając w RO niestety nadal przetrwała. Kusi mnie zrobienie małej kostki bo akurat mam akwarium 27l tylko z tą krewetka, albo ewentualnie oddam jak uda mi się ja złapać :)

Jakieś opatentowane sposoby?

Poprawiłem link - boggi
Ostatnio zmieniony 18 paź 2012, 7:14 przez lostdhar, łącznie zmieniany 1 raz.
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lostdhar »

Dzień 13

25.10.2012

Do akwarium doszło 2kg skały, poprzez dolewanie posolonej wody podniosło się też zasolenie, obecnie 1023, powoli skała zaczyna obrastać zielonymi glonami.

Obrazek

Obecny wygląd prawdopodobnie się jeszcze zmieni.

Trochę życia z nowej skały.

Obrazek

Zielone glony których jest coraz więcej.

Obrazek

za ok tydzień wsypie żywy piasek i powoli zaczynam myśleć o ekipie sprzątające co byście zaproponowali do takiego litrażu ( samej wody jest ok 40l) i za ile taką obsadę wpuścić?

Zarchiwizowano zdjęcie/a na serwerze forum - zulix
Ostatnio zmieniony 23 paź 2015, 21:46 przez lostdhar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Artur___
Posty: 3564
Rejestracja: 23 lis 2009, 11:16
Imię: Artur
Lokalizacja: Rzeszów
Płeć:
Wiek: 49

Post autor: Artur___ »

hmm, to może na początek ze dwa ślimaki turbo,
trochę później (jak już będzie piasek i akwa trochę dojrzeje) dwa nessariusy
i na koniec dwie krewetki czyszczące, dobrze by było wybrać jakieś mniejsze gatunki, bo lysmata amboinensis rośnie dość pokaźna

osobiście zacząłbym jednak od zasiedlenie akwarium łatwymi koralami ;)
lostdhar
Posty: 13
Rejestracja: 10 wrz 2012, 12:49
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Wiek: 40

Post autor: lostdhar »

Dzień 33

14-11-2012

Do akwarium został wsypany żywy piasek Natur's Ocean Bio-Activ Live Argonite 4,5kg.

Dzień 36

16-11-2012

<Usunięto nieaktywnego linka - zulix>

Woda wyklarowana. Piasek jest na całej skale ale jak gdzieś czytałem jak dojdzie ekipa czyszcząca to zrobi porządek:)

Wykonałem również testy tak dla wprawy, reszta testów może dojdzie w weekand:)

PO4: 0,03

NO2: mniej niż 0,1 tutaj mam chyba leki problem z odczytaniem coś pomiędzy 0 a 0,1.

NO3: według skali większej 50 według skali mniejszej 5.
Ostatnio zmieniony 20 paź 2015, 20:15 przez lostdhar, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dział ogólny - akwarystyka morska”